Flaga „Solidarności” załopotała na dachu Europy. Polscy górnicy zdobyli Mont Blanc

Ekipa z Jaworzna dopięła swego. Po dniach przygotowań i wyczerpującej wspinaczce, trzej pracownicy ZG Sobieski stanęli na wierzchołku Mont Blanc. Nie była to jedynie wyprawa sportowa – wspinacze zabrali ze sobą flagę „Solidarności”, którą dumnie rozwinęli na szczycie, symbolizując siłę i jedność środowiska górniczego.
„Droga Papieska” – wyzwanie dla najtwardszych
Wyprawa rozpoczęła się 20 czerwca wyjazdem z Polski do Włoch. Kluczowy etap ruszył 22 czerwca, kiedy to zespół rozpoczął podejście przez lodowiec Miage do schroniska Rifugio Gonella (3071 m n.p.m.).
Atak szczytowy rozpoczął się w nocy z 22 na 23 czerwca o godzinie 00:40. Górnicy wybrali wymagającą trasę włoską, znaną jako Droga Papieska. Jak podkreślał Andrzej Witkowski, główny pomysłodawca wyprawy, trasa ta wymagała pokonania zdradliwego lodowca Miage, zmierzenia się z eksponowaną granią, a także walki z ogromnymi przewyższeniami i rozrzedzonym powietrzem powyżej 3800 metrów.
Dla zdobywców wejście na Mont Blanc miało głęboki wymiar symboliczny. Witkowski tłumaczył, że był to „sposób, by pokazać, skąd pochodzimy, jakie środowisko reprezentujemy i komu zawdzięczamy wsparcie”. Dodał, że wyprawa była wyrazem szacunku dla wszystkich ludzi pracy oraz środowiska górniczego.
Doświadczenie wykute w górach
Sukces w Alpach nie był dziełem przypadku. Górnicy z ZG Sobieski to doświadczeni pasjonaci gór, którzy w swoim dorobku mają już takie szczyty jak Wielka Korona Tatr, Grossglockner, Zugspitze oraz Triglav.
Dzięki połączeniu ambicji z rozsądkiem i doświadczeniem, po raz kolejny udowodnili, że górniczy charakter pozwala zdobywać najwyższe laury – tym razem dosłownie na dachu Europy.
źr. wPolsce24 za tysol.pl











