Publicystyka

O to właśnie chodzi eurokratom. Rezygnują z zakupu myśliwców F-35, "bo Trump". Czy Tusk nie pójdzie tą drogą?

opublikowano:
AS_DSC04485_20230815 2025-03-14_14.17.19.webp
F-16 i F-35. Maszyna po lewej należy do polskich sił powietrznych, a po prawej do amerykańskich. Ale na dostawy F-35 Polska już czeka i oby nie zmieniła zdania (Fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
Portugalia rezygnuje z zakupu amerykańskich myśliwców F-35, a oficjalnym powodem ma być… prezydentura Trumpa. Portugalski minister obrony Nuno Melo tłumaczy, że decyzja ta wynika z "nieprzewidywalności polityki USA i potencjalnych problemów z serwisowaniem maszyn". Ale czy rzeczywiście chodzi o Trumpa? A może to kolejny krok w realizacji planu eurokratów, którzy od lat dążą do stworzenia "europejskiej armii" i uniezależnienia się od Waszyngtonu – nawet za cenę osłabienia obronności kontynentu?

Prawda jest brutalna: bez wsparcia USA Europa jest militarnym karłem. Lata zaniedbań, cięć budżetowych i polegania na „amerykańskim parasolu” sprawiły, że unijne armie są w opłakanym stanie. I choć dziś w Brukseli mówi się o „europejskiej suwerenności strategicznej”, to bez siły NATO – a więc głównie USA – Europa nie byłaby w stanie realnie się bronić.

Kto pokieruje polską armią?

Tymczasem Parlament Europejski właśnie przegłosował rezolucję, która może prowadzić do przekazania kompetencji nad armiami narodowymi w ręce Komisji Europejskiej. Jeśli dodamy do tego unijne plany finansowania przemysłu zbrojeniowego – w których główne benefity mają trafić do francuskich i niemieckich firm – dostajemy obraz Europy, która odcina się od amerykańskiego sprzętu na rzecz politycznie sterowanej obronności. A to może być fatalna wiadomość dla Polski.

Czy Portugalia da zły przykład?

Bo skoro Portugalia rezygnuje z F-35, to co zrobi rząd Donalda Tuska? Czy Polska, która przez ostatnie lata konsekwentnie budowała siłę swojej armii, inwestując w amerykański sprzęt, teraz także zwróci się ku „europejskim” rozwiązaniom? Oby nie, bo obrona naszego kraju powinna opierać się na skuteczności, a nie ideologicznych marzeniach brukselskich urzędników.

Na koniec warto podkreślić, że tak brzemienne w skutki decyzje portugalskiego rządu są podejmowane ledwie kilka dni po tym jak nie otrzymał on w parlamencie wotum zaufania, a na maj rozpisano przedterminowe wybory. Widać zatem wyraźnie, że komuś się bardzo śpieszy.

źr. wPolsce24 za PAP

Publicystyka

Czy Europa napuściła Zełeńskiego na Trumpa? Mocny komentarz ekspertki

opublikowano:
1860545_6.webp
Aleksandra Rybińska skomentowała wczorajsza kłótnie Zeleńskiego z Trumpem i Vancem (fot. wPolsce24)
Nie milkną echa wczorajszej awantury w Gabinecie Owalnym w Białym Domu. Publicystka telewizji wPolsce24 i zarazem ekspertka od spraw międzynarodowych, której polityczne analizy od lat cieszą się dużą trafnością i przenikliwością komentowała w programie Ostra Szpila, to, co wydarzyło się w Waszyngtonie.
Polska

Prezydent Andrzej Duda: nie widzę innej siły poza USA, która mogłaby zatrzymać wojnę na Ukrainie

opublikowano:
videoframe_83434.webp
Prezydent Andrzej Duda skomentował wczorajsze wydarzenia w Białym Domu przed swoim odlotem do Stanów Zjednoczonych. Prezydent podkreślił, że pokój na Ukrainie nie jest możliwy bez udziału Stanu Zjednoczonych.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Publicystyka

Redaktor Michał Karnowski nie wytrzymał. Na antenie zgniótł "Gazetę Wyborczą". "To jest obrzydliwe"

opublikowano:
karnowski_gniecie_.webp
Michał Karnowski gniecie "Gazetę Wyborczą" (fo.wPolsce24)
Redaktor Michał Karnowski na antenie telewizji wPolsce24 w kategorycznych słowach odniósł się do artykułu Bartosza Wielińskiego, który ukazał się w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej". Wieliński sugerował w swoim tekście, że środowiska prawicowe próbują przekuć śmierć Barbary Skrzypek w "polityczne złoto".
Publicystyka

Trzaskowski ziewa, Tusk się nudzi. Skandaliczne zachowanie polityków podczas przemówienia prezydenta

opublikowano:
ziewa_rafal.webp
Rafał Trzaskowski ziewał podczas przemówienia prezydenta (fot. wPolsce24)
Taki ma szacunek do urzędu, o który się ubiega. Rafał Trzaskowski nie mógł w skupieniu wysłuchać 40-minutowego wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Najpierw dyskretnie zerkał w telefon, później się rozglądał, aż w końcu zaczął ziewać. Takie mają standardy, bo znudzenie okazywali też premier Donald Tusk i marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Polska

Ciężkie chwile w sztabie Rafała Trzaskowskiego

opublikowano:
trzask.webp
W obawie przed gniewem wyborców kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta przez całą kampanię próbował odciąć się od Donalda Tuska, od porażek obozu rządzacego. I nie udało się. Podczas gdy gdy Karol Nawrocki spotykał się z w Białym Domu z Donaldem Trumpem, Rafał Trzaskowski ściskał rękę Donaldowi Tuskowi w jego rodzinnym Sopocie.