Szpitale bez pielęgniarek, setki tysięcy wakatów. Jest źle, a będzie tylko gorzej

Raport pt. „Analizy kadrowe pielęgniarek” zaprezentowano podczas konferencji prasowej OZZPiP pod hasłem: „Jest źle, będzie jeszcze gorzej. Czy polski system ochrony zdrowia jest gotowy na nadchodzące turbulencje? Model kadrowy pielęgniarek do 2039 roku.”
Z przedstawionych danych wynika, że liczba pielęgniarek pracujących z pacjentem spadnie z obecnych 216 tys. do 199 tys. w 2039 roku. Tymczasem zapotrzebowanie na ich pracę – zwłaszcza w kontekście starzejącego się społeczeństwa – będzie stale rosło.
W raporcie zwrócono uwagę na alarmująco niską liczbę pielęgniarek w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W Polsce to zaledwie 5,7, podczas gdy średnia w grupie państw porównawczych wynosi 11,2. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, jeśli uwzględnić cały personel pielęgniarsko-opiekuńczy – jego liczba jest w Polsce niemal czterokrotnie niższa niż w krajach z rozwiniętym systemem ochrony zdrowia.
"W Polsce na tysiąc osób przypada mniej niż jeden opiekun. Tymczasem w państwach z efektywnymi systemami zdrowotnymi to aż 14" – podkreślił Krzysztof Zdobylak, ekspert ds. transformacji i strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia, współautor raportu.
Raport jasno wskazuje, że liczba pielęgniarek nie nadąża za rosnącymi potrzebami społeczeństwa. Od 2010 roku populacja seniorów zwiększyła się o 47 proc., podczas gdy liczba pielęgniarek z prawem wykonywania zawodu wzrosła tylko o 12 proc. Co więcej, od 2019 roku liczba pielęgniarek pracujących z pacjentem pozostaje praktycznie na tym samym poziomie.
Bez podjęcia pilnych działań sytuacja może stać się dramatyczna – ostrzegają autorzy raportu. W niektórych regionach kraju liczba pielęgniarek może spaść poniżej czterech na tysiąc mieszkańców, podczas gdy realne potrzeby będą sięgać 12–13 osób na tysiąc.
"Ekspercka analiza potwierdza to, o czym mówimy od lat: pielęgniarek brakuje i będzie ich brakować jeszcze bardziej. Potrzebujemy zdecydowanych działań, ponad politycznymi podziałami" – powiedziała Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP.
Autorzy raportu rekomendują szereg działań naprawczych, w tym: opóźnianie przejść na emeryturę, intensyfikację kształcenia nowych kadr, zwiększenie zatrudnienia wśród pielęgniarek w wieku produkcyjnym, poprawę warunków pracy i bezpieczeństwa zawodowego, zapewnienie odpowiednich norm zatrudnienia.
Z danych OZZPiP wynika, że spośród 319 tys. osób posiadających prawo wykonywania zawodu pielęgniarki (PWZ), z pacjentem pracuje zaledwie 216 tys. – z czego aż 90 proc. przynajmniej częściowo w systemie publicznym.
źr. wPolsce24 za PAP