Świat

Autem z chińską elektroniką nie podjedziesz pod bazę wojskową

opublikowano:
MK2_smelpr_2022_l_s_DSC06720.webp
Warto zwrócić uwagę, że brytyjski MON obawia się nie tylko chińskich elektryków ale też aut wyposażonych w chińskie podzespoły (Fot. Fratria)
Brytyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej zaostrza środki bezpieczeństwa wobec pojazdów elektrycznych wyposażonych w chińskie technologie. Nowe regulacje zakazują wjazdu takich aut na teren baz wojskowych oraz ośrodków szkoleniowych, a personel – zarówno wojskowy, jak i cywilny – został zobowiązany do parkowania tych pojazdów w odległości co najmniej trzech kilometrów od strategicznych obiektów.

Decyzja ta jest pokłosiem narastających obaw o cyberbezpieczeństwo i potencjalne ryzyko szpiegostwa. Z wewnętrznych analiz resortu obrony wynika, że większość producentów samochodów elektrycznych na świecie korzysta z chińskich komponentów – w tym układów komunikacji, kamer, radarów czy modułów GPS.

Eksperci alarmują, że te zaawansowane technologicznie systemy mogą zostać wykorzystane do gromadzenia wrażliwych danych, a nawet do ich przesyłania poza granice kraju. Takie obawy nasiliły się po incydencie z 2023 roku, kiedy to w jednej z rządowych limuzyn brytyjskie służby odkryły podejrzaną kartę SIM. Była ona zainstalowana w module sterowania silnikiem, dostarczonym przez chińskiego podwykonawcę. Według medialnych doniesień, podobne komponenty mogły trafiać do flot rządowych samochodów masowo – i to bez wiedzy producentów.

Baza wywiadowcza pod ochroną

Jednym z obiektów objętych zakazem jest baza RAF Wyton w Cambridgeshire – miejsce o szczególnym znaczeniu dla brytyjskiego wywiadu wojskowego. To właśnie tam operują nie tylko brytyjscy analitycy, ale również przedstawiciele pozostałych państw należących do sojuszu wywiadowczego Five Eyes: USA, Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

Minister obrony Lord Coaker przyznał w parlamencie, że rząd wdrożył dodatkowe środki ostrożności wobec chińskich technologii, które mogą mieć wpływ na infrastrukturę krytyczną. Jak podkreślił, działania te są odpowiedzią na "realne i rosnące zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego".

Opozycja zgodna z rządem

Głos w sprawie zabrała również Alicia Kearns, przedstawicielka opozycji odpowiedzialna za sprawy bezpieczeństwa w gabinecie cieni utworzonym przez Partię Konserwatywną. Jak zaznaczyła, dążenie do elektromobilności nie może odbywać się kosztem suwerenności i bezpieczeństwa państwa. – "Musimy zachować ostrożność i nie ulegać iluzji taniej technologii – szczególnie wtedy, gdy może ona stanowić furtkę do naszych najbardziej wrażliwych danych" – dodała.

Decyzja Ministerstwa to wyraźny sygnał, że w nowoczesnym konflikcie geopolitycznym granice nie przebiegają już tylko na mapie. Czasem to, co pozornie ekologiczne i nowoczesne, może stanowić źródło cichego, lecz bardzo rzeczywistego zagrożenia.

źr. wPolsce24 za Interia.pl

Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.