Polska

„Zero ambicji, zero strategii, zero pomysłu”. Warszawa rezygnuje z organizacji unijnego szczytu

opublikowano:
AS_DSC03963_20230618 ok.webp
(Fot. Fratria)
W czasie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w naszym kraju nie odbędzie się nieformalny szczyt unijnych przywódców – informuje RMF FM. Zgodził się na to Donald Tusk. „Polska prezydencja w UE jest planowana bez ambicji, strategii i pomysłu, jak prezydencja techniczna” – zauważył na platformie X były wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Jak ustaliła brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon Polska wcale nie chciała organizować u siebie nieformalnego szczytu UE i nie zamierzała o to walczyć. Z rozmów, jakie dziennikarka przeprowadziła z unijnymi dyplomatami, wynika, że premierowi Donaldowi Tuskowi było to na rękę.

Fakt, że Warszawa nie walczyła o organizację szczytu w naszym kraju jest o tyle zaskakujący, że to właśnie bezpieczeństwo jest jednym z głównych priorytetów rozpoczynającej się 1 stycznia polskiej prezydencji” – dziwi się RMF FM.

Choćby jeden 

Zwykle kraje obejmujące półroczne przewodnictwo w UE starły się zorganizować u siebie jeden nieformalny szczyt. To dla kraju spory prestiż, ale przede wszystkim możliwość wpływania na dyskusje.

Węgrzy, którzy obecnie sprawują przewodnictwo w UE, zorganizowali szczyt w Budapeszcie. Premier Węgier Viktor Orban jako gospodarz witał wszystkich unijnych przywódców na schodach parlamentu, przy okazji przedstawiając historię tego miejsca, jednego z największych na świecie gmachów parlamentarnych – przypomina RMF.

Dania, która obejmie po Polsce przewodnictwo UE też już zapowiedziała, że zorganizuje u siebie szczyt. 

Seminarium zamiast szczytu

Brak inicjatywy Warszawy szybko wykorzystał nowy szef Rady Europejskiej Antonio Costa, który zaproponował nieformalny szczyt w Belgii. I to Costa będzie jego gospodarzem. Spotkanie odbędzie się 3 lutego (prawdopodobnie w Leuven), właśnie za polskiej prezydencji. Żeby odróżnić je od szczytu unijnych przywódców organizowanego w kraju sprawującym prezydencję, Costa nazywał to wydarzenie "seminarium".

Po co w Warszawie, skoro może być w Berlinie..

Sprawa nie umknęła uwadze polityków obecnej opozycji.

Paweł Jabłoński były wiceminister sprawa zagranicznych w rządzie Zjednoczonej Prawicy ironizował na platformie X: „Po co szczyt w Polsce? Będzie na pewno jakiś w Berlinie. Pytanie tylko, czy Tuska tym razem zaproszą...”

Jego kolega z MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk pisał z kolei: „Od tygodni widać, że polska prezydencja w UE jest planowana bez ambicji, strategii i pomysłu, jak prezydencja techniczna. Jednak mimo to nie przyszło mi do głowy, że ktoś może zrezygnować z tradycyjnego spotkania nieformalnej Rady Europejskiej, które jest organizowane w kraju będącym gospodarzem prezydencji. To znakomita okazja do zaproponowania i omówienia strategicznych dla kraju tematów i promocji samego kraju. Tymczasem zamiast nieformalnego szczytu w Polsce spotkanie nieformalnej RE odbędzie się... w Belgii. Ten rząd to zero ambicji, zero strategii, zero pomysłu. Dramat.”

źr. wPolsce za RMF FM/X

 

 

Świat

Co czeka Polaka podejrzanego o spowodowanie serii wypadków w Niemczech? Osiem osób jest poważnie rannych, jedna w stanie krytycznym

opublikowano:
wypadekniemcy.webp
Osiem osób zostało poważnie rannych, jedna z nich jest w stanie krytycznym (fot. x/@WDRaktuell x/@DerSpiegel)
Zatrzymany kierowca ciężarówki z Polski, który spowodował serię wypadków na dwóch autostradach w Nadrenii Północnej-Westfalii, pozostanie w zakładzie psychiatrycznym - podała niemiecka policja. Osiem osób zostało poważnie rannych, jedna z nich jest w stanie krytycznym.
Polska

"Wiadomości wPolsce24" – Pełne wydanie z 5 grudnia 2024

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-05 203503.webp
"Wiadomości wPolsce24" to codzienny program informacyjny nadawany o godzinie 19:30, dostarczający najświeższych informacji z kraju i ze świata.
Polska

Trzaskowski spotkał się ze strażakami, ale oni chyba wcale nie mieli na to ochoty

opublikowano:
videoframe_43974297.webp
Miało być sympatycznie, ale chyba pozostał niesmak. Rafał Trzaskowski, który toczy właśnie intensywną prekampanię wyborczą spotkał się ze strażakami z OSP w Grębkowie. Trzeba przyznać, że kandydat KO na prezydenta wykazał się odwagą - w ostatnich wyborach parlamentarnych w gminie Grębków PiS uzyskał ponad 61 proc. głosów, a KO... 12,7 proc. Można zatem powiedzieć, że Trzaskowski pojechał na teren politycznego wroga i nie obyło się bez strat wizerunkowych.
Polska

Ustawka na antenie Neo-TVP. To trzeba zobaczyć

opublikowano:
1773688_4.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Były agent, były prezydent i żona byłego ambasadora. Czy taki zestaw wystarczy do udanego spektaklu w mediach publicznych? Zostawiamy to ocenie naszych Czytelników i Widzów.
Polska

Jarosław Kaczyński o sprawie immunitetu: puściły mi nerwy, gdy oskarżył mnie o zabicie brata

opublikowano:
videoframe_210324.webp
Jarosław Kaczyński na gorąco skomentował w Sejmie kwestię odebrania mu immunitetu na wniosek niejakiego Zbigniewa Komosy, który od lat stara się przeszkadzać prezesowi PiS w godnym upamiętnieniu swojego tragicznie zmarłego brata. - Puścił mi wreszcie nerwy, gdy on oskarżył mnie o zorganizowanie zamachu na własnego brata - mówił prezes PiS.
Polska

Była agentka SB szkoliła urzędników w Krakowie? Wiceprezydent uciekał przed pytaniami

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-06 160710.webp
Jolanta Lange vel Gontarczyk, były tajny współpracownik SB ps. „Panna”, która podejrzewana jest o współudział w zamordowaniu poprzez otrucie ks. Franciszka Blachnickiego wróciła do Polski. Wcześniej współpracowała z warszawskim ratuszem, a teraz miała prowadzić szkolenie dla krakowskich urzędników.