Polska

Trump zmieni decyzję Bidena w sprawie czipów? "Regulacje mogą zostać zniesione przez nową ekipę w Waszyngtonie"

opublikowano:
robot-3010309_1280.webp
(fot. Pixabay)
W ciągu 120 dni mają wejść w życie amerykańskie restrykcje dotyczące eksportu zaawansowanych czipów używanych w AI, które uznają Polskę za państwo drugiej kategorii. Część komentatorów wskazuje, iż nie jest jasne, czy decyzja będzie podtrzymana przez nową administrację USA, która zapowiadała bardziej liberalne podejście do AI.

Ogłoszona przez resort handlu decyzja dotycząca ograniczeń w eksporcie zaawansowanych czipów GPU do wszystkich państw spoza 18 "kluczowych sojuszników" USA wywołała krytykę zarówno Unii Europejskiej, stowarzyszeń branży półprzewodników, jak i największego ich producenta, firmy NVIDIA. Wejście w życie nowych zasad nie jest jednak jeszcze przesądzone, a ostatecznie o ich wdrożeniu zdecyduje już administracja Donalda Trumpa.

Wedle opublikowanych zasad, większość zawartych w dokumencie postanowień będzie obowiązywać od 15 maja 2025 r., a inna część - od 2026. Do tego czasu zainteresowane podmioty mogą zgłaszać komentarze i uwagi do reguł.

Co zrobi Trump?

Część ekspertów uspokaja i wskazuje na to, iż nie jest jasne, jak do sprawy podejdzie nowa administracja USA. To podczas pierwszej prezydentury Donalda Trumpa wprowadzono pierwsze restrykcje na eksport wrażliwych technologii do Chin, które są głównym przedmiotem ograniczeń.

Jednak wybrani przez Trumpa kluczowi doradcy w obszarze AI, wspólnik Elona Muska David Sacks i pochodzący z Indii przedsiębiorca Sriram Krishnan, są zwolennikami zdecydowanej liberalizacji reguł wokół sztucznej inteligencji, a sam Trump zapowiedział zniesienie głównych rozporządzeń prezydenta Joe Bidena dotyczących AI.

Według Jonathana Kewleya, cytowanego przez BBC szefa firmy prawniczej Clifford Chance (znanej i w Polsce ze swojej aktywności) zajmującej się m. in. zagadnieniami technologicznymi, to wskazuje na dużą szansę, że także najnowsze regulacje mogą zostać zniesione przez nową ekipę w Waszyngtonie. O zmiany niemal na pewno będą zabiegać największe amerykańskie koncerny, w tym NVIDIA, które skrytykowały zaproponowane zasady jako przeciwskuteczne i wprowadzone z pośpiechem.

- Nowe przepisy grożą niezamierzonymi i trwałymi szkodami dla amerykańskiej gospodarki i globalnej konkurencyjności w dziedzinie półprzewodników i sztucznej inteligencji, ponieważ oddają strategiczne rynki naszym konkurentom. Stawka jest wysoka, a czas napięty. Jesteśmy gotowi współpracować z liderami w Waszyngtonie, aby wytyczyć ścieżkę naprzód, która ochroni bezpieczeństwo narodowe, a jednocześnie pozwoli nam robić to, co Ameryka robi najlepiej, czyli konkurować i wygrywać globalnie - napisało w oświadczeniu główne stowarzyszenie firm z branży, Semiconductor Industry Association (SIA).

Polska państwem drugiej kategorii

Ogłoszone przez administrację Bidena ograniczenia na zakup GPU mają również szereg furtek umożliwiających zwiększenie ich importu. Nowe zasady dzielą kraje świata na trzy kategorie: 18 "kluczowych sojuszników", których restrykcje nie obowiązują, ponad 120 innych krajów (w tym Polska), które według standardowych zasad będą mogły sprowadzać 50 tys. GPU rocznie, a także kraje budzące obawy (m.in. Chiny i Rosja), gdzie obowiązuje embargo.

