Świat

Ważny wyrok Sądu Najwyższego. Brytyjczycy dowiedzieli się, kto jest kobietą

opublikowano:
london ludzie.webp
Londyńska ulica (fot. pixabay)
Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł dziś, kto - w świetle prawa - jest kobietą. I nie zostawił wątpliwości: podstawą definicji jest płeć biologiczna. Wyrok jest efektem długoletniego sporu między jedną z organizacji na rzecz praw kobiet a szkockim rządem.

Pięcioro sędziów brytyjskiego Sądu Najwyższego – trzech mężczyzn i dwie kobiety - musiało rozstrzygnąć, czy osobę transseksualną definiującą się jako kobieta i legitymującą się certyfikatem uzgodnienia płci (GRC) można - w świetle przepisów o równości - uznać za kobietę.

Działaczki z organizacji Dla Kobiet Szkocji (For Women Scotland) stoją na stanowisku, że definicja ta obejmuje wyłącznie osoby urodzone jako biologiczne kobiety, a rząd Szkocji wręcz przeciwnie. 

Kogo obejmuje parytet

Sprawa zaczęła się w 2018 roku, gdy szkocki parlament uchwalił 50 procentowy parytet dla kobiet w zarządach instytucji publicznych. Obejmowało też osoby transpłciowe.

Grupa obrońców praw kobiet skutecznie zakwestionowała ustawę, argumentując, że zawarta w niej nowa definicja „kobiety” wykracza poza uprawnienia parlamentu.

Sprawa trafiła do sądu. W 2022 r. trybunał odrzucił skargę, ale w zeszłym roku organizacja kobieca wniosła sprawę do Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii, argumentując, że skutki szkockiego prawa mogą mieć konsekwencje dla całego kraju – zarówno w zakresie przepisów, jak i życia codziennego, chodzi np. o toalety czy oddziały szpitalne. 

Aidan O'Neill, prawnik FWS, argumentował przed sądem, że zgodnie z ustawą o równości „płeć” powinna odnosić się do płci biologicznej i powinna tak być rozumiana „w zwykłym, codziennym języku”.

- Nasze stanowisko jest takie, że płeć – mężczyzny czy kobiety, dziewczynki czy chłopca – jest determinowana od momentu poczęcia w łonie matki, jeszcze przed narodzinami, przez jego ciało. (…) Płeć to niezmienny stan biologiczny – mówił prawnik w rozmowie ze stacją Sky News. 

 J.K. Rowling przeciw dyskryminacji kobiet

Z organizacją Dla Kobiet Szkocji sympatyzuje znana z feministycznych poglądów popularna pisarka J.K. Rowling. Miała ona ponoć - jak pisze AP - przekazać ogromne sumy na wsparcie działań organizacji. Autorka „Harry’ego Pottera” wielokrotnie otwarcie przeciwstawiała się przywilejom osób transpłciowych, definiujących się jako kobiety. Jej zdaniem specjalne prawa dla osób trans dyskryminuje biologiczne kobiety.

Amnesty International przeciw dyskryminacji trans

Przeciwnego zdania jest choćby Amnesty International, która przekonuje, że wyłączenie osób transseksualnych z ochrony przed dyskryminacją ze względu na płeć jest sprzeczne z prawami człowieka.

Wyrok będzie miał decydujące znaczenie dla stosowania prawa opartego na ustawie o równości, obowiązującej w Wielkiej Brytanii od 2010 r. Ten akt prawny zapewnia ochronę przed dyskryminacją ze względu na różne cechy, w tym płeć i tranzycję płciową. dzisiejszy wyrok rozstrzyga zatem, czy osoba, posiadająca dokument uznania płci jako żeńskiej, powinna być traktowana jak kobieta na mocy ustawy o równości. 

źr. wPolsce24 za AP/BBC

 

Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.