Chcą połączyć Europę z Afryką podwodnym tunelem. Miliardowa inwestycja i zaledwie 38 km

W sobotę Hiszpanie postanowili przeznaczyć 1,6 mln euro na prace badające możliwość połączenia Półwyspu Iberyjskiego z Marokiem za pomocą podwodnego tunelu. Wstępne plany zakładają, że połączenie osiągnie długość 38,5 km, a 27,7 km miałoby przebiegać pod dnem Morza Śródziemnego.
Po stronie Hiszpańskiej tunel może wychodzić w mieście Algeciras, gdzie znajdują się strategiczny port i połączenia kolejowe. Druga możliwość to wybrzeże Andaluzji w pobliżu Tarify, najbardziej wysuniętego na południe miasta Europy. Wstępne plany zakładają, że tunel będzie prowadził przez Cieśninę Gibraltarską do miasta Tangeru w Maroku.
Mniej wody, mniej pieniędzy
Długość podwodnego tunelu mogłaby zmniejszyć się z 27,7 km do 14 km, gdyby wybrano najwęższe miejsce. Jednak tam Cieśnina ma aż 800 metrów głębokości. W rozpatrywanej aktualnie linii poziom wody jest o połowę mniejszy, co oznacza, że również koszty wybudowania połącznia będą niższe. Obecnie szacuje się, że realizacja projektu może pochłonąć od 6 do 15 mld euro.
Firma Ineco, która przeprowadzi badania dotyczące budowy tunelu, ma zakończyć swoje prace do lata. Jak informuje „Europa Sur”, analiza ma objąć aspekty fizyczne, funkcjonalne i finansowe, a środki na nią są przeznaczone z funduszy unijnych. Hiszpańskie ministerstwo transportu zapewnia, że takie połączenie między Europą i Afryką byłoby znacznym ułatwieniem dla przepływu osób, towarów i usług, co doprowadziłoby do przyspieszenia gospodarki.
Inicjatywa wróciła po wielu latach
Pomysł wybudowania podwodnego tunelu między Hiszpanią i Marokiem pojawił się po raz pierwszy w 1980 roku. Właśnie wtedy wspomniane kraje podpisały wstępną umowę powołującą dwie krajowe firmy: SECEGSA w Hiszpanii i Narodową Firmę Studiów Cieśniny Gibraltarskiej (SNED) w Maroku. To właśnie one miały zbadać możliwość przeprowadzenia wspomnianej inwestycji.
Połączenie Europy i Afryki byłoby kolejną podwodną przeprawą, ale nie najdłuższą. W 1994 roku do użytku oddano tunel pod kanałem La Manche łączący Francję z Wielką Brytanią, który kosztował 5 mld ówczesnych funtów i ma aż 50 km długości. Z kolei 3 mld dolarów wydano na budowę 27-kilomtrowego tunel Boknafjord, który łączy dwa norweskie miasta: Randaberg i Bokn.
źr. wPolsce24 za PAP/moto.pl