Polska

Politycy z samorządów ważniejsi od życia zwykłych ludzi? Rząd już nie ma 5 miliardów na schrony

opublikowano:
mid-25310302.webp
Tomasz Siemoniak obiecywał 5 miliardów na schrony. Tych pieniędzy już nie ma (fot.PAP/Paweł Supernak)
Kilka miesięcy temu Tomasz Siemoniak obiecywał przeznaczenie blisko 5 miliardów złotych na budowę schronów w Polsce. Jak się jednak okazuje, szef MSWiA wycofał się ze swojej deklaracji, a same środki zostaną przeznaczone m.in. na przeszkolenie samorządowców.

Czy Polska jest przygotowana na wypadek konfliktu zbrojnego z Rosją? To pytanie zadaje sobie coraz większa liczba Polaków, zaniepokojonych sytuacją na wschodzie oraz przebiegiem rozmów między Kijowem a Moskwą, w których pośredniczy Waszyngton.

Schronów brak

Jeśli takie pytanie zadamy w kontekście ilości posiadanych schronów, odpowiedź brzmi: nie. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez MSWiA na koniec ubiegłego roku, w naszym kraju obecnie funkcjonuje ok. 62 tysiące schronów, które mogą łącznie pomieścić blisko 1,3 miliona Polaków. Wiele z nich wymaga jednak remontu, aby nadawały się do użytku. To zdecydowanie za mało, aby móc ochronić ludność cywilną na wypadek ataku na Polskę.

Dlatego też z dużym optymizmem przyjęto obietnicę Tomasza Siemoniaka o przeznaczeniu blisko 5 miliardów złotych m.in. na budowę nowych schronów czy modernizację istniejących, o czym głośno mówił jeszcze pod koniec 2024 roku.

Wycofują się z projektu

Jak się jednak okazuje, jest to kolejna propozycja rządu Donalda Tuska, która skończy się na zapowiedziach. Jak podaje RMF FM, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zamierza wycofać się z projektu, a obiecane na jego realizację środki przeznaczyć m.in. na szkolenia samorządowców, przygotowanie przepisów i inwentaryzację miejsc, w których w razie zagrożenia mogą się chronić obywatele. Oficjalny powód? Zgodnie ze słowami Dariusza Marczyńskiego, dyrektora Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego w MSWiA, jest nim brak opracowanych warunków technicznych do budowy nowych schronów.

Źr.wPolsce24 za RMF FM

 

Polska

Karol Nawrocki dla wPolsce24: Projekt pt. Rafał Trzaskowski reanimują wszystkie instytucje państwa Tuska. A i tak sobie nie radzi

opublikowano:
żaklina z KN.webp
Afera NASK jest oburzająca, ale nie powinniśmy nią być chyba zdziwieni – mówi w rozmowie z telewizją wPolsce24 Karol Nawrocki, komentując informacje dotyczące możliwego nielegalnego finansowania kampanii wyborczej jego głównego rywala w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego.
Polska

Dariusz Matecki wpadł na nowy ślad wskazujący na nielegalne finansowanie kampanii kandydata KO

opublikowano:
Matecki.webp
Mnożą się – przede wszystkim na platformach społecznościowych - informacje wskazujące na to, że ludzie związani albo sympatyzujący Rafałem Trzaskowskim prowadzą nieczystą grę z rywalami kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Na nowe tropy wpadł poseł PiS Dariusz Matecki.
Polska

Kto nie wytrzymał napięcia ciszy wyborczej oprócz Myrchy? Materiał Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_135735.webp
Wiadomości wPolsce24 podsumowują przypadki łamania ciszy wyborczej. Jakoś tak się złożyło, że prawa nie umieją przestrzegać członkowie partii Donalda Tuska. Oprócz skandalu jaki wywołał - o zgrozo - wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, także inni członkowie PO nie dali radę wytrzymać w ciszy nawet kilku godzin.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Polska

Politycy PO złamali ciszę wyborczą. Czy poniosą konsekwencje?

opublikowano:
myrcha.webp
Choć konsekwencje łamania ciszy wyborczej znane są od lat, znaleźli się tacy, którzy ją złamali. Także wśród polityków Koalicji Obywatelskiej. - Takie zachowanie jest niedopuszczalne – komentował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, dodając, że takie osoby powinny świecić przykładem. Czy za złamanie prawa polityków spotkają kary?
Polska

Remis! Wszystko rozstrzygnie się w drugiej turze, prawica na fali!

opublikowano:
mid-25518764.webp
Radość państwa Nawrockich po ogłoszeniu wyników (Fot. PAP/Adam Warżawa)
Rafał Trzaskowski tuż przed Karolem Nawrockim – takie są sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Na trzecim miejscu Sławomir Mentzen.