Polska

Zdobyła pracę w urzędzie miasta, choć najsłabiej napisała test rekrutacyjny. Jak to się stało?

opublikowano:
Krakow_WielopolskiPalace_D06d.webp
Siedziba Urzędu Miasta Krakowa (Fot. Wikipedia/Ludvig14)
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski utworzył nowe stanowisko w krakowskim magistracie. Objęła je jego była społeczna asystentka Aleksandra Twaróg, mimo iż najsłabiej ze wszystkich kandydatów napisała test kwalifikacyjny. Jednak o zwycięstwie w procesie rekrutacyjnym miało zdecydować to, jak wypadła w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

Aleksandra Twaróg, 19-letnia była asystentka społeczna posła Platformy Obywatelskiej Aleksandra Miszalskiego, objęła nowo utworzone stanowisko rzecznika praw uczniów w Krakowie - donosi portal Interia.pl. Twaróg zwyciężyła w konkursie ogłoszonym przez urząd miasta, mimo że uzyskała najsłabszy wynik w teście kwalifikacyjnym. 

Nowe stanowisko i proces rekrutacji

Stanowisko rzecznika praw uczniów powstało z inicjatywy Aleksandra Miszalskiego, który obiecał jego utworzenie podczas swojej kampanii na prezydenta Krakowa w 2024 roku. W konkursie ogłoszonym przez magistrat udział wzięło osiem osób. Kandydaci przystąpili do testu sprawdzającego wiedzę z zakresu krakowskiej oświaty, ustawy o rzeczniku praw dziecka, konwencji o prawach dziecka oraz tzw. ustawy "lex Kamilek".

Twaróg uzyskała 80 proc. punktów, co było najgorszym wynikiem wśród uczestników. Najlepszy z kandydatów zdobył 96 proc. Mimo to Twaróg została wybrana na rzeczniczkę, dzięki wysokim ocenom w rozmowie kwalifikacyjnej. Komisja konkursowa, której przewodniczyła wiceprezydent Krakowa Maria Klaman, jednogłośnie uznała, że Twaróg najlepiej spełnia wymagania na tym stanowisku.

Uzasadnienie decyzji

Joanna Krzemińska, rzeczniczka prasowa prezydenta Krakowa, wyjaśniła, że wynik testu był istotnym, ale nie jedynym kryterium oceny. – Kluczowym etapem była rozmowa kwalifikacyjna, podczas której komisja oceniała wiedzę praktyczną, umiejętności interpersonalne i predyspozycje do pełnienia funkcji rzecznika – tłumaczy Krzemińska.

W rozmowie kwalifikacyjnej Twaróg wykazała się – zdaniem komisji – dużą znajomością problemów związanych z prawami ucznia oraz profesjonalizmem i kompetencjami komunikacyjnymi. – Decyzja o wyborze była oparta na całościowym obrazie kompetencji kandydatki, nie tylko na wynikach testu – dodała rzeczniczka.

Aleksandra Twaróg odpowiada na krytykę

Teraz wychodzi na to, że nowa rzecznik praw ucznia już dawno sama wymyśliła swoje stanowisko pracy. Sama Twaróg podkreśla bowiem, że od lat angażuje się w działalność na rzecz młodzieży i edukacji. – Walczyłam o powołanie rzecznika praw ucznia jeszcze jako członkini Młodzieżowej Rady Krakowa, zanim zostałam asystentką posła Miszalskiego. To była moja inicjatywa, a nie pomysł kampanijny – zaznacza.

Odnosząc się do krytyki, Twaróg przyznała, że zdaje sobie sprawę z konieczności dalszego doskonalenia swoich umiejętności. – Rozumiem, że test poszedł lepiej innym kandydatom, ale rozmowa kwalifikacyjna była wymagająca, a moja praca została tam wysoko oceniona. Zaskakuje mnie jednak skala krytyki i ataki, zwłaszcza ze strony dorosłych ludzi, którzy skierowali je przeciwko dziewiętnastolatce – ustawia się w roli ofiary nagonki Twaróg. – Uważam, że ocenę mojej pracy należy przeprowadzić po pewnym czasie, kiedy będzie już można zobaczyć efekty moich działań – podsumowała.