Nie jest do końca jasne, jakie były kryteria wyboru "kluczowych sojuszników", ani Biały Dom - ani ministerstwo handlu nie odpowiedziało na pytania PAP w tej sprawie - to komunikat Białego Domu mówi w tym kontekście o "państwach posiadających solidne systemy ochrony technologii i ekosystemy technologiczne dostosowane do interesów bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych" i niskim ryzyku reeksportowania wysyłanych czipów do Chin i innych rywali Ameryki.

źr. wPolsce24 za PAP/X

 

 

Polska

Kiedy mandat boli mniej? Powstał wyjątkowy kalendarz z pięknymi policjantkami z Legnicy. Sami zobaczcie!

opublikowano:
Styczeń 2025-01-21_11.10.07.webp
Pani Komendat Policji w Legnicy mł. insp. Anna Farmas - Czerwińska zdobi kartę ze styczniem (Fot. Policja.pl)
Ten niezwykły kalendarz został stworzony z okazji 100-lecia kobiet w Policji. Jak podkreślają panie uwiecznione na jego kartach, „jest hołdem dla pokoleń funkcjonariuszek, które przez sto lat nieustannie łączyły siłę, odwagę i kobiecość w tej niezwykle wymagającej służbie”. Każde zdjęcie to nie tylko pokaz piękna i siły, ale również opowieść o roli kobiet w zapewnianiu porządku publicznego i bezpieczeństwa, a także w ich codziennym życiu prywatnym.
Polska

Jacek Sasin: Tusk miał rację, jeden Donald wystarczy

opublikowano:
videoframe_245189.webp
Pierwsze decyzje Donalda Trumpa wyraźnie pokazują, że będzie on realizował politykę tożsamą z tym, co robiła w czasie swoich rządów w Polsce Zjednoczona Prawica - przekonywał były wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w porannej rozmowie z red. Dorotą Łosiewicz na antenie wPolsce24.
Polska

Czwarty dzień szukają mężczyzny, który szalał terenówką po chodniku w Głogowie. Będzie list gończy?

opublikowano:
videoframe_20490.webp
W Głogowie doszło do bardzo groźnego incydentu, w którym 31-letni Dawid Z. wjechał Land Roverem na chodnik, próbując rozjechać grupę przechodniów. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Prokuratura postawiła mu zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, za co grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Mimo że zdarzenie miało miejsce zaledwie dwa kilometry od komendy policji w Głogowie, Dawid Z. jest od czterech dni bezskutecznie poszukiwany.
Polska

Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie pieniędzy dla PiS

opublikowano:
1818996_4.webp
Prof. Aleksander Stępkowski, sędzia Sądu Najwyższego (fot. wPolsce24)
Sąd Najwyższy uznał za zasadną skargę PiS na odrzucenie rocznego sprawozdania finansowego przez Państwową Komisję Wyborczą. Oznacza to, że teraz PKW musi przyjąć uchwałę zobowiązującą ministra finansów do wypłaty partii pieniędzy.
Polska

W Parlamencie Europejskim zaprezentowano film "Przejęcie". Zagraniczni deputowani byli w szoku skalą bezprawia w Polsce

opublikowano:
1819152_3.webp
W Europie dyskutowano o bezprawiu w Polsce (fot. wPolsce24)
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbył się pokaz filmu "Przejęcie" i debata na jego temat. Ekipa naszej telewizji wPolsce24 została zaproszona przez partię Europejskich Konserwatystów, by pokazała, jak naprawdę wyglądają rządy Donalda Tuska.
Polska

Daniel Obajtek o prezentacji filmu „Przejęcie” w PE: Ja nie widziałem jeszcze tak pełnej sali

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-01-21 204030.webp
- Tu brakuje słów, jak można to określić. To jest rozkład całkowicie państwa polskiego, praworządności. To jest rozkład struktur ważnych dla funkcjonowania polskiej państwowości. Dzisiaj my nawet nie wiemy, jakich słów użyć, żeby to skomentować – stwierdził w programie Polska Wybiera europoseł PiS Daniel Obajtek, komentując podważanie przez rządzących decyzji Sądu Najwyższego.