Świat

Nietypowy sposób zarabiania niemieckiego start-upu. Oferują usługę niczym z „Seksmisji”

opublikowano:
Cryo_surgery.webp
Pierwsze próby zamrażania ciał podejmowano już kilkadziesiąt lat temu. Na zdjęciu technicy przygotowują zmarłego do krioprezerwacji w 1985 roku. Nigdy nie udało się nikogo "odmrozić" czyli przywrócić do życia po takim zabiegu (Fot. Wikipedia)
Krionika – technologia pozwalająca na zamrażanie ciał zmarłych w nadziei na ich przyszłe ożywienie – zdobywa coraz większą popularność. Niemiecki start-up kierowany przez Emila Kendziorrę, biznesmena o polskobrzmiącym nazwisku, wprowadził na rynek unikalną usługę, która przyciąga uwagę zarówno zwolenników nowoczesnych technologii, jak i sceptyków.

Za cenę 200 tysięcy dolarów firma oferuje możliwość "zawieszenia" ciała w stanie głębokiego zamrożenia. Proces jest skomplikowany i wymaga precyzyjnej logistyki. Gdy klient – zazwyczaj terminalnie chory – znajduje się w stanie krytycznym, do jego domu lub szpitala wysyłana jest specjalistyczna karetka. Załoga, składająca się z lekarzy i techników, czeka na moment śmierci pacjenta. Natychmiast po stwierdzeniu zgonu rozpoczynają się działania mające na celu przygotowanie ciała do zamrożenia.

Pierwszym krokiem jest schłodzenie ciała za pomocą lodu i podłączenie do specjalistycznych urządzeń, które utrzymują minimalne krążenie krwi, aby dostarczać tlen do najważniejszych tkanek. Następnie ciało zostaje przewiezione do laboratorium, gdzie przeprowadzany jest proces wymiany krwi na krioprotektanty – chemiczne substancje zapobiegające tworzeniu się kryształków lodu, które mogłyby uszkodzić komórki.

Po zakończeniu tych przygotowań ciało zostaje schłodzone do temperatury ciekłego azotu (-196°C) i umieszczone w kriogenicznym zbiorniku. Zbiorniki te są przechowywane w specjalnym centrum w Szwajcarii, które zapewnia stabilne warunki przez dziesięciolecia, a nawet wieki.

Emil Kendziorra podkreśla, że celem tej technologii jest umożliwienie przyszłym pokoleniom ożywienia zamrożonych osób, gdy medycyna osiągnie odpowiedni poziom rozwoju. "Chcemy dać ludziom szansę na życie, które w innym przypadku byłoby niemożliwe" – mówi Kendziorra.

Mimo ambitnych założeń, krionika wzbudza kontrowersje. Wiele osób poddaje w wątpliwość możliwość naprawy uszkodzeń spowodowanych zamrażaniem, a także skuteczność leczenia pierwotnych przyczyn śmierci. Eksperci zwracają uwagę, że technologia pozwalająca na takie działania jeszcze nie istnieje, co sprawia, że inwestycja w krionikę jest aktem wiary w przyszły postęp nauki.

Pomimo wysokich kosztów i braku gwarancji, firma Kendziorry zdobywa klientów, którzy są gotowi zaryzykować znaczną sumę pieniędzy w zamian za szansę na nowe życie. Czy ta technologia spełni swoje obietnice, czy pozostanie jedynie marzeniem – czas pokaże.

żr. wPolsce24 za BBC.com

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.
Świat

NATO powołuje nową formację. To Straż Bałtycka

opublikowano:
1811189_6.webp
NATO powołuje Straż Bałtycką (fot. wPolsce24)
Cel jest jeden. Wzmocnienie bezpieczeństwa na Bałtyku przez użycie fregat, samolotów patrolowych i innych rodzajów uzbrojenia. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zapowiedział powołanie Straży Bałtyckiej.
Świat

Filipińczyk o kulisach prawdziwej "afery wizowej": "Nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki"

opublikowano:
1811670_5.webp
(fot. wPolsce24)
- Miałem nadzieję, że uda mi się uzyskać wizę do Polski. Kiedy dowiedziałem się, że nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki, moje marzenia o wyjeździe prysły - mówi nam jeden z wielu poszkodowanych przez prawdziwą "aferę" wizową.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.