Polska

Weto prezydenta do ustawy incydentalnej! Andrzej Duda nie chce się zgodzić na deprecjonowanie sędziów

opublikowano:
AWIK_Duda_21052024_5.webp
Prezydent Andrzej Duda konsekwentnie broni statusu wszystkich sędziów (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, która miała zmienić zasady orzekania o ważności wyborów prezydenckich w 2025 roku. Oznacza to, że decyzję w tej sprawie nadal będzie podejmować Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego – organ, którego kompetencje podważają przedstawiciele koalicji 13 grudnia.

To weto nie jest zaskoczeniem – Andrzej Duda od dawna konsekwentnie broni statusu sędziów, których sam powoływał, a których nominacje były wielokrotnie kwestionowane przez środowisko Platformy Obywatelskiej i jej politycznych sprzymierzeńców. Prezydent podkreślał, że nie pozwoli na podważanie legalności wyboru sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej, uznając, że każda próba zmiany jej kompetencji jest działaniem politycznym.

Spór o sądową kontrolę wyborów

Ustawa, autorstwa Trzeciej Drogi, którą prezydent zawetował, miała na celu przekazanie kompetencji w zakresie stwierdzania ważności wyborów prezydenckich nowemu składowi Sądu Najwyższego – piętnastu sędziom o najdłuższym stażu pracy.

Jej przeciwnicy podnosili, że kompetencje przekazano z rąk legalnie powołanych sędziów w ręce osób, których kariery zaczęły się jeszcze w czasach komunizmu. Zwolennicy tej zmiany argumentowali z kolei, że przyjęcie ustawy pozwoliłoby uniknąć ewentualnych zarzutów o upolitycznienie procesu wyborczego, zwłaszcza że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych powstała w wyniku reformy sądownictwa za czasów PiS.

Jednak decyzja prezydenta oznacza, że dotychczasowe rozwiązania, które Zjednoczono Prawica wprowadzała przy pomocy ustaw, pozostają w mocy. Opozycja i część ekspertów prawnych alarmują, że w przyszłości może to skutkować podważaniem ważności wyborów i pogłębiającym się kryzysem prawnym.

Konsekwencje weta

Zawetowanie ustawy przez Andrzeja Dudę wpisuje się w jego dotychczasową politykę obrony reformy sądownictwa przeprowadzonej przez PiS. Decyzja ta może jednak wywołać kolejne napięcia w relacjach prezydenta z rządem Donalda Tuska.

Ruch prezydenta może również mieć istotne znaczenie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Pozostawienie w rękach Izby Kontroli Nadzwyczajnej kompetencji do rozstrzygania o ważności głosowania może sprawić, że któraś ze stron politycznego sporu nie uzna werdyktu.

Co nas czeka?

Weto prezydenta nie oznacza jeszcze definitywnego końca dyskusji na ten temat. Parlament może próbować ponownie przegłosować ustawę, choć do odrzucenia prezydenckiego weta potrzebna byłaby większość 3/5 głosów w Sejmie, co przy obecnej arytmetyce sejmowej jest nierealne

Decyzja Andrzeja Dudy pokazuje, że do końca swojej kadencji pozostaje wierny dotychczasowej linii politycznej, a kwestia reformy sądownictwa wciąż pozostaje jednym z kluczowych punktów spornych na polskiej scenie politycznej.

źr. wPolsce24

Polska

Jarosław Kaczyński: Mam nadzieję, że Wrzosek skończy tam, gdzie powinna skończyć

opublikowano:
1893254_6.webp
Jarosław Kaczyński przed prokuraturą (fot. wPolsce24)
- Prokurator Bodnar prokurator Korneluk zawsze uważają, że wszystko jest w porządku. ja natomiast uważam, że wszystko jest nie w porządku. To znaczy, tak jak powiedziałem wczoraj, uważam, że, doszło do poważnego, przestępstwa ale o tym będę już mówił z prokuratorem - powiedział Jarosław Kaczyński w drodze na przesłuchanie w prokuraturze
Polska

Presja ma sens. Anna W. opuści areszt. Ogromny sukces adwokata i naszej telewizji!

opublikowano:
annaw1.webp
Anna W. opuści areszt śledczy (fot. wPolsce24)
Wielkie gratulacje dla mecenasa dr Krzysztofa Wąsowskiego. Dzięki jego staraniom i nagłośnieniu sprawy przez niezależne media Anna W. była urzędniczka w Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego, która od stycznia przebywała w areszcie śledczym, opuści placówkę. Prokuratura Krajowa zdecydowała o zmianę środka zapobiegawczego wobec urzędniczki.
Polska

Jarosław Kaczyński opuścił prokuraturę. Dziennikarka TVN próbowała obarczyć go winą za śmierć Barbary Skrzypek

opublikowano:
1893773_3.webp
Jarosław Kaczyński po przesłuchaniu (fot. wPolsce24)
Jarosław Kaczyński złożył zeznania przed prokuraturą w sprawie śmierci Barbary Skrzypek. Podczas spotkania z dziennikarzami już po wyjściu z siedziby Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga doszło do kuriozalnej sytuacji.
Polska

Pijak kładł się na motocyklu, by nadać sobie lepszej aerodynamiki. Oczywiście miał już zasądzony zakaz. FILM

opublikowano:
1-447074_mo1.webp
(Fot. Policja.pl/KWP Wrocław)
Nieudana ucieczka, pijany kierowca i zakaz prowadzenia pojazdów – to wszystko w jednym incydencie, który rozegrał się na drogach powiatu trzebnickiego. 28-latek na motorowerze postanowił uciekać przed policją, ale finał jego brawurowej jazdy nastąpił na leśnej drodze.
Polska

Przejmujące wyznanie Anny Wójcik na antenie telewizji wPolsce24: poczułam się jak przewożony zbir, morderca i terrorysta

opublikowano:
465921772_9495387380478177_8578755203944491928_n.webp
Anna Wójcik zwolniona z aresztu (fot. wPolsce24)
Aresztowana była współpracowniczka Mateusza Morawieckiego Anna Wójcik opuściła już areszt śledczy. Była dyrektorka w KPRM udzieliła telewizji wPolsce24 pierwszego wywiadu, w którym opisała, jak była traktowana w areszcie.
Polska

Co z tą „ingerencją w wybory” Tuska? Zaskakująca wypowiedź członka rządu

opublikowano:
tusk rozwydrzony.webp
Czy Donald Tusk aby nie histeryzuje w sprawie "cyberataku" na Platformę Obywatelską (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Dziwny rozdźwięk w komunikacji rządu na temat „ingerencji w wybory”, której rozpoczęcie w środę ogłosił Donald Tusk. Nie zważając na alarmistyczne tony, w jakie uderza jego szef, wiceminister cyfryzacji zapewnił, że „Polsce nie grozi wpływ na wybory przez zagraniczne służby”.