Jakich adresów używają cyberprzestępcy? Podpowiadamy, jaki rozpoznać fałszywy e-mail
Jak informuje Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej, oszuści wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, podszywając się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS). Zgłoszone próby oszustwa dotyczyły korekty PIT-17.
- Tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów – przekazuje ministerstwo.
Metoda oszustwa polegająca na wyłudzaniu danych osobowych to tzw. phishing.
- Jest to technika wykorzystywana przez cyberprzestępców do podszywania się pod zaufane instytucje (w tym przypadku Urząd Skarbowy) w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak dane do logowania, dane osobowe czy numery kart kredytowych. Jest to jedno z najczęściej stosowanych oszustw wykorzystujących socjotechnikę - czytamy na portalu polsanews.pl.
W jaki sposób rozpoznać fałszywy e-mail?
Wiadomości od instytucji skarbowych mogą wywoływać stres i powodować działanie w pośpiechu. Warto zwrócić szczególną uwagę na adresata wiadomości, dobrze zapoznać się z jej treścią, a także oczywiście nie klikać przesłane linki czy załączniki.
- Otwieranie załącznika do wiadomości lub zamieszczonych w niej linków, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub przekazanie danych podatnika nieuprawnionym osobom – czytamy w komunikacie na stronie ministerstwa.
Jakich adresów używają cyberprzestępcy?
Pracownicy ministerstwa podają dwa przykłady fałszywych nadawców e-maili:
Oczywiście fałszywe wiadomości mogą przychodzić także z innych adresów, zawsze w takich przypadkach warto zachować ostrożność i skontaktować się ze swoim Urzędem Skarbowym, w celu wyjaśnienia sytuacji.
Rozpoznałeś próbę oszustwa? Dowiedz się jak ją zgłosić!
Poza kontaktem z Urzędem Skarbowym możliwe jest także zgłoszenie sprawy do specjalnej organizacji, walczącej z cyberprzestępczością.
- Zachęcamy do korzystania z platformy CERT (https://incydent.cert.pl/#!/lang=pl), która służy do zgłaszania wszelkich oszukańczych domen, sms-ów i innych incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa – informuje Ministerstwo Finansów.
Cyberprzestępczość w Polsce rośnie
Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa w raporcie za 2023 r. informował o 371 089 zgłoszeniach dotyczących zagrożeń, z czego realnych prób oszustwa wykryto 80 267. Warto zaznaczyć, że jeszcze kilka lat temu zgłoszeń o próbie oszustwa w sieci było zdecydowanie mniej.
Jak informuje polsatnews.pl, w 2019 r. zgłoszono około 48 tysięcy przestępstw z wykorzystaniem internetu.
W zalewie różnorakich wiadomości e-mail, które spływają na naszą skrzynkę, warto pamiętać o podstawowej zasadzie, która powinna towarzyszyć nam przy każdym zachowaniu w sieci: ostrożność i ograniczone zaufanie.
źr. wPolsce24 za gov.pl/finanse, polsatnews.pl