Prezydent odmówi powołania Żurka?! „Sędzia nie może być jednocześnie ministrem”

Waldemar Żurek będzie następcą Adama Bodnara na stanowisku ministra sprawiedliwości – ogłosił we środę premier Donald Tusk. Aby formalnie tym ministrem został musi zrzec się statusu sędziego.
Musi oddać łańcuch
- Sędzia nie może być jednocześnie ministrem. Stanowiłoby to naruszenie konstytucyjnego wymogu apolityczności. Ustawa o ustroju sądów powszechnych stanowi, że istnieje w takim przypadku obowiązek zrzeczenia się urzędu sędziego z wyłączeniem stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. O powrocie na poprzednie stanowisko decyduje ostatecznie prezydent. Tyle prawo, a jakie będą fakty, to zobaczymy i ocenimy – napisała na X szefowa Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka.
Powtórzmy: nie zawiesić, nie przerwać sprawowania funkcji, tylko zrzec się. To oznacza zaś zrzeczenie się immunitetu sędziowskiego i bardzo niepewną przyszłość przed Waldemarem Żurkiem.
O powrocie zdecyduje Karol Nawrocki
Kiedy bowiem Żurek straci stanowisko ministra (a przy obecnej dynamice politycznej może stać się to szybciej, niż za dwa lata), nie będzie mógł ot tak sobie wrócić do sądu. Ponowna nominacja Żurka na sędziego będzie zależała od decyzji prezydenta. Mieliśmy w przeszłości podobny przypadek: Barbara Piwnik była sędzią, zrzekła się funkcji wraz z wejściem do rządu Leszka Millera a kiedy go opuściła, ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski wręczył jej ponownie nominację, dzięki czemu mogła wrócić do orzekania w katowickim Sądzie Okręgowym.
Czy Karol Nawrocki będzie skłonny nominować Waldemara Żurka na sędziego? To więcej, niż wątpliwe. Opozycja i najbliższe otoczenie prezydenta elekta uważa bowiem przyszłego ministra sprawiedliwości za lidera sędziowskiego rokoszu, człowieka destabilizującego polskie sądy.
Andrzej Duda może nie wręczyć nominacji
Jeśli zaś Waldemar Żurek nie zrzeknie się funkcji sędziego – obecna władza nie takie rzeczy wszak robiła – nie ma szans na zaprzysiężenie jako członek rządu.
- Gdyby pan Waldemar Żurek nie zrzekł się urzędu sędziego, jak nakazuje ustawa z 27.07.2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, Prezydent RP Andrzej Duda może odmówić jego powołania na wniosek Prezesa Rady Ministrów, bowiem stanowiłoby to naruszenie ustawy oraz ustawy zasadniczej i narażałoby na odpowiedzialność konstytucyjną. Zmiany w składzie osobowym Rady Ministrów umożliwiają głowie państwa odmowę takiego powołania – podkreśla adwokat Bartosz Lewandowski.
Na razie nie ma oficjalnej informacji o oddaniu przez Żurka sędziowskiego łańcucha. Nie skomentował on także publicznie tej sprawy.
źr. wPolsce24