Polska

Rząd Szwajcarii zakazał eksportu amunicji do Polski. Zaskakujący powód

opublikowano:
bullets-4564768_1280.webp
Śledztwo wykazało, że polska firma naruszyła umowę (fot. ilustracyjna Pixabay)
Rząd Szwajcarii zakazał eksportu broni do Polski. Powodem było to, że szwajcarska amunicja trafiła na Ukrainę.

Decyzję ogłoszono w piątek. Agencja AP poinformowała, że rząd w Zurychu zakazał eksportu amunicji, której odbiorcą była jedna z polskich firm, UMO sp. z o. o. Producentem tej amunicji była firma SwissP Defence.

Złamali umowę

Powodem rozpoczęcia śledztwa w tej sprawie były doniesienia portalu Defense One, który w zeszłym listopadzie ujawnił, że jedna z ukraińskich firm kupiła od UMO 545 tys. sztuk przeciwpancernej amunicji karabinowej produkcji szwajcarskiej. Państwowy Sekretariat Spraw Ekonomicznych (SECO), który prowadził to śledztwo, powiedział agencji AP, że ustalili, że polska firma podpisała umowę, która umożliwiała jej sprzedaż szwajcarskiej amunicji wyłącznie na terenie naszego kraju. 

Szwajcaria znana jest ze swojej neutralności. Jej prawo zabrania sprzedaży szwajcarskiej broni i amunicji – także przez osoby lub firmy z innych państw – do krajów w stanie wojny. SwissP Defence poinformowała AP, że zawsze przestrzegają regulacji, ale odmówiła komentarza o ich stosunkach z polska firmą.

Zerwą z neutralnością?

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Szwajcaria nie przekazała żadnej broni Ukrainie ani nie zgodziła się na reeksport tej broni z innych państw. Miało to poważne konsekwencje dla tamtejszego przemysłu zbrojeniowego, gdyż wiele państw zaczęło się zastanawiać, czy kupno szwajcarskiej broni im się opłaca. Jak informował Swissinfo, nawet Niemcy – największy nabywca szwajcarskiej broni – zdecydowały się wykluczyć produkty z tego państwa z części kontraktów zbrojeniowych. Holenderski parlament zrezygnował ze szwajcarskiej broni w zeszłym roku, kiedy Zurych zablokował przekazanie Ukrainie 96 czołgów Leopard 1. Taki ruch rozważa też Dania, której zabroniono dwa lata temu przekazania pojazdów opancerzonych Piranha III, oraz Hiszpania, której szwajcarzy nie pozwolili przekazać rakiet przeciwlotniczych.

Być może jednak szwajcarska broń trafi w końcu na Ukrainę legalnie. Wielu szwajcarskich polityków uważa, że Ustawa o Materiałach Wojennych powinna być zmieniona tak, że by rząd miał więcej praw w wypadku wyjątkowych okoliczności. Padła też propozycja, by państwa, które dzielą szwajcarskie wartości i mają rozbudowany system kontroli eksportów mogły po pięciu latach reeksportować szwajcarską broń do państw, które bronią się przed zewnętrzną agresją. Pod koniec października tę reformę poparła prezydent Szwajcarii Viola Amherd. Najprawdopodobniej do jej wprowadzenia będzie potrzebne jednak referendum, które nie odbędzie się do końca przyszłego roku, więc pierwsza szwajcarska broń może trafić na Ukrainę dopiero w 2026.

źr. wPolsce24 za AP, Swissinfo

Aktualizacja 4 grudnia br., godz. 15:40

Na adres naszej redakcji wpłynęła prośba o sprostowanie opublikowanego wyżej tekstu, którego źródłem była depesza opublikowana przez renomowaną, działającą nieprzerwanie od 1846 roku, agencję Associated Press. Według autorów przesłanego do nas sprostowania, sygnowanego przez pełnomocnika firmy "UMO", w cytowanej przez nas depeszy znalazły się informacje nieprawdziwe. Poniżej wklejamy pełną treść otrzymanego sprostowania:

sprostowanie

 

Polska

Polacy bronią wyniku wyborów: Władza nie potrafi przegrywać

opublikowano:
wiadomości.webp
Sąd Najwyższy rozpatrywał w piątek protesty przeciw wyborowi prezydenta. Przed siedzibą trybunału zebrały się dwie grupy demonstrantów: mniej liczna domagała się unieważnienia wyborów, a liczniejsza potwierdzenia ich wyniku.
Polska

PiS wybrał prezesa. „Wierzę, że dam radę. Ten czarny okres musi się skończyć”

opublikowano:
mid-25628227 ok.webp
Jarosław Kaczyński na VII kongresie Prawa i Sprawiedliwości (fot. PAP/Piotr Polak)
Podczas kongresu Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze Jarosław Kaczyński został wybrany na prezesa partii na kolejną kadencję. - Mam już swoje lata, ale wierzę, że dam radę; ten czarny okres, który w tej chwili przeżywamy musi się skończyć - podkreślił szef PiS.
Polska

Donald Tusk nie wierzy, że Polskę zalewają imigranci z Niemiec i grozi Bąkiewiczowi

opublikowano:
mid-25630087 ok.webp
PAP/Przemysław Piątkowski
To nieprawda, że Polska jest zalewana przez nielegalnych imigrantów ze strony zachodniej – mówił szef polskiego rządu, odpowiadając na pytanie dziennikarza telewizji wPolsce24 o sytuację na granicy polsko-niemieckiej. I pogroził aktywistom z Ruchu Obrony Granic: Zrobimy z tym porządek.
Polska

Polscy strażnicy na gwizdek niemieckiej policji odbierają migrantów. Zdumiewające relacje z zachodniej granicy

opublikowano:
Bąkiewicz.webp
Na zachodniej granicy sytuacja jest tragiczna: od wielu miesięcy Niemcy przerzucają nam migrantów, państwo polskie nie potrafi się przed tym bronić. Ba, nie chce się przed tym bronić – mówi w programie Budzimy Się wPolsce Robert Bąkiewicz z Ruchu Obrony Granic.
Polska

Prokuratorzy Bodnara w Sądzie Najwyższym. Chcą badać akta spraw z protestów wyborczych

opublikowano:
AW_Sady_05022020_01.webp
((fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Dwóch prokuratorów Prokuratury Krajowej weszło do Sądu Najwyższego, domagając się dostępu do akt spraw z protestów wyborczych. Swoje żądania tłumaczyli poleceniem, jakie otrzymali od przełożonych.
Polska

Szymon Hołownia: Polsce należy się ciągłość władzy. Na 6 sierpnia zwołuję Zgromadzenie Narodowe

opublikowano:
mid-25702420 ok.webp
- Dziś oficjalnie informuję, że zwołam Zgromadzenie Narodowe na 6 sierpnia na godz. 10:00 w celu zaprzysiężenia Karola Nawrockiego – ogłosił marszałek Sejmu Szymon Hołownia.