Zagrożenie dla Gietrzwałdu oddalone? Sąd uchyla decyzję w sprawie wielkiej inwestycji Lidla
Spór dotyczy braku sporządzenia oceny oddziaływania na środowisko dla inwestycji planowanej na obrzeżach Gietrzwałdu. Skarżący, właściciel sąsiedniej działki, wskazywał, że budowa będzie miała istotny wpływ na środowisko, zwłaszcza na pobliski obszar chronionego krajobrazu Dolina Pasłęki. Podkreślono również, że planowana inwestycja zakłada budowę dwóch dużych zbiorników na olej opałowy oraz magazynowanie odpadów, w tym niebezpiecznych, takich jak baterie.
Dodatkowo wątpliwości budzi skala inwestycji – przemieszczanie 180 tys. ton ziemi i niwelacja 41 hektarów terenu, co w opinii przeciwników narusza charakter miejsca. W Gietrzwałdzie, znanym z jedynych w Polsce uznanych przez Kościół objawień maryjnych, takie przedsięwzięcie budzi szczególne emocje.
Demonstracje i protesty
Przeciwnicy budowy Lidla licznie zgromadzili się przed siedzibą sądu w dniu rozprawy. Tak wielu demonstrantów chciało wejść na salę, że zabrakło miejsc.
Już w grudniu zeszłego roku przeciwnicy inwestycji organizowali pikiety przed sklepami Lidla w całej Polsce. Protesty miały zwrócić uwagę na ich sprzeciw wobec budowy centrum dystrybucyjnego w miejscu, które uznają za szczególnie ważne dla polskiej tożsamości i historii.
Kolejne kroki i reakcje Lidla
Wyrok sądu oznacza, że SKO musi ponownie rozpatrzyć sprawę, jednak formalne przepychanki na tym etapie nie blokują Lidlowi możliwości kontynuowania inwestycji. Biuro prasowe sieci podkreśla, że budowa centrum dystrybucyjnego w Gietrzwałdzie jest jedynie rozważana, a termin rozpoczęcia inwestycji nie został jeszcze ustalony.
Przeciwnicy inwestycji zapowiedzieli dalsze działania, w tym pikiety przed kuriami biskupimi, krytykując brak zaangażowania Kościoła w ochronę Gietrzwałdu. "Kuria w Olsztynie nie zabiera głosu w tej sprawie" – skomentował rzecznik kurii ks. Marcin Sawicki.
Symboliczne miejsce w ogniu sporu
Gietrzwałd, znany z XIX-wiecznych objawień Matki Bożej, które miały miejsce w okresie germanizacji, jest dla wielu symbolem polskiej tożsamości narodowej i religijnej. Przeciwnicy inwestycji twierdzą, że budowa centrum dystrybucyjnego godzi w godność tego miejsca i zapowiadają, że będą kontynuować walkę o jego ochronę.
źr. wPolsce24 za PAP