Świat

Wtrącają się we wszystko, ale teraz milczą. Bruksela nie zamierza nic zrobić w sprawie wyborów w Rumunii, gdzie wykluczono antyunijnego kandydata

opublikowano:
mid-epa11952912.webp
Po odmowie dopuszczenia do wyborów lidera sondaży w Rumunii wybuchły zamieszki (Fot. PAP/EPA_
Kiedy w Polsce rządził PiS, najmniejsza sprawa okazywała się warta interwencji Brukseli. Dziś, gdy w Rumunii nie pozwala się kandydować w wyborach liderowi sondaży, Unia umywa ręce. - Wybory w krajach członkowskich UE są kompetencją krajową – mówi rzecznik Komisji Europejskiej.

Rumuńska komisja wyborcza nie zezwoliła na rejestrację komitetu Calina Georgescu, kandydata, który wygrał w pierwszej, unieważnionej następnie tury wyborów prezydenckich a dziś prowadzi w sondażach przez majowym głosowaniem.

To nie są kompetencje Unii

Mimo ogromnych kontrowersji związanych z decyzją rumuńskich władz, Unia Europejska nie zamierza zabierać głosu w tej sprawie. Okazuje się, że eurokraci, którzy kwestionowali niemal każdą decyzję rządu Prawa i Sprawiedliwości w Polsce, a na co dzień zajmują się przysłowiową „krzywizną bananów” sprzedawanych w Unii, w sprawie rumuńskiego skandalu nie mają nic do powiedzenia.

- Wybory w krajach członkowskich UE są kompetencją krajową, decyzje w procesie wyborczym należą do władz i obywateli Rumunii - powiedział w poniedziałek rzecznik KE Markus Lammer.

Czy Unia milczałaby także, gdyby Georgescu mógł startować?

Ciekawe, jaka byłaby reakcja Komisji, gdyby Rumuni jednak mogli zagłosować na Calina Georgescu. Tego prawdopodobnie się nie dowiemy, mimo, że lider sondaży (ma około 45 proc. poparcia) może jeszcze odwołać się od niekorzystnej dla siebie decyzji.

Oskarżany o związki z Rosją

Wykluczenie oskarżanego o związki z Rosją kandydata spotkała się z ostrym sprzeciwem zwolenników Georgescu, którzy próbowali się wedrzeć do budynku biura wyborczego. Poparcie dla rumuńskiego polityka wyraził także miliarder i doradca Donalda Trumpa, Elon Musk, komentując ruch władz jako “czyste szaleństwo”.

Sam Georgescu określił decyzję komisji wyborczej jako “cios w serce światowej demokracji”, a w poniedziałek zapowiedział, że złoży od niej odwołanie.

Scenariusz rumuński także w Polsce?

Przypomnijmy, że przed majowymi wyborami w Polsce KE proponuje okrągły stół z koordynatorami ds. usług cyfrowych w państwach członkowskich i przedstawicielami platform. Teoretycznie po to, aby zapewnić poprawne moderowania treści, które mogłoby stwarzać zagrożenie dla procesu wyborczego. Polska opozycja obawia się, że faktycznym celem „okrągłego stołu” będzie przeprowadzenie u nas tego samego manewru, który obserwujemy obecnie w Rumunii.

źr. wPolsce24 za PAP

 

Polska

Czy Ukraińcy będą głosować w polskich wyborach? Zaskakujący pomysł polityków rządzących

opublikowano:
1949950_2.webp
Czy Ukraińcy dostaną prawa wyborcze? (fot. wPolsce24)
Niedzielne wybory prezydenckie zakończą długi cykl wyborczy w Polsce. Na kolejne ogólnopolskie głosowanie, jeżeli nie nastąpią żadne wybory przyspieszone, pójdziemy dopiero w 2027 roku. Wybierzemy nowy parlament. Ale czy Polacy pójdą do głosowania razem z Ukraińcami? Taki plan na razie w wyborach samorządowych mają niektórzy przedstawiciele rządu Donalda Tuska.
Polska

Poseł ze Szwecji: miliony uchodźców z Ukrainy nie zwolnią Polski z obowiązków migracyjnych wobec UE

opublikowano:
videoframe_26403.webp
Ludvig Aspling, szwedzki poseł do parlamentu i znany krytyk unijnej polityki migracyjnej, odniósł się do kwestii tzw. paktu migracyjnego, który budzi kontrowersje w wielu krajach członkowskich. W jego ocenie Polska, mimo ogromnego zaangażowania w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, nie może liczyć na zwolnienie z obowiązku przyjmowania migrantów w ramach nowych unijnych przepisów.
Polska

"Prezydencja widmo" - jaki jest największy sukces polskiego przewodnictwa w UE? Rząd częstował jabłkami

opublikowano:
videoframe_114873.webp
Z końcem czerwca kończy się polska prezydencja w Unii Europejskiej. Z tej okazji Wiadomości wPolsce24 przypomniały zapowiedzi premiera Donalda Tuska, gdy się zaczynała pół roku temu. A podsumowanie? No cóż, nie bardzo jest co podsumowywać.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.