Polityczne echa decyzji

Aleksander Miszalski, obecny prezydent Krakowa, a zarazem były i obecny pracodawca Twaróg, odmówił komentarza na temat konkursu. – Sprawy urzędu komentuje moje biuro – odpowiedział krótko w wiadomości przesłanej mediom.

źr. wPolsce24 za Interia.pl

Publicystyka

Kompromitacja prezydenta Zełeńskiego. Paskudne zachowanie wobec Karola Nawrockiego

opublikowano:
mid-25115441.webp
Wołodymyr Zełeński z pewnością nie może zaliczyć tej wizyty w Polsce do udanej (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Ostatnia wizyta prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego w Polsce z pewnością przejdzie do historii. Ani polski rząd, ani sam prezydent Ukrainy nie mogą mówić o sukcesie. Z jednej strony usłyszeliśmy mgliste i niewiele wnoszące deklaracje w sprawie ekshumacji, z drugiej byliśmy świadkami, jak Zełeński próbował zaangażować się w kampanię wyborczą w Polsce po stronie obozu władzy.
Polska

Andrzej Adamczyk: nie możemy się zgodzić na to, żeby traktowano nas w sposób ohydny

opublikowano:
1812831_4.webp
Andrzej Adamczyk był gościem Rozmowy Poranka telewizji wPolsce24 (fot. wPolsce24)
- Trwa kupczenie kwestią ekshumacji i godnego pochówku Polaków zamordowanych przez Ukraińców na Wołyniu - powiedział w Rozmowie Poranka na antenie telewizji wPolsce24 były minister infrastruktury w rządzie PiS, a obecnie poseł tej formacji Andrzej Adamczyk.
Polska

Prezydent Andrzej Duda specjalnie dla telewizji wPolsce24: Tusk łamie prawo, trwa hamowanie Polski

opublikowano:
videoframe_46598609.webp
Prezydent Andrzej Duda po raz pierwszy udzielił ekskluzywnego wywiadu telewizji wPolsce24. O najbardziej aktualne sprawy polityki polskiej i międzynarodowej pytał w Pałacu Prezydenckim red. Marcin Wikło.
Polska

Rząd opiłowuje katolików. Od nowego roku szkolnego mniej lekcji religii

opublikowano:
1814508_5.webp
Barbara Nowacka ograniczyła liczbę godzin religii (fot. wPolsce24)
Barbara Nowacka nie wycofuje się ze swojej krucjaty przeciw katolikom i realizuje plan opiłowania zaproponowany swego czasu przez Sławomira Nitrasa. Szefowa MEN poinformowała, że podpisała rozporządzenie zmniejszające liczbę godzin religii do jednej tygodniowo i nakazujące, by katechezy odbywały się na pierwszej lub ostatniej lekcji.
Polska

Setki tysięcy złotych na warszawski szalet

opublikowano:
1814686_4.webp
650 tysięcy złotych za ubikację (fot. wPolsce24)
650 tysięcy złotych. Tyle kosztował mieszkańców Warszawy nowy miejski szalet zbudowany im przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Już sama cena zwala z nóg, a jeżeli dodamy do tego fakt, że powstał on w mało uczęszczanym miejscu Parku Skaryszewskiego, a w dodatku wciąż nie można z niego korzystać, budzi coraz większe oburzenie wśród mieszkańców stolicy.
Polska

Patryk Jaki w programie Polska Wybiera tłumaczy, co łączy Tuska i Bodnara z generałem Jaruzelskim

opublikowano:
videoframe_46811788.webp
Europoseł Patryk Jaki był gościem programu Polska Wybiera. Polityk PiS odpowiadał na pytania red. Marty Kielczyk i Bartosz Łyżwińskiego. Jeden z najbardziej aktywnych polskich polityków na forum europejskim, który sam chętnie wciela się w rolę komentatora otaczającej nas politycznej rzeczywistości, podzielił się z widzami wPolsce24 wieloma cennymi spostrzeżeniami.