Publicystyka

Tego nie dowiesz się z Wikipedii. Z biogramu Trzaskowskiego zniknęła informacja o przeszłości jego matki

opublikowano:
mid-24c02420.webp
Taki sam incydent miał miejsce przec poprzednimi wyborami (fot. PAP/Piotr Nowak)
Z biogramu Rafała Trzaskowskiego na Wikipedii ponownie zniknęła informacja o matce Rafała Trzaskowskiego. Podobna sytuacja miała miejsce, gdy poprzednim razem kandydował w wyborach prezydenckich.

Wikipedia jest dla wielu osób głównym źródłem informacji o kandydatach, na których rozważają oddanie głosu. Trzaskowski jest aktywny politycznie od lat, więc jego biogram jest dość długi. Tuż przed wyborami zniknęła z niego jednak informacja, którą wielu potencjalnych wyborców może uznać za istotną – o tym, kim była jego matka.

Dziura pamięci

Większość biogramów osób publicznych na Wikipedii zawiera też informacje o ich rodzinach. Czego potencjalny wyborca może dowiedzieć się o rodzinie Trzaskowskiego? Dowie się m.in., że jego pradziadek zakładał pierwsze żeńskie gimnazja w Polsce, że jego ojciec jest pianistą i kompozytorem jazzowym, a siostra jego matki była łączniczką AK w Powstaniu Warszawskim. Jednak jeśli chodzi o jego matkę, to dowie się jedynie, że jej nazwisko panieńskie to Arens i że zmarła w 2019 roku.

Tymczasem Gazeta Polska ujawniła w 2018 roku, że matka Trzaskowskiego była tajną współpracowniczką SB o pseudonimie Justyna. Tygodnik informował, w oparciu o akta IPN, że SB zainteresowała się nią w 1960 roku, bo jako żona słynnego muzyka miała kontakty z amerykańskimi dyplomatami, szczególnie z pierwszym sekretarzem ambasady USA Thomasem Donovanem. Miała przekazywać informacje o kontaktach polskich muzyków jazzowych, a także legendarnego pisarza Leopolda Tyrmanda, z amerykańskimi dyplomatami. Współpracy zaniechano, gdy Donovan wyjechał, a jej znajomi przestali się z nimi kontaktować. 

Usunięto ją niedawno 

Informacja o mrocznej przeszłości matki Trzaskowskiego jeszcze niedawno była dostępna na Wikipedii. W jego biogramie można było przeczytać, że ze względu na ułatwiony dostęp do zagranicznych dyplomatów, wynikający z profesji męża, Teresa została zwerbowana jako źródło osobowe Służby Bezpieczeństwa, jako TW Justyna, a źródłem był artykuł na portalu Polsat News, którego autor opisywał ustalenia GP. Historia edycji pokazuje, że tę informację usunięto dopiero 23 listopada 2024, przy okazji innych drobnych poprawek.

Warto odnotować, że to nie jest pierwszy taki przypadek. Jak informował portal Stefczyk.info, informacja o przeszłości jego matki zniknęła także przed poprzednimi wyborami prezydenckimi, w których Trzaskowski był kandydatem. 

źr. wPolsce24

Publicystyka

Marcin Romanowski odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu: Te komunistyczne złogi się teraz odzywają i szkoda, że to towarzystwo nie zostało wyrzucone na polityczny śmietnik

opublikowano:
1803870_6.webp
Marcin Romanowski odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu (fot. wPolsce24)
- Wcześniej czy później na potencjalnego bandytę i złodzieja przyjdzie bicz - tak Włodzimierz Czarzasty, w stylu swoich politycznych protoplastów z PPR, którzy w podobny sposób mówili m.in. o żołnierzach wyklętych, skomentował azyl, którego posłowi Romanowskiemu udzieliły Węgry. Poseł PiS nie pozostał dłużny i w ostrych słowach odpowiedział liderowi Lewicy, a wcześniej działaczowi SLD i PZPR
Publicystyka

Michał Karnowski ocenia plan UE i Tuska na Polskę: Mamy być nędzarzami, to jest szajba

opublikowano:
1805793_5.webp
Michał Karnowski jest pod wrażeniem skali protestu energetyków
W Warszawie trwa duży protest energetyków. Według redaktora Michała Karnowskiego, protestujący zabierają głos nie tylko w swoim imieniu, ale także w imieniu wszystkich Polaków, którzy mają dość zwijania naszego kraju i serwowaniu nam nędzy.
Publicystyka

Michał Karnowski: to, co widzimy pod pomnikiem to sowietyzacja przestrzeni publicznej

opublikowano:
1807079_3.webp
Michał Karnowski był gościem Oliwiera Pochwata w programie "Tu jest Polska" na antenie telewizji wPolsce24. Redaktor tygodnika "Sieci" nie krył cierpkich słów pod adresem ludzi, którzy pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej próbują bezcześcić pamięć poległych.
Publicystyka

MSZ umywa ręce w sprawie afery wizowej na Filipinach. Tłumaczenia rzecznika to trochę publicystyki, ale znacznie więcej Barei

opublikowano:
msz_lapowki_wizy.webp
(fot. screen za wPolsce24)
- Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem - tym znanym i lubianym cytatem najprościej można byłoby podsumować to, co o aferze wizowej miał do powiedzenia rzecznik MSZ, Paweł Wroński. Były dziennikarz "Gazety Wyborczej", pracujący aktualnie w ministerstwie prowadzonym przez Radosława Sikorskiego przyznał, że MSZ zna temat, ale... jego zdaniem "system jest szczelny", a problemy wynikają z winy firm współpracujących z naszą placówką.
Publicystyka

Warszawa zapłaciła ponad milion złotych za drzewa od Niemców. Czy było warto?

opublikowano:
styczen.webp
(fot. Pixabay / X / Rafał Trzaskowski)
Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski oficjalnie rozpoczął kampanię prezydencką. Człowiek, który dał się poznać z wdrażania skrajnie lewicowej agendy, teraz próbuje uchodzić za umiarkowanego konserwatystę, który mówi dużo o "patriotyzmie gospodarczym". Niestety, jedynie mówi, bo na aktywności podległych mu instytucji zarabiają Niemcy, współorganizatorzy "Campusu Polska Przyszłości". I to naprawdę niemałe pieniądze!
Publicystyka

Zaskakujące słowa posłanki. Porównała Kościół do PGR-u

opublikowano:
1814210_4.webp
Posłanka Lewicy była gościem Poranka wPolsce24 (fot. wPolsce24)
Rafał Trzaskowski dwoi się i troi, by obywatele przed wyborami zapomnieli, że chciał usuwać krzyże z warszawskich urzędów i pozuje na gorliwego katolika, a tymczasem jego sojusznicy z Lewicy zapowiadają kolejną "walkę z Kościołem". Posłanka tej formacji Anita Kucharska-Dziedzic, straszyła w rozmowie z Oliwierem Pochwatem, m.in. wypowiedzeniem konkordatu