Obrażali w sieci żonę Macrona. Czterech mężczyzn stanie przed sądem w Paryżu
W procesie rozpatrywane będą „liczne złośliwe komentarze dotyczące płci, seksualności pierwszej damy oraz różnicy wieku między nią a prezydentem Emmanuelem Macronem, często w kontekście łączącym ją z pedofilią” – wyjaśniła prokuratura.
Wśród oskarżonych znany internetowy publicysta
Wśród wezwanych do stawienia się przed sądem znajduje się Aurélien Poirson-Atlan, publicysta i postać znana w mediach społecznościowych pod pseudonimem „Zoé Sagan”. Poirson-Atlan jest już obiektem kilku innych skarg i często łączony jest z kręgami spiskowymi.
„27 sierpnia Brigitte Macron złożyła skargę na cyberstalking – przestępstwo zagrożone karą dwóch lat więzienia. Wszczęto dochodzenie, które zostało powierzone Brygadzie ds. Zwalczania Przestępczości Wobec Osób (BRDP)” – poinformowała prokuratura. Cyberstalking można tłumaczyć jako nękanie w sieci.
Oprócz Poirson-Atlana zatrzymano w ostatni wtorek trzech innych podejrzanych, którzy również zostaną osądzeni 10 lipca 2025 roku. Są to: Jean-Luc M. (ur. 1960, zamieszkały w departamencie Saône-et-Loire), Bertrand S. (ur. 1969, zamieszkały w Paryżu), Jean-Christophe D. (ur. 1971, zamieszkały w departamencie Seine-et-Marne) oraz Aurélien P. (ur. 1984, zamieszkały w departamencie Bouches-du-Rhône).
Polityczny nacisk na prokuraturę?
Adwokat Auréliena Poirson-Atlana, Juan Branco, potępił w wiadomości przesłanej agencji AFP zatrzymanie swojego klienta, określając je jako „oczywisty polityczny nacisk na działania prokuratury w Paryżu”. Skrytykował również umieszczenie Poirson-Atlana w areszcie, twierdząc, że „narusza to zasady dotyczące przestępstw prasowych, które nie powinny prowadzić do środków przymusu fizycznego”.
W centrum rozpatrywanej sprawy znalazło się pomówienie wobec pierwszej damy Francji, które od czasu wyboru Emmanuela Macrona na prezydenta w 2017 roku regularnie powraca w mediach społecznościowych. Według osób kolportujących te zniesławiające pierwszą damę informacje, Brigitte (urodzona w rodzinie Trogneux) tak naprawdę nigdy nie istniała, a jej tożsamość została wymyślona przez Jean-Michela Trogneux po operacji zmiany płci.
We wrześniu tego roku dwie kobiety, które brały udział w rozmowie na ten temat w materiale opublikowanym na YouTube w 2021 roku, zostały skazane w Paryżu za zniesławienie. Wideo, w którym omawiano tę teorię spiskową, zyskało dużą popularność, nie tylko we Francji, ale także w USA.
źr. wPolsce24 za "Le Figaro"