Fałszywe mDowody podbijają internet. Ministerstwo podpowiada jak zweryfikować dokument
Jak informuje serwis demagog.pl, w sieci coraz bardziej rozwija się handel fałszywymi mDowodami. Taki cyfrowy dokument w postaci wygenerowanej strony można kupić za 20 zł. Nieco więcej, bo 60 zł kosztuje aplikacja, która imituje platformę mObywatel.
- Potrzebujesz dowodu, by kupić energola czy piwko bez 18? Napisz do nas w dm a w przystępnej cenie zrobimy tobie specjalnie spersonalizowaną aplikację – cytuje jedno z ogłoszeń serwis demagog.pl.
Podobne propozycje skierowane głównie do nieletnich internautów można znaleźć w mediach społecznościowych. Fałszywą wersję elektronicznego dowodu można wykorzystać nie tylko do zakupu wyrobów tytoniowych lub alkoholowych, ale także do kradzieży pieniędzy. Podrobiony dokument może posłużyć do wyrobienia duplikatu karty SIM, na którą będą przychodziły kody do zatwierdzenia przelewów.
Jak zweryfikować dokument?
Na pojawiające się w sieci ogłoszenia zareagowało Ministerstwo Cyfryzacji. Resort podpowiada jak weryfikować czy cyfrowy dokument, z którym mamy do czynienia jest prawdziwy.
- W ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje o ofertach podróbek mObywatela, na które można natrafić w mediach społecznościowych. Konta przypominające oficjalną aplikację mają zachęcać do zakupu linków do strony internetowej z fałszywym mDowodem lub aplikacji mającej przypominać wygląd prawdziwej wersji mObywatela. Aplikacja mObywatel jest jedynym oficjalnym źródłem dostępu do mDowodu oraz innych cyfrowych dokumentów – podkreśla ministerstwo.
Resort cyfryzacji podpowiada, że jednym ze sposobów weryfikacji jest generowany przez aplikację mObywatel kod QR lub znajdujący się pod nim kod liczbowy. Warto również zwrócić uwagę na dynamiczne elementy takie jak flaga Polski, aktualna data i godzina oraz tło i hologram. Ministerstwo podpowiada, że pomocne może być także sprawdzanie, czy podczas korzystania z aplikacji mObywatel użytkownik ma możliwość przełączenia się między różnymi usługami i funkcjami. Autentyczność dokumentu można sprawdzić poprzez usługę „Sprawdź mDowów”, dostępną pod adresem: weryfikator.mobywatel.gov.pl/verification-process.
Zgodnie z przepisami każda osoba lub instytucja, która dowie się o posługiwaniu się nieautentycznym dokumentem, ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym fakcie organy ścigania oraz zabezpieczyć dowody do czasu ich przybycia.
źr. wPolsce24 demagog.pl/ interia