Świat

Chcą połączyć Europę z Afryką podwodnym tunelem. Miliardowa inwestycja i zaledwie 38 km

opublikowano:
mountain-9533968_1280.webp
(fot. ilustracyjna/ pixabay)
Hiszpanie wracają do wymyślonej przed laty inicjatywy, aby połączyć się podwodnym tunelem z Marokiem. Czy skomunikowanie ze sobą Europy i Afryki w ten sposób jest możliwe? Odpowiedzi na to pytanie mają udzielić ekspertyzy, na które przeznaczono 1,6 mln euro.

W sobotę Hiszpanie postanowili przeznaczyć 1,6 mln euro na prace badające możliwość połączenia Półwyspu Iberyjskiego z Marokiem za pomocą podwodnego tunelu. Wstępne plany zakładają, że połączenie osiągnie długość 38,5 km, a 27,7 km miałoby przebiegać pod dnem Morza Śródziemnego.

Po stronie Hiszpańskiej tunel może wychodzić w mieście Algeciras, gdzie znajdują się strategiczny port i połączenia kolejowe. Druga możliwość to wybrzeże Andaluzji w pobliżu Tarify, najbardziej wysuniętego na południe miasta Europy. Wstępne plany zakładają, że tunel będzie prowadził przez Cieśninę Gibraltarską do miasta Tangeru w Maroku.

Mniej wody, mniej pieniędzy

Długość podwodnego tunelu mogłaby zmniejszyć się z 27,7 km do 14 km, gdyby wybrano najwęższe miejsce. Jednak tam Cieśnina ma aż 800 metrów głębokości. W rozpatrywanej aktualnie linii poziom wody jest o połowę mniejszy, co oznacza, że również koszty wybudowania połącznia będą niższe. Obecnie szacuje się, że realizacja projektu może pochłonąć od 6 do 15 mld euro.

Firma Ineco, która przeprowadzi badania dotyczące budowy tunelu, ma zakończyć swoje prace do lata. Jak informuje „Europa Sur”, analiza ma objąć aspekty fizyczne, funkcjonalne i finansowe, a środki na nią są przeznaczone z funduszy unijnych. Hiszpańskie ministerstwo transportu zapewnia, że takie połączenie między Europą i Afryką byłoby znacznym ułatwieniem dla przepływu osób, towarów i usług, co doprowadziłoby do przyspieszenia gospodarki.

Inicjatywa wróciła po wielu latach

Pomysł wybudowania podwodnego tunelu między Hiszpanią i Marokiem pojawił się po raz pierwszy w 1980 roku. Właśnie wtedy wspomniane kraje podpisały wstępną umowę powołującą dwie krajowe firmy: SECEGSA w Hiszpanii i Narodową Firmę Studiów Cieśniny Gibraltarskiej (SNED) w Maroku. To właśnie one miały zbadać możliwość przeprowadzenia wspomnianej inwestycji.

Połączenie Europy i Afryki byłoby kolejną podwodną przeprawą, ale nie najdłuższą. W 1994 roku do użytku oddano tunel pod kanałem La Manche łączący Francję z Wielką Brytanią, który kosztował 5 mld ówczesnych funtów i ma aż 50 km długości. Z kolei 3 mld dolarów wydano na budowę 27-kilomtrowego tunel Boknafjord, który łączy dwa norweskie miasta: Randaberg i Bokn.  

źr. wPolsce24 za PAP/moto.pl

Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.