Świat

Trafili do aresztu, bo sztuczna inteligencja się pomyliła

opublikowano:
police-2122373_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)
Co najmniej ośmiu Amerykanów zostało niesłusznie aresztowanych, ponieważ zostali mylnie zidentyfikowani przez sztuczną inteligencję.

Dziennik "Washington Post” przeanalizował policyjne dane z raportów, akt sądowych oraz rozmów z policjantami, prokuratorami i adwokatami. Redakcja zastrzega, że prawdopodobnie naświetliła tylko część problemu, bo prokuratorzy rzadko informują opinię publiczną, kiedy użyli narzędzi sztucznej inteligencji (AI). Tym bardziej, że tylko w siedmiu stanach prawo wymaga ich ujawnienia. Rzeczywista liczba przypadków niesłusznych aresztowań jest więc niemożliwa do ustalenia - podkreśla "WP". 

Zbyt duże zaufanie do AI

Jak ustaliła gazeta, w ośmiu znanych przypadkach niesłusznego aresztowania, policjanci tak bardzo zaufali AI, że nie podjęli innych działań śledczych: sprawdzenia alibi, porównania znaków szczególnych lub odcisków palców, zbadania dowodów DNA. Gdyby to zrobili tych osiem osób można by wykluczyć jako podejrzanych jeszcze przed aresztowaniem. 

Dziennik podał jako przykład aresztowanie człowieka podejrzanego o zrealizowanie w banku fałszywego czeku na znaczną kwotę. Po rozpoznaniu przez narzędzia AI policja zatrzymała podejrzanego, lecz nie sprawdziła nawet jego kont bankowych.

Trzykrotnie policja zignorowała cechy fizyczne podejrzanych sprzeczne z rozpoznaniem przez AI. Dziennik opisuje przypadek kobiety w zaawansowanej ciąży, aresztowanej za kradzież samochodu, choć ani świadkowie, ani monitoring nie wskazywali, że napadu dokonała ciężarna.

W sześciu przypadkach policja nie sprawdziła zeznań świadków. Tożsamość podejrzanego (zidentyfikowanego przez AI) o kradzież kosztownego zegarka potwierdził pracownik ochrony, którego nie było w sklepie podczas kradzieży.

Doskonałe, ale tylko w laboratorium

"WP" przyznał, że oprogramowanie do rozpoznawania twarzy działa niemal doskonale w warunkach laboratoryjnych, z wykorzystaniem wyraźnych zdjęć porównawczych. Jednak, jak zauważyła Katie Kinsey, badaczka z wydziału prawa uniwersytetu NYU, nie przeprowadzono niezależnych testów sprawdzających dokładność technologii stosowanej do odczytania niewyraźnych zdjęć z monitoringu. Z tego powodu trudno jest ocenić, jak często technologia wadliwie rozpoznaje twarz.

Co więcej, badacze odkryli, że osoby korzystające z narzędzi AI mogą ulegać skłonności do ślepego ufania podejmowanym przez nie decyzjom. "Zaufanie do systemu uniemożliwiło im prawidłową ocenę podobieństw" - podkreślił dziennik.

źr. wPolsce24 za PAP

 

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Filipińczyk o kulisach prawdziwej "afery wizowej": "Nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki"

opublikowano:
1811670_5.webp
(fot. wPolsce24)
- Miałem nadzieję, że uda mi się uzyskać wizę do Polski. Kiedy dowiedziałem się, że nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki, moje marzenia o wyjeździe prysły - mówi nam jeden z wielu poszkodowanych przez prawdziwą "aferę" wizową.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.
Świat

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. O której rozpocznie się transmisja?

opublikowano:
1816458_6.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Procedura zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się 20 stycznia, w poniedziałek, około godziny 18.00 czasu polskiego. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na oficjalnych kanałach Białego Domu, a także na łamach telewizji wPolsce24. W najnowszym Tele-Expresie pokazujemy - prosto z Waszyngtonu - jak wyglądają ostatnie godziny przygotowań do tej niezwykłej uroczystości.
Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?
Polska

Czwarty dzień szukają mężczyzny, który szalał terenówką po chodniku w Głogowie. Będzie list gończy?

opublikowano:
videoframe_20490.webp
W Głogowie doszło do bardzo groźnego incydentu, w którym 31-letni Dawid Z. wjechał Land Roverem na chodnik, próbując rozjechać grupę przechodniów. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Prokuratura postawiła mu zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, za co grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Mimo że zdarzenie miało miejsce zaledwie dwa kilometry od komendy policji w Głogowie, Dawid Z. jest od czterech dni bezskutecznie poszukiwany.