Polska

Sprawa Owsiaka przeciwko emerytce. Tak Owsiak zachował się wobec prośby kobiety o zakończenie sprawy

opublikowano:
66-letnia emerytka i jej prawniczka podczas rozprawy w Sądzie Rejonowym w Toruniu w sprawie z powództwa Jerzego Owsiaka
Przed Sądem Rejonowym w Toruniu odbył się proces przeciwko 66-letniej emerytce, zainicjowany przez Jerzego Owsiaka. Powodem postępowania był komentarz, który kobieta zamieściła w styczniu 2025 roku na portalu Facebook.

Sprawa rozpoczęła się od wpisu, w którym kobieta domagała się od Jerzego Owsiaka ujawnienia szczegółów dotyczących rozliczeń finansowych Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W jej opinii działalność fundacji była nieprzejrzysta. Owsiak uznał jednak, że treść komentarzy zawierała groźby karalne, czemu stanowczo zaprzecza obrona.

– Z kontekstu wszystkich komentarzy wynika, że sformułowanie „giń człeku”, użyte przez kobietę w jednym z wpisów, było wezwaniem do rezygnacji Jerzego Owsiaka z działalności publicznej. Komentarze 66-latki dotyczyły niejasności finansowych wokół WOŚP i stanowiły apel o rozliczenie związanych z nią faktur – czytamy w oświadczeniu organizacji Ordo Iuris, która podjęła się obrony kobiety.

Emerytka została zatrzymana wczesnym rankiem 15 stycznia, zaledwie dwa dni po opublikowaniu komentarza. Następnie przewieziono ją do prokuratury, gdzie usłyszała zarzuty publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni oraz kierowania gróźb karalnych wobec Jerzego Owsiaka. Zastosowano wobec niej środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju, obowiązek stawiania się na komisariacie trzy razy w tygodniu, zakaz kontaktowania się z Jerzym Owsiakiem i zbliżania się do niego na mniej niż 100 metrów, a także zakaz publicznego komentowania sprawy. Policja zabezpieczyła również jej telefon.

Ostatecznie obie strony sporu stanęły dziś przed sądem, choć nie miały możliwości konfrontacji twarzą w twarz – na wniosek Jerzego Owsiaka został on przesłuchany w trybie zdalnym.

Prezes WOŚP domagał się od oskarżonej przeprosin za jej komentarz. Kobieta była gotowa to uczynić, jednak sama również oczekiwała przeprosin od Owsiaka – za reklamy zamieszczone tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku, w których pojawiło się hasło: „Polacy! Pokonajmy to ZŁO!!! WYGRAMY z sepsą”. Wiele osób uznało wówczas tę kampanię za wyraźny komunikat polityczny, biorąc pod uwagę zarówno poglądy Jerzego Owsiaka, jak i moment publikacji spotu.

Owsiak nie zgodził się na prośbę kobiety, która wyraźnie oburzyła szefa WOŚP i oświadczył, że wycofuje swoją propozycję polubownego zakończenia sprawy. Oznacza to, że proces będzie kontynuowany, a kolejne przesłuchanie zaplanowano na 24 listopada bieżącego roku.

źr.wPolsce24 za Ordo Iuris

 

Polska

ROZMOWA WIKŁY. „Naszym krajem rządzą ludzie, którzy nie kochają Polski i nie czują polskości”

opublikowano:
Marek Suski podczas wywiadu komentuje sytuację polityczną w Polsce i referendum w Radomiu.
– Będziemy namawiać do udziału i zbierać podpisy. Uważamy, że Radom zasługuje na dobrego gospodarza – zapowiedział Marek Suski w programie Rozmowa Wikły. Poseł PiS zdradził, że jego ugrupowanie aktywnie włączy się  w akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o organizację referendum ws. odwołania prezydenta miasta.
Polska

