Gospodarka

Wielką Brytanię czeka atomowa rewolucja? Chcą budować dziesiątki małych reaktorów

opublikowano:
electricity-4933276_1280.webp
Liczą, że przyciągnie to energochłonną branżę AI (fot. ilustracyjna Pixabay)
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zapowiedział budowę dużej ilości nowych reaktorów atomowych. Mają m.in. napędzać centra danych do szkolenia sztucznej inteligencji.

Wielka Brytania jest pionierem energii atomowej. W tym kraju otwarto w 1956 roku pierwszą cywilną elektrownię jądrową na świecie. Obecnie działa w nim pięć, które mają łącznie 9 reaktorów. Odpowiadają łącznie za ponad 16% prądu w miksie energetycznym. 

Reaktor w każdym mieście?

Starmer zapowiedział, że to dopiero początek. Ujawnił, że jego rząd rozpocznie budowę tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). Tak nazywa się reaktory, które są budowane w fabrykach, a następnie instalowane w miejscu docelowym. Ich moc waha się w granicach 5-300 MW. Wywodzą się z małych reaktorów, które napędzały okręty podwodne czy atomowe lotniskowce. Starmer nie zdradził, ile takich reaktorów zostanie zainstalowanych, ale zapowiedział, że do 2032 roku będą powszechnym widokiem w całej Wielkiej Brytanii. 

Aby zrealizować ten plan, rząd Starmera planuje zmienić przepisy. Te obecnie pozwalają na budowę elektrowni atomowych w ośmiu wyznaczonych miejscach. Nowe przepisy umożliwią ich budowę w całym kraju. Starmer przyznał przy tym, że może to wywołać opory mieszkańców, w których miejscowościach powstaną. Zauważył, że każdy popiera budowę nowej infrastruktury, ale nie chce, by budowano ją w jego okolicy. Stwierdził, że będzie trzeba je pokonać. Zasugerował przy tym, że osoby, które będą mieszkać w pobliżu nowych reaktorów, dostaną mniejsze rachunki za prąd. Dodał też, że nie będzie tolerował żadnego sprzeciwu ze strony członków własnej partii.

Nie będzie łatwo

Przed tym planem stoją jednak poważne wyzwania. Największym jest to, że nie istnieją jeszcze SMRy, które nadawałyby się do komercyjnego użytku. Starmer podkreślił, że chociaż instalacja SMRów jest dużo szybsza od budowy klasycznych elektrowni atomowych, to nie będzie kompromisu w kwestii bezpieczeństwa. Dodał też, że nie przewiduje się zaproszenia do przetargów chińskich firm, a budową SMRów zajmą się zaufani partnerzy. Dziennik Guardian donosi, że Rolls-Royce będzie rywalizował o zamówienie na SMRy z trzema firmami z USA.

Według źródeł dziennika w Partii Pracy ten plan ma na celu nie tylko wzmocnienie brytyjskiej gospodarki przez obniżenie cen prądu, ale także odróżnienie się tej partii od konkurencji. Zieloni, Liberalni Demokraci i Szkocka Partia Narodowa sprzeciwiają się bowiem energii atomowej. Rząd liczy, że zapowiedź zmiany przepisów skłoni firmy do przyspieszenia rozwoju tej technologii.

Starmer liczy też, że budowa tych reaktorów przyciągnie zagranicznych inwestorów. Chodzi mu głównie o centra danych do szkolenia sztucznej inteligencji. Takie placówki wymagają ogromnej ilości prądu, a SMRy mogą ją zapewnić. Zaprosił już takie firmy jak Google, Amazon czy Meta, by inwestowali w powstanie takich centrów w jego kraju. Zauważy, że skoro dostęp do odpowiedniej ilości energii elektrycznej jest największym problemem w ich budowie, to powinno im zależeć na powodzeniu jego planu.

źr. wPolsce24 za Guardian

Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.