Biały Dom nałożył restrykcje na Polskę. Potraktowano nas jak państwo drugiej kategorii
O sprawie poinformował na portalu X profesor Piotr Sankowski:
- Na podstawie decyzji administracji prezydenta Bidena, Polska jest objęta restrykcjami w imporcie najnowszych chipów NVIDIA - napisał profesor.
Do wpisu profesor dołożył mapkę, która pokazuje, że państwa, które Biały Dom uznał za wiarygodnych partnerów to:
- Włochy, Hiszpania, Belgia, Holandia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia, Dania, Szwecja, Norwegia i Finlandia.
Polska jest obok państw takich, jak Mongolia i państwa Czarnego Lądu (ale także Szwajcaria Austria czy Czechy).
Dlaczego Stany Zjednoczone zdecydowały się na nałożenie wspomnianych restrykcji?
Można jedynie domniemywać. Warto jednak przypomnieć, jak głośnym echem odbiła się sprawa usunięcia profesora Piotra Sankowskiego z funkcji prezesa w spółce IDEAS NCBR, której był współzałożycielem.
IDEAS NCBR, instytucja powołana do wspierania rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce, miała misję, którą Sankowski realizował z sukcesami na arenie międzynarodowej. Odwołanie go wywołało falę krytyki ze strony polskich i zagranicznych naukowców, w tym rezygnację całej rady naukowej.
Czy wieści o próbie upolityczniania IDEAS przez polityków Koalicji Obywatelskiej mogły dotrzeć do Amerykanów? Oczywiście, ale być może odpowiedź na pytanie o to, dlaczego jesteśmy dla Stanów Zjednoczonych państwem drugiej kategorii jest znacznie prostsza.
Być może amerykańska dyplomacja - na kilka dni przed końcem kadencji Joe Bidena - wzmacnia po prostu niemiecki plan na rozwój Unii Europejskiej? Tu już wcześniej zadecydowano, gdzie mają znajdować się główne ośrodki badawcze dotyczące Sztucznej Inteligencji.
Jeśli ktoś ma wątpliwości, gdzie na tej liście jest Polska, wystarczy jeden rzut oka na kolejną mapę:
Czyżbyśmy wracali do Europy dwóch prędkości, w której Polska i inne państwa naszego regionu mają być po prostu rezerwuarem taniej siły roboczej dla głównych unijnych gospodarek?
Do sprawy zdążył się już odnieść na antenie Polskiego Radia wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski, który komentował, że "narzucony przez USA limit dot. ograniczenia eksportu amerykańskich czipów sztucznej inteligencji nie wstrzyma rozwoju AI w Polsce w tym i w następnym roku; może być problemem w dłuższej perspektywie"
- Polska ambasada zwróciła się do administracji USA z prośbą o wyjaśnienia - poinformował Standerski.
źr. wPolsce24 za X