Świat

Trafili do aresztu, bo sztuczna inteligencja się pomyliła

opublikowano:
police-2122373_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)
Co najmniej ośmiu Amerykanów zostało niesłusznie aresztowanych, ponieważ zostali mylnie zidentyfikowani przez sztuczną inteligencję.

Dziennik "Washington Post” przeanalizował policyjne dane z raportów, akt sądowych oraz rozmów z policjantami, prokuratorami i adwokatami. Redakcja zastrzega, że prawdopodobnie naświetliła tylko część problemu, bo prokuratorzy rzadko informują opinię publiczną, kiedy użyli narzędzi sztucznej inteligencji (AI). Tym bardziej, że tylko w siedmiu stanach prawo wymaga ich ujawnienia. Rzeczywista liczba przypadków niesłusznych aresztowań jest więc niemożliwa do ustalenia - podkreśla "WP". 

Zbyt duże zaufanie do AI

Jak ustaliła gazeta, w ośmiu znanych przypadkach niesłusznego aresztowania, policjanci tak bardzo zaufali AI, że nie podjęli innych działań śledczych: sprawdzenia alibi, porównania znaków szczególnych lub odcisków palców, zbadania dowodów DNA. Gdyby to zrobili tych osiem osób można by wykluczyć jako podejrzanych jeszcze przed aresztowaniem. 

Dziennik podał jako przykład aresztowanie człowieka podejrzanego o zrealizowanie w banku fałszywego czeku na znaczną kwotę. Po rozpoznaniu przez narzędzia AI policja zatrzymała podejrzanego, lecz nie sprawdziła nawet jego kont bankowych.

Trzykrotnie policja zignorowała cechy fizyczne podejrzanych sprzeczne z rozpoznaniem przez AI. Dziennik opisuje przypadek kobiety w zaawansowanej ciąży, aresztowanej za kradzież samochodu, choć ani świadkowie, ani monitoring nie wskazywali, że napadu dokonała ciężarna.

W sześciu przypadkach policja nie sprawdziła zeznań świadków. Tożsamość podejrzanego (zidentyfikowanego przez AI) o kradzież kosztownego zegarka potwierdził pracownik ochrony, którego nie było w sklepie podczas kradzieży.

Doskonałe, ale tylko w laboratorium

"WP" przyznał, że oprogramowanie do rozpoznawania twarzy działa niemal doskonale w warunkach laboratoryjnych, z wykorzystaniem wyraźnych zdjęć porównawczych. Jednak, jak zauważyła Katie Kinsey, badaczka z wydziału prawa uniwersytetu NYU, nie przeprowadzono niezależnych testów sprawdzających dokładność technologii stosowanej do odczytania niewyraźnych zdjęć z monitoringu. Z tego powodu trudno jest ocenić, jak często technologia wadliwie rozpoznaje twarz.

Co więcej, badacze odkryli, że osoby korzystające z narzędzi AI mogą ulegać skłonności do ślepego ufania podejmowanym przez nie decyzjom. "Zaufanie do systemu uniemożliwiło im prawidłową ocenę podobieństw" - podkreślił dziennik.

źr. wPolsce24 za PAP

 

Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Polska

Uciekł z Polski, gdy rządziło SLD, a prezydentem był Kwaśniewski. Wreszcie wpadł

opublikowano:
videoframe_10653.webp
(Fot. Policja.pl)
Rafał Z., ps. Kojot, przez blisko 22 lata skutecznie unikał organów ścigania, choć na swoim koncie miał poważne przestępstwa: zabójstwo, sutenerstwo, handel narkotykami i materiałami wybuchowymi. Teraz, dzięki współpracy dolnośląskich "łowców głów" oraz międzynarodowej sieci ENFAST, został wreszcie zatrzymany.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Polska

Policja zlikwidowała gigantyczną fabrykę narkotyków pod Słupskiem. Wartość produkcji przyprawia o zawrót głowy

opublikowano:
1-445276 2025-03-05_12.17.23.webp
Regały aż uginały się od kuwet z klefedronem, groźnym neurotoksycznym stymulantem, zwanym na czarnym rynku "kryształem" (Fot. Policja.pl)
Spektakularna akcja policji w okolicach Słupska! Funkcjonariusze z Wrocławia, Gdańska i Słupska, przy wsparciu pomorskich kontrterrorystów, rozbili jedno z największych laboratoriów narkotykowych w Polsce. Produkowano tam klefedron, znany jako „kryształ”. Zarekwirowano aż 2 tony gotowego narkotyku oraz kilkanaście ton chemikaliów potrzebnych do dalszej produkcji. Czarnorynkowa wartość przejętych substancji to ponad 80 milionów złotych!
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.