Polska

Dziwna komisja. Ściągnęli pod przymusem byłego szefa ABW do Sejmu, ale nie mogli go przesłuchać

opublikowano:
mid-24c02187.webp
Wezwany w charakterze świadka, były szef ABW Piotr Pogonowski przed komisją śledczą (fot. PAP/Leszek Szymański)
Dwóch członków sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa nie brało udziału w tajnej części przesłuchania byłego szefa ABW Piotra Pogonowskiego. Dlaczego? Bo - jak pisze „Rzeczpospolita” – nie mają odpowiednich certyfikatów.

Jak przypomina "Rz", wszyscy posłowie z sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa muszą posiadać certyfikat wydawany przez szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pozwalający na dostęp do materiałów oznaczonych jako "ściśle tajne". Certyfikat otrzymuje osoba, dająca "rękojmię zachowania tajemnicy". Aby go otrzymać posłowie muszą przejść w ABW rozszerzone postępowanie sprawdzające.

Najwyższy poziom tajności

Gazeta zwraca uwagę, że poniedziałkowe przesłuchanie Pogonowskiego w dużej części odbywało się za zamkniętymi drzwiami, bo dotyczyło materiałów o najwyższym poziomie tajności. 

Piotr Pogonowski to były szef ABW, a obecnie członek zarządu NBP, który w poniedziałek został w spektakularny sposób zatrzymany i siłą doprowadzony na posiedzenie komisji ds. Pegasusa.

Gromadzą dokumenty

Tymczasem "Rz” informuje, że w tajnej części nie mogło wziąć udziału dwóch posłów i zarazem wiceprzewodniczących komisji – Przemysław Wipler z Konfederacji i Sławomir Ćwik z Polska 2050.

Poświadczenia bezpieczeństwa nie posiada także Tomasz Trela z Lewicy, ale jak ustaliła gazeta, dysponuje on jednak czasowym dostępem do materiałów tajnych, wydanym przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię. 

Gazeta zaznacza, że w przypadku Ćwika sprawa jest jasna – zastąpił Pawła Śliza w komisji dopiero pod koniec września. Jak przyznał w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, jeszcze nawet nie złożył wniosku do ABW. 

"Jestem na etapie gromadzenia dokumentów, a mam ich sporo. Prowadzę działalność gospodarczą. Do tego mam dużo pracy w Sejmie i na gromadzenie np. aktów notarialnych, umów, faktur zostaje mi niewiele czasu" – przekazał poseł Ćwik.

Według gazety, w innej sytuacji jest Przemysław Wipler, który w komisji jest od samego początku.  "Prowadzę działalność gospodarczą, mam spory majątek. Zgromadzenie wszystkich dokumentów, których żąda ABW, nie jest łatwe. Dostałem prośbę o uzupełnienie" – twierdzi poseł Wipler.  "Nadrobię te zaległości" – zapewnił.

Długie oczekiwanie na decyzję

Jeszcze w innej sytuacji jest Tomasz Trela.  "Wniosek i wszystkie potrzebne załączniki, czyli dokumenty, złożyłem kilka miesięcy temu, bo zgromadzenie tego zajęło mi sporo czasu. Wniosek o certyfikat składałem po raz pierwszy w życiu, a nie jest to łatwe ani szybkie. Teraz czekam na decyzję" - powiedział "Rz" poseł Trela.

Redakcja wskazuje, że w przypadku wydania odmowy posłowi dostępu do materiałów "ściśle tajnych" powinien on zostać odwołany z komisji śledczej ds. Pegasusa. 

źr. wPolsce za PAP/"Rzeczpospolita"

 

 

Polska

Jak ludzie Tuska weszli do TVP? Marcin Tulicki ujawnia, kto zdradził

opublikowano:
herburt_tvp.webp
Film "Przejecie" rzuca nowe światło na wydarzenia z zeszłego roku (fot. wPolsce24)
Marcin Tulicki w swoim filmie "Przejęcie" ujawnił kulisy siłowego przejęcia Telewizji Polskiej. Według informacji, do których dotarł dziennikarz telewizji wPolsce24 wszystko wskazuje na tym, że w zagrabieniu publicznego nadawcy pomagali, niektórzy menadżerowie telewizji.
Bez Cenzury

Bez Cenzury: Czy w Polsce potrzebny jest Ruch Ochrony Wyborów?

opublikowano:
Bez nazwy.webp
"Bez Cenzury" to dynamiczny i odważny program publicystyczny, emitowany w telewizji wPolsce24, w którym prowadzący oraz zaproszeni goście poruszają najbardziej kontrowersyjne i aktualne tematy polityczne, społeczne i gospodarcze. Jak sugeruje tytuł, dyskusje toczą się bez ograniczeń, bez autocenzury i w pełnej swobodzie wypowiedzi.
Polska

"Wiadomości wPolsce24" – Pełne wydanie z 21 grudnia 2024

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-21 223853.webp
"Wiadomości wPolsce24" to codzienny program informacyjny nadawany o godzinie 19:30, dostarczający najświeższych informacji z kraju i ze świata.
Polska

Strefa Starcia Michała Adamczyka: Czy Polska powinna wypowiedzieć unijny pakt migracyjny?

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-23 110115.webp
"Strefa starcia wPolsce24" Michała Adamczyka, jeden z ulubionych programów publicystycznych setek tysięcy Polaków, wraca w nowej formule na nowej antenie. Sprawdź, co jeszcze czeka Cię w nowej ramówce naszej telewizji.
Polska

Zbigniew Ziobro dla wPolsce24: Mamy w Polsce częściowy zamach stanu

opublikowano:
1791712_6.webp
Zbigniew Ziobro był gościem telewizji wPolsce24 (fot. wPolsce24)
Zbigniew Ziobro był dzisiaj specjalnym gościem telewizji wPolsce24. "Nikt o zdrowych zmysłach nie może obronić tezy, że w obecnych warunkach Marcin Romanowski może liczyć na uczciwy proces" - powiedział były minister sprawiedliwości.
Polska

"Wiadomości wPolsce24" – Pełne wydanie z 23 grudnia 2024

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-12-23 210457.webp
"Wiadomości wPolsce24" to codzienny program informacyjny nadawany o godzinie 19:30, dostarczający najświeższych informacji z kraju i ze świata.