Drzewa z Niemiec, siano z Niemiec – tak zarządza stolicą Trzaskowski

opublikowano:
Prezydent Rafał Trzaskowski podczas konferencji, w tle tłum ludzi z transparentami, informuje o zakupie zagranicznej paszy dla warszawskiego zoo – materiał ilustrujący kontrowersje wokół importu zamiast korzystania z polskich dostawców.
Trzaskowski kupuje Niemieckie siano dla warszawskiego zoo – to brak wsparcia dla polskich rolników i hipokryzja (fot. wPolsce24)
Rafał Trzaskowski, który zarządza stolicą, zalicza kolejną wpadkę. Choć może to świadomy wybór, towary sprowadzane są z Niemiec – wcześniej były to przecież drzewa zza zachodniej granicy, teraz – siano dla miejskiego zoo z tego samego kierunku. Polscy rolnicy patrzą z niedowierzaniem, a krytycy wytykają hipokryzję i brak gospodarności
Polska

Cała naga prawda o "ministrze" Cienkowskiej. Czy to dziś najsłabsze ogniwo w rządzie Donalda Tuska?

opublikowano:
Marta Cienkowska w ostatnich dniach znalazła się na ustach wielu Polaków
Marta Cienkowska w ostatnich dniach znalazła się na ustach wielu Polaków
W najnowszym odcinku programu „Naga prawda” Marianna Schreiber rozbiera na części pierwsze Martę Cienkowską – minister kultury i dziedzictwa narodowego, która od miesięcy regularnie dostarcza kolejnych powodów do zażenowania.
Polska

Tusk i jego ministrowie miotają się w sprawie Ukrainy. Poszedł nowy przekaz, ale nie do wszystkich dotarł

opublikowano:
Donald Tusk zaskoczył wszystkich, gdy nagle zaczął mówić iż rozumie i popiera reakcję prezydenta Karola Nawrockiego w sprawie odebrania Orderu Orła Białego Wołodymyrowi Zełeńskiemu
Donald Tusk zaskoczył wszystkich, gdy nagle zaczął mówić iż rozumie i popiera reakcję prezydenta Karola Nawrockiego w sprawie odebrania Orderu Orła Białego Wołodymyrowi Zełeńskiemu (Fot. PAP/Marcin Obara)
Sprawa uhonorowania przez stronę ukraińską zbrodniarzy UPA wywołała poważne napięcia w relacjach polsko-ukraińskich i stała się źródłem ostrej debaty politycznej w Polsce. Do Warszawy przyjechał szef administracji prezydenta Ukrainy, Kyryło Budanow, który miał usłyszeć jednoznaczne oczekiwania strony polskiej dotyczące szacunku dla wrażliwości historycznej. Ale czy usłyszał?
Polska

Niemieckie siano w warszawskim zoo. Trzaskowski zasłonił się szyderstwem i nikogo nie przekonał

opublikowano:
Część zwierząt w zoo pewnie wolałaby polskie siano..
Część zwierząt w zoo pewnie wolałaby polskie siano... (Fot. AI)
Warszawskie ZOO znalazło się w centrum zaskakującej afery, która szybko wywołała polityczną burzę. Jak ujawniła telewizja wPolsce24, do stolicy trafiło siano sprowadzane z zagranicy – choć Polska jest jednym z największych producentów rolnych w regionie.
Polska

Trwa zaplanowana destrukcja polskiego systemu edukacji. "Minister Nowacka niszczy polską szkołę"!

opublikowano:
Barbara Nowacka i Donald Tusk w Sejmie. Jak długo premier będzie tolerował jej obecność w rządzie? Nowacka składa ręce, jak do modliwty albo oklasków, premier chyli swoją rudą głowę przed nią, a Kosiniak-Kamysz z oddali się uśmiecha.
Barbara Nowacka i Donald Tusk w Sejmie. Jak długo premier będzie tolerował jej obecność w rządzie? (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Obniżanie poziomu nauczania, rugowanie wartości narodowych i rodzinnych, a także wprowadzanie ideologicznego przedmiotu pod pozorem „edukacji zdrowotnej” – to tylko niektóre z zarzutów wobec działań minister Barbary Nowackiej. Środowiska oświatowe biją na alarm i wzywają do obrony polskiej szkoły.