Polska

Weto prezydenta do ustawy incydentalnej! Andrzej Duda nie chce się zgodzić na deprecjonowanie sędziów

opublikowano:
AWIK_Duda_21052024_5.webp
Prezydent Andrzej Duda konsekwentnie broni statusu wszystkich sędziów (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, która miała zmienić zasady orzekania o ważności wyborów prezydenckich w 2025 roku. Oznacza to, że decyzję w tej sprawie nadal będzie podejmować Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego – organ, którego kompetencje podważają przedstawiciele koalicji 13 grudnia.

To weto nie jest zaskoczeniem – Andrzej Duda od dawna konsekwentnie broni statusu sędziów, których sam powoływał, a których nominacje były wielokrotnie kwestionowane przez środowisko Platformy Obywatelskiej i jej politycznych sprzymierzeńców. Prezydent podkreślał, że nie pozwoli na podważanie legalności wyboru sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej, uznając, że każda próba zmiany jej kompetencji jest działaniem politycznym.

Spór o sądową kontrolę wyborów

Ustawa, autorstwa Trzeciej Drogi, którą prezydent zawetował, miała na celu przekazanie kompetencji w zakresie stwierdzania ważności wyborów prezydenckich nowemu składowi Sądu Najwyższego – piętnastu sędziom o najdłuższym stażu pracy.

Jej przeciwnicy podnosili, że kompetencje przekazano z rąk legalnie powołanych sędziów w ręce osób, których kariery zaczęły się jeszcze w czasach komunizmu. Zwolennicy tej zmiany argumentowali z kolei, że przyjęcie ustawy pozwoliłoby uniknąć ewentualnych zarzutów o upolitycznienie procesu wyborczego, zwłaszcza że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych powstała w wyniku reformy sądownictwa za czasów PiS.

Jednak decyzja prezydenta oznacza, że dotychczasowe rozwiązania, które Zjednoczono Prawica wprowadzała przy pomocy ustaw, pozostają w mocy. Opozycja i część ekspertów prawnych alarmują, że w przyszłości może to skutkować podważaniem ważności wyborów i pogłębiającym się kryzysem prawnym.

Konsekwencje weta

Zawetowanie ustawy przez Andrzeja Dudę wpisuje się w jego dotychczasową politykę obrony reformy sądownictwa przeprowadzonej przez PiS. Decyzja ta może jednak wywołać kolejne napięcia w relacjach prezydenta z rządem Donalda Tuska.

Ruch prezydenta może również mieć istotne znaczenie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Pozostawienie w rękach Izby Kontroli Nadzwyczajnej kompetencji do rozstrzygania o ważności głosowania może sprawić, że któraś ze stron politycznego sporu nie uzna werdyktu.

Co nas czeka?

Weto prezydenta nie oznacza jeszcze definitywnego końca dyskusji na ten temat. Parlament może próbować ponownie przegłosować ustawę, choć do odrzucenia prezydenckiego weta potrzebna byłaby większość 3/5 głosów w Sejmie, co przy obecnej arytmetyce sejmowej jest nierealne

Decyzja Andrzeja Dudy pokazuje, że do końca swojej kadencji pozostaje wierny dotychczasowej linii politycznej, a kwestia reformy sądownictwa wciąż pozostaje jednym z kluczowych punktów spornych na polskiej scenie politycznej.

źr. wPolsce24

Polska

Kto nie wytrzymał napięcia ciszy wyborczej oprócz Myrchy? Materiał Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_135735.webp
Wiadomości wPolsce24 podsumowują przypadki łamania ciszy wyborczej. Jakoś tak się złożyło, że prawa nie umieją przestrzegać członkowie partii Donalda Tuska. Oprócz skandalu jaki wywołał - o zgrozo - wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, także inni członkowie PO nie dali radę wytrzymać w ciszy nawet kilku godzin.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Polska

Politycy PO złamali ciszę wyborczą. Czy poniosą konsekwencje?

opublikowano:
myrcha.webp
Choć konsekwencje łamania ciszy wyborczej znane są od lat, znaleźli się tacy, którzy ją złamali. Także wśród polityków Koalicji Obywatelskiej. - Takie zachowanie jest niedopuszczalne – komentował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, dodając, że takie osoby powinny świecić przykładem. Czy za złamanie prawa polityków spotkają kary?
Polska

Remis! Wszystko rozstrzygnie się w drugiej turze, prawica na fali!

opublikowano:
mid-25518764.webp
Radość państwa Nawrockich po ogłoszeniu wyników (Fot. PAP/Adam Warżawa)
Rafał Trzaskowski tuż przed Karolem Nawrockim – takie są sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Na trzecim miejscu Sławomir Mentzen.
Polska

Podliczono wszystkie głosy. Są wyniki ze 100 proc. komisji wyborczych

opublikowano:
wyniki100.webp
Wyniki ze 100 proc. komisji wyborczych. Większość Polski przedstawia się w niebieskich barwach (Karol Nawrocki), ale duże miasta dały zwycięstwo Trzaskowskiemu.
Polska

Mieszkanie Tuska w Sopocie ma tajemnicę? Posłowie PiS poszli po dokumenty do urzędu miasta

opublikowano:
mid-25518260.webp
Małgorzata i Donald Tuskowie pobliżu swojego mieszkania w Sopocie (Fot. PAP/Marcin Gadomski)
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Kazimierz Smoliński zażądali od sopockich urzędników okazania umowy, na podstawie której w latach 90. Donald Tusk nabył mieszkanie w prestiżowej dzielnicy Sopotu. Politycy wglądu do dokumentów nie otrzymali i za kilka dni mają ponownie zjawić się w magistracie.