Polska

Od Tuska tego nie usłyszycie. Niemcy przypominają dobry pomysł Kaczyńskiego

opublikowano:
AWIK9774.webp
Warto słuchać Jarosława Kaczyńskiego. Najczęściej się okazuje, czasem nawet po latach, że miał rację (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
W ostatnich dniach media na nowo podejmują temat wysłania sił pokojowych na Ukrainę. Inspiracją do tej dyskusji stały się rozmowy prezydenta Francji Emmanuela Macrona z premierem Donaldem Tuskiem, podczas których poruszono koncepcję zaangażowania europejskich wojsk w stabilizację sytuacji w regionie po ewentualnym zawieszeniu broni. Jednak mało kto przypomina, że pomysł ten został wysunięty już w marcu 2022 roku przez Jarosława Kaczyńskiego, lidera Prawa i Sprawiedliwości.

Wówczas jego propozycja spotkała się z ostrą krytyką, zarówno ze strony części polskiej opozycji, jak i zagranicznych komentatorów. Dziś jednak okazuje się, że Kaczyński wyprzedził swoimi działaniami czas, co po raz kolejny dowodzi jego politycznej intuicji i umiejętności przewidywania globalnych trendów.

Wizja Kaczyńskiego w obliczu wojny

Gdy w marcu 2022 roku Jarosław Kaczyński, podczas wizyty w Kijowie razem z liderami innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, zaproponował stworzenie międzynarodowej misji pokojowej na Ukrainie, reakcje były skrajne. Dla wielu była to idea zbyt śmiała, a nawet nierealistyczna. Krytycy zarzucali Kaczyńskiemu brak uzgodnień z NATO oraz ryzyko eskalacji konfliktu. Nie brakowało głosów sugerujących, że taka inicjatywa mogłaby zostać wykorzystana przez Rosję jako pretekst do dalszych agresywnych działań. W Polsce opozycja szybko uznała pomysł za propagandowy i mało realistyczny, a część mediów wyśmiewała wizytę w Kijowie jako „polityczny teatr”.

Jednak historia pokazuje, że wiele inicjatyw, które na początku budziły kontrowersje, z czasem staje się fundamentem działań międzynarodowych. Także teraz, po niemal trzech latach wojny, idea misji pokojowej wraca na europejskie salony. Wystąpienie Macrona w Warszawie jest tego najlepszym przykładem.

Macron i Tusk podejmują wątek

Według doniesień „Die Welt” oraz polskiej „Rzeczpospolitej”, rozmowy Macrona i Tuska dotyczyły możliwości wysłania 40-tysięcznych sił pokojowych na Ukrainę po zakończeniu działań wojennych. Co znamienne, to właśnie niemiecka prasa wyraźnie podkreśla, że taka koncepcja nie jest nowa – została już zaproponowana przez Jarosława Kaczyńskiego w 2022 roku. 

„Die Welt” przypomina, że pierwotnie pomysł Kaczyńskiego został uznany za przedwczesny i wywołał zdziwienie wśród sojuszników. Jednak dzisiejsza sytuacja polityczna, zmieniona przez niemal trzy lata wojny, sprawia, że takie rozwiązania stają się coraz bardziej realistyczne. Dodatkowo zauważa się, że Francja i Polska, podejmując temat sił stabilizacyjnych, starają się wzmocnić swoją pozycję w Europie w obliczu coraz bardziej wycofanego stanowiska Niemiec.

Polityczna intuicja lidera PiS

Nie jest to pierwszy raz, gdy Jarosław Kaczyński okazał się prekursorem w kwestiach międzynarodowych. Już w latach 2000., jako premier, ostrzegał przed imperialnymi zapędami Rosji, co wówczas wydawało się wielu politykom przesadą. Jego sceptycyzm wobec budowy gazociągu Nord Stream był również lekceważony, a nawet wyśmiewany. Dziś, po agresji Rosji na Ukrainę, wielu polityków otwarcie przyznaje, że Kaczyński miał rację.

Podobnie sytuacja miała się z ostrzeżeniami dotyczącymi stref no-go w Europie Zachodniej, szczególnie w Szwecji. Chociaż w momencie wypowiedzi prezesa PiS były one traktowane jako przesadne, obecnie wiele zjawisk, o których mówił, znalazło potwierdzenie w raportach służb bezpieczeństwa.

