Sport

W Szwecji nie boją się kibiców Legii? "Są mile widziani na naszym stadionie" - mówi menedżer ds. bezpieczeństwa Djurgarden

opublikowano:
MK5_lgkb_2023_DSC05328_1.webp
Mimo iż kibice Legii nie mają najlepszej opinii w Europie, Szwedzi z Djurgarden postanowili przyjąć ich z sympatią na swoim stadionie, przynajmniej oficjalnie (Fot. Fratria)
Mecz na szczycie, zamknięty dach i wyjątkowi kibice na trybunach – tak zapowiada się starcie Djurgarden z Legią Warszawa w ostatniej kolejce fazy grupowej Ligi Konferencji UEFA. Sztokholmski klub przygotowuje się na przyjęcie jednej z najbardziej znanych i żywiołowych grup kibicowskich w Europie, za jaką uchodzą - słusznie - sympatycy Legii Warszawa. Choć Szwedzi zdają sobie z tego sprawę, to nie "pękają" i zapowiadają miłe przyjęcie legionistów na swoim stadionie.

Jak podkreśla Mats Jonsson, menedżer ds. bezpieczeństwa w Djurgarden, organizacja tego meczu to wyzwanie, które jednak nie wykracza poza doświadczenia związane z meczami wysokiego ryzyka w szwedzkiej lidze.

– To wydarzenie porównywalne do spotkań derbowych w Allsvenskan – mówi Jonsson w rozmowie z „Sportbladet”.

Legia Warszawa, znana ze swoich fanatycznych kibiców, sprzedała na to spotkanie około 800–900 biletów. Całkowita liczba widzów na Tele2 Arena ma wynieść 22–23 tysiące.

Zamknięty dach i pirotechnika

Jednym z istotnych elementów organizacyjnych jest zamknięty dach stadionu, co wynika z zimowej aury i późnej godziny meczu (21:00). Jonsson przyznaje, że obie grupy kibiców – zarówno gospodarzy, jak i gości – mają skłonność do używania pirotechniki.

– Zamknięty dach sprawia, że dym z rac nie ma jak się ulotnić, co stanowi dodatkowe wyzwanie. Jednak mieliśmy już takie sytuacje podczas derbów czy meczów pucharowych – zauważa Jonsson.

”Czysta karta” dla fanów Legii

Menedżer ds. bezpieczeństwa Djurgarden podkreśla jednak, że mimo reputacji polskich kibiców, ważne jest podejście oparte na wzajemnym szacunku i otwartości.

– Musimy zacząć od „czystej karty”. Tak, kibice Legii mają swoją historię, ale my również. Kluczowe jest, abyśmy traktowali wszystkich gości z godnością i szacunkiem – mówi Jonsson. – Jeśli zapewnimy dobre przyjęcie, możemy osiągnąć bardzo wiele.

Taka postawa szwedzkiego klubu to pozytywny sygnał, który może pomóc w deeskalacji przedmeczowego napięcia i zapewnić sportowe emocje w przyjaznej atmosferze.

Jutro wieczorem Tele2 Arena w Sztokholmie będzie świadkiem meczu, w którym obie drużyny powalczą o miejsce w czołowej ósemce Ligi Konferencji UEFA. Dla Legii to będzie trudny mecz, bo Djurgarden w ostatnich trzech meczach odniosło 3 zwycięstwa, tymczasem piłkarze ze stolicy Polski w ostatniej kolejce zanotowali pierwszą porażkę. Tym bardziej zatem przyda się im wsparcie ze strony zorganizowanej grupy fanów Legii na trybunach.

Jutro o godz. 21 rozpocznie się także drugi, równie ważny dla polskich kibiców mecz, w którym mistrz Polski Jagiellonia Białystok podejmie słoweńską Olimpię Lublana. Jagiellonia także walczy o utrzymanie miejsca w pierwszej ósemce Ligi Konferencji, które jest premiowane bezpośrednim awansem do fazy 1/8 finału rozgrywek. Drużyny z miejsc 9-24 będą musiały grać w 1/16 finału.

źr. wPolsce24 za Sportbladet

Sport

Polacy grają z Portugalią w niezwykłym mieście. Czy Michał Probierz jest czegokolwiek pewny?

opublikowano:
videoframe_45451313.webp
Piękne i stare. Ma solidny most łączący dwa brzegi rzeki Duero, tak jak miłość do futbolu, Cristiano Ronaldo i reprezentacji Portugalii łączy kibiców tego podzielonego niegdyś kraju. To w tym wyjątkowym mieście, a nie w stolicy kraju Lizbonie, reprezentacja Portugalii podejmie dziś wieczorem drużynę prowadzoną przez Michała Probierza. Polski selekcjoner wciąż eksperymentuje ze składem, co aktualnie tłumaczy plagą kontuzji.
Sport

Polscy pływacy zdobywają medale i biją rekord kraju na MŚ w Budapeszcie

opublikowano:
videoframe_45241464.webp
Krzysztof Chmielewski zdobył brązowy medal w wyścigu na 200 metrów stylem motylkowym podczas pływackich mistrzostw świata na krótkim basenie w Budapeszcie. Polak osiągnął czas 1:49.26, bijąc przy tym rekord kraju. Szybsi od niego byli jedynie Kanadyjczyk Ilya Kharun (1:48.24) oraz Włoch Alberto Razzetti (1:48.64).
Sport

Gwiazdor Realu Madryt pozbawił trenera... Radomiaka Radom

opublikowano:
videoframe_18114.webp
Portugalski szkoleniowiec Bruno Baltazar zamienia zajmującego obecnie 12. miejsce w polskiej ekstraklasie Radomiaka Radom na 16. zespół francuskiej drugiej ligi SM Caen. Do takiego ruchu przekonał go osobiście właściciel klubu z Normandii, czyli gwiazdor Realu Madryt Kylian Mbappe.
Sport

Kibice na Jasnej Górze. O co się modlą? Po co przyjechali do najważniejszego sanktuarium maryjnego w Polsce?

opublikowano:
videoframe_46448213.webp
Na co dzień nie darzą się przesadną sympatią, ale jest taki jeden dzień w roku, kiedy animozje między sympatykami różnych drużyn piłkarskich nie mają znaczenia. No jakby to było kłócić się przed obrazem Czarnej Madonny na Jasnej Górze?
Sport

Będzie grał do 50-ki? Cristiano Ronaldo kończy dziś 40 lat, ale ani myśli kończyć kariery

opublikowano:
videoframe_122515.webp
Cristiano Ronaldo świętuje dziś 40. urodziny, ale wciąż pozostaje jedną z największych ikon światowego futbolu. Portugalczyk nie tylko nie myśli o zakończeniu kariery, ale nadal udowadnia, że jest zawodnikiem, który robi różnicę.
Sport

To jest Łukasz Ciona show! Strefa Kibica tylko na wPolsce24

opublikowano:
1904727_1.webp
(fot. wPolsce24)
Bandycki faul Kiliana Mbappe, po którym zrobiło się gorąco w mediach społecznościowych i inne przyciągające uwagę internautów newsy ze świata sportu. To wszystko w "Strefie Kibica", nowym programie emitowanym na antenie wPolsce24.