Premier obiecywał pomoc w budowie metra w Krakowie. W projekcie ustawy budżetowej nie ma pieniędzy
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski wielokrotnie zapowiadał realizację inwestycji budowy metra. Wstępne założenia i harmonogram działań przewidują, że do końca 2025 roku mają zostać wyłonieni wykonawcy inwestycji, którzy będą mieli za zadanie opracować dokumentację projektową oraz uzyskać decyzje realizacyjne.
Premier zapowiadał pomoc
W związku z tym pod koniec sierpnia 2024 roku poseł Rafał Komarewicz z Polski 2050 skierował interpelację do ministra finansów. Parlamentarzysta pytał w niej o finansowanie budowy metra w Krakowie. Polityk przypomniał, że na początku roku premier Donald Tusk odwiedzając Kraków, miał zadeklarować, że „Rada Ministrów zapewni wsparcie finansowe państwa dla przedsięwzięcia budowy metra w Krakowie”.
Podobne informacje przekazywał w kwietniu prezydent Krakowa. W mediach społecznościowych opublikował nagranie, w którym mówił o wspomnianej inwestycji.
Na pewno do poprawy jest cała strefa transportu. Potrzebujemy zacząć budować metro i dzisiaj pan premier Donald Tusk powiedział, że rząd w tej kwestii pomoże – mówił Aleksander Miszalski.
Rafał Komarewicz podkreślił w swojej interpelacji, że „koszt pierwszego odcinka etapu inwestycji, a więc tzw. centralnego odcinka, ma kosztować 13,5 miliarda złotych”. Zapytał także, jakie środki zostały zabezpieczone na wsparcie budowy metra w Krakowie w projekcie ustawy budżetowej na 2025 rok.
Pieniędzy nie będzie
Odpowiedzi posłowi udzielił w imieniu resortu finansów podsekretarz stanu Piotr Malepszak. Podkreślił on, że dofinansowanie jednostek samorządu terytorialnego ze środków krajowych budżetu państwa odbywa się na wniosek właściwego dysponenta części budżetowej, w tym przypadku Wojewody Małopolskiego.
Dotychczas Wojewoda Małopolski nie wystąpił do ministra finansów o środki na budowę metra w Krakowie – podkreślono w odpowiedzi.
Dodano, że „minister finansów nie ma prawnych możliwości bezpośredniego przekazania środków poszczególnym podmiotom”. Wskazano, że istnieją inne instrumenty finansowe skierowane do jednostek samorządu terytorialnego. Wymieniono przy tym Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, Fundusz Kolejowy, rezerwę subwencji ogólnej oraz środki na przedsięwzięcia infrastrukturalne związane z III Igrzyskami Europejskimi w 2023 roku. Podkreślono, że żaden z nich nie zakłada finansowania budowy metra w Krakowie.
źr. wPolsce24 za money.pl