Świat

Planeta płonie? Lodowiec Antarktydy zdaje się przeczyć teoriom aktywistów klimatycznych

opublikowano:
pexels-fahad-alani-789729-17571884.webp
Antarktyda (fot.PxHere)
Lata 2021–2023 przyniosły niespodziewaną zmianę klimatyczną na południowej półkuli. Zamiast dalszego topnienia, pokrywa lodowa Antarktydy zaczęła przybierać na masie, co odnotowano po raz pierwszy od wielu dekad.

Badanie opublikowane w prestiżowym Science China Earth Sciences przyniosło zaskakujące wnioski: w ciągu trzech ostatnich lat pokrywa lodowa Antarktydy zyskała średnio 108 gigaton lodu rocznie. To radykalne odwrócenie trendu z lat 2011–2020, kiedy kontynent tracił około 142 gigaton rocznie.

Źródłem tej zmiany okazały się intensywniejsze niż zwykle opady śniegu, które skutecznie zahamowały ubytek masy lodowej i pozwoliły na jej odbudowę. Dane satelitarne z misji GRACE i GRACE-FO, które analizują zmiany grawitacyjne planety, potwierdziły ten przełomowy zwrot.

Największe przyrosty zarejestrowano na Antarktydzie Wschodniej, w regionach takich jak Ziemia Wilkesa i Ziemia Królowej Marii. To właśnie tam znajdują się lodowce Totten, Denman, Uniwersytetu Moskiewskiego oraz Zatoka Vincennes — wcześniej uznawane za najbardziej zagrożone.

Zdaniem ekspertów, zysk masy lodowej miał również wpływ na globalny poziom oceanów. W latach 2021–2023 tempo jego wzrostu uległo spowolnieniu o około 0,3 mm rocznie, co daje chwilowy oddech dla wybrzeży na całym świecie.

Choć wyniki badań dają powody do ostrożnego optymizmu, klimatolodzy podkreślają, że nie oznacza to trwałej poprawy. Przyrost może być anomalią, a nie nowym trendem. Antarktyda wciąż przechowuje ponad połowę światowych zasobów słodkiej wody i każdy długofalowy spadek jej pokrywy lodowej może mieć dramatyczne konsekwencje dla całej planety.

Naukowcy wzywają do kontynuacji obserwacji i pogłębionych analiz, by zrozumieć, czy mamy do czynienia z trwałą zmianą czy tylko chwilowym „oddechem” w procesie topnienia. Jedno jest pewne — klimat nadal potrafi zaskakiwać.

źr.wPolsce24 za Do Rzeczy

 

Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.