Powrót do rozmów o misji pokojowej

Dyskusja o siłach pokojowych na Ukrainie to nie tylko powrót do koncepcji Jarosława Kaczyńskiego, ale też dowód na to, jak ważne są odważne i wizjonerskie decyzje polityczne. Choć nie każda inicjatywa zyskuje uznanie od razu, historia pokazuje, że warto myśleć perspektywicznie. W obliczu globalnych wyzwań politycy potrafiący przewidzieć kierunek wydarzeń i podejmować trudne decyzje stają się liderami, których śladami podążają inni.

Kto wie, może już wkrótce pomysł sił pokojowych stanie się rzeczywistością, a historia doceni polityczną odwagę lidera PiS, który jako pierwszy dostrzegł potencjał tego rozwiązania w obliczu jednego z największych konfliktów XXI wieku. Oczywiście z ust Donalda Tuska nie usłyszymy, że propozycja wyszła od jego politycznego przeciwnika, ale jak widać niemieckie gazety, choć krytykowały niemiłosiernie rząd Zjednoczonej Prawicy, nie mają już takich oporów. 

źr. wPolsce24 za dw.com

Polska

Jarosław Kaczyński: Mam nadzieję, że Wrzosek skończy tam, gdzie powinna skończyć

opublikowano:
1893254_6.webp
Jarosław Kaczyński przed prokuraturą (fot. wPolsce24)
- Prokurator Bodnar prokurator Korneluk zawsze uważają, że wszystko jest w porządku. ja natomiast uważam, że wszystko jest nie w porządku. To znaczy, tak jak powiedziałem wczoraj, uważam, że, doszło do poważnego, przestępstwa ale o tym będę już mówił z prokuratorem - powiedział Jarosław Kaczyński w drodze na przesłuchanie w prokuraturze
Polska

Presja ma sens. Anna W. opuści areszt. Ogromny sukces adwokata i naszej telewizji!

opublikowano:
annaw1.webp
Anna W. opuści areszt śledczy (fot. wPolsce24)
Wielkie gratulacje dla mecenasa dr Krzysztofa Wąsowskiego. Dzięki jego staraniom i nagłośnieniu sprawy przez niezależne media Anna W. była urzędniczka w Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego, która od stycznia przebywała w areszcie śledczym, opuści placówkę. Prokuratura Krajowa zdecydowała o zmianę środka zapobiegawczego wobec urzędniczki.
Polska

Jarosław Kaczyński opuścił prokuraturę. Dziennikarka TVN próbowała obarczyć go winą za śmierć Barbary Skrzypek

opublikowano:
1893773_3.webp
Jarosław Kaczyński po przesłuchaniu (fot. wPolsce24)
Jarosław Kaczyński złożył zeznania przed prokuraturą w sprawie śmierci Barbary Skrzypek. Podczas spotkania z dziennikarzami już po wyjściu z siedziby Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga doszło do kuriozalnej sytuacji.
Polska

Pijak kładł się na motocyklu, by nadać sobie lepszej aerodynamiki. Oczywiście miał już zasądzony zakaz. FILM

opublikowano:
1-447074_mo1.webp
(Fot. Policja.pl/KWP Wrocław)
Nieudana ucieczka, pijany kierowca i zakaz prowadzenia pojazdów – to wszystko w jednym incydencie, który rozegrał się na drogach powiatu trzebnickiego. 28-latek na motorowerze postanowił uciekać przed policją, ale finał jego brawurowej jazdy nastąpił na leśnej drodze.
Polska

Przejmujące wyznanie Anny Wójcik na antenie telewizji wPolsce24: poczułam się jak przewożony zbir, morderca i terrorysta

opublikowano:
465921772_9495387380478177_8578755203944491928_n.webp
Anna Wójcik zwolniona z aresztu (fot. wPolsce24)
Aresztowana była współpracowniczka Mateusza Morawieckiego Anna Wójcik opuściła już areszt śledczy. Była dyrektorka w KPRM udzieliła telewizji wPolsce24 pierwszego wywiadu, w którym opisała, jak była traktowana w areszcie.
Polska

Co z tą „ingerencją w wybory” Tuska? Zaskakująca wypowiedź członka rządu

opublikowano:
tusk rozwydrzony.webp
Czy Donald Tusk aby nie histeryzuje w sprawie "cyberataku" na Platformę Obywatelską (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Dziwny rozdźwięk w komunikacji rządu na temat „ingerencji w wybory”, której rozpoczęcie w środę ogłosił Donald Tusk. Nie zważając na alarmistyczne tony, w jakie uderza jego szef, wiceminister cyfryzacji zapewnił, że „Polsce nie grozi wpływ na wybory przez zagraniczne służby”.