Polska

Jakich adresów używają cyberprzestępcy? Podpowiadamy, jaki rozpoznać fałszywy e-mail

opublikowano:
new-year-1680905_1280.webp
Phising to nowa forma cyberprzestępczości - celująca w dane osobowe (fot. Pixabay)
Przed nami okres składania deklaracji podatkowych, który startuje 15 lutego. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na oszustwa, których próbują dokonać cyberprzestępcy. Celują oni nie tylko w konta bankowe, ale coraz częściej ich celem stają się nasze dane osobowe.

Jak informuje Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej, oszuści wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, podszywając się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS). Zgłoszone próby oszustwa dotyczyły korekty PIT-17.

- Tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów – przekazuje ministerstwo.

Metoda oszustwa polegająca na wyłudzaniu danych osobowych to tzw. phishing.

- Jest to technika wykorzystywana przez cyberprzestępców do podszywania się pod zaufane instytucje (w tym przypadku Urząd Skarbowy) w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak dane do logowania, dane osobowe czy numery kart kredytowych. Jest to jedno z najczęściej stosowanych oszustw wykorzystujących socjotechnikę - czytamy na portalu polsanews.pl.

W jaki sposób rozpoznać fałszywy e-mail?

Wiadomości od instytucji skarbowych mogą wywoływać stres i powodować działanie w pośpiechu. Warto zwrócić szczególną uwagę na adresata wiadomości, dobrze zapoznać się z jej treścią, a także oczywiście nie klikać przesłane linki czy załączniki.

- Otwieranie załącznika do wiadomości lub zamieszczonych w niej linków, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub przekazanie danych podatnika nieuprawnionym osobom – czytamy w komunikacie na stronie ministerstwa.

Jakich adresów używają cyberprzestępcy? 

Pracownicy ministerstwa podają dwa przykłady fałszywych nadawców e-maili:

[email protected]

[email protected]

Oczywiście fałszywe wiadomości mogą przychodzić także z innych adresów, zawsze w takich przypadkach warto zachować ostrożność i skontaktować się ze swoim Urzędem Skarbowym, w celu wyjaśnienia sytuacji.

Rozpoznałeś próbę oszustwa? Dowiedz się jak ją zgłosić!

Poza kontaktem z Urzędem Skarbowym możliwe jest także zgłoszenie sprawy do specjalnej organizacji, walczącej z cyberprzestępczością.

- Zachęcamy do korzystania z platformy CERT (https://incydent.cert.pl/#!/lang=pl), która służy do zgłaszania wszelkich oszukańczych domen, sms-ów i innych incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa – informuje Ministerstwo Finansów.

Cyberprzestępczość w Polsce rośnie 

Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa w raporcie za 2023 r. informował o 371 089 zgłoszeniach dotyczących zagrożeń, z czego realnych prób oszustwa wykryto 80 267. Warto zaznaczyć, że jeszcze kilka lat temu zgłoszeń o próbie oszustwa w sieci było zdecydowanie mniej.

Jak informuje polsatnews.pl, w 2019 r. zgłoszono około 48 tysięcy przestępstw z wykorzystaniem internetu.

W zalewie różnorakich wiadomości e-mail, które spływają na naszą skrzynkę, warto pamiętać o podstawowej zasadzie, która powinna towarzyszyć nam przy każdym zachowaniu w sieci: ostrożność i ograniczone zaufanie.

źr. wPolsce24 za gov.pl/finanse, polsatnews.pl

Salon Dziennikarski

Trzaskowski traci poparcie. Zmęczenie? - Salon Dziennikarski

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-04-19 184034.webp
W najnowszym odcinku „Salonu Dziennikarskiego” komentatorzy analizują kampanię prezydencką, zmiany w sondażach i bieżące afery polityczne. Poruszają też dramatyczną sprawę śmierci dziecka i szerszy kontekst debaty o aborcji w Polsce.
Polska

Ujawniamy! Na Woronicza cenzura, kazali wyłączyć wPolsce24 i Republikę

opublikowano:
cenzura tvp.webp
W siedzibie TVP nie można oglądać wPolsce24 (Fot. screenYT/wPolsce24)
Dziś w całej siedzibie TVP w likwidacji wyłączono sygnał Telewizji wPolsce24 i Republiki. Stało się to po ujawnieniu przez konserwatywne stacje nieprawidłowości związanych z organizacją „debaty” Rafała Trzaskowskiego w Końskich.
Polska

Trzaskowski zbada się na narkotyki? Zobacz, jak kandydat PO zareagował na to pytanie!

opublikowano:
trzaskowski narkotesty.webp
Czy Rafał Trzaskowski podda się narkotestowi? (Fot. screenYT/wPolsce24)
- Czy podda się pan testowi na obecność narkotyków – zapytała dziennikarka Telewizji wPolsce24 po wiecu Rafała Trzaskowskiego w Białej Podlaskiej. Podobne pytanie stacja stawia także pozostałym kandydatom na prezydenta, członkom rządu, posłom i wszystkim innym osobom publicznym mającym wpływ na życie Polaków.
Polska

Gigantyczny baner Karola Nawrockiego. Rolnicy wyorali pole dla kandydata

opublikowano:
1907856_5.webp
Jest wielki i zupełnie naturalny. Rolnicy zrobili baner dla Karola Nawrockiego (fot. wPolsce24)
Rolnicy ze wsi Chełchy Dzierskie na północnym Mazowszu stworzyli największy, bo aż pięciohektarowy baner Karola Nawrockiego.
Polska

Zamiast polskich rolników będzie niedobre jedzenie z GMO. Umowa z krajami Mercosur to dla nas istny armagedon!

opublikowano:
armagedon.webp
Wstrząsające kulisy przygotowań do umowy UE-Mercosur (Fot. screen wPolsce24)
Jak tylko w Polsce odbędą się wybory prezydenckie, Unia przyspieszy finalizację fatalnej dla naszego rolnictwa umowy z krajami Mercosur. Ta oznacza zaś bankructwo polskich rolników.
Polska

Nawet fani Trzaskowskiego są załamani swoim kandydatem. Władza postawi teraz na Hołownię?

opublikowano:
rafał trzaskowski AW Sejm.webp
Rafał Trzaskowski ma powód do zmartwień (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Spadające sondaże, bardzo dziwne wystąpienia publiczne i potężne rozczarowanie wyborców – nastroje w sztabie Rafała Trzaskowskiego są fatalne.