Polska

Trzęsienie ziemi po programie Stanowskiego! Politycy i dziennikarze o Szpitalu Południowym

opublikowano:
Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej przed Szpitalem Południowym w Warszawie, 23 bm. (amb)
(fot. PAP/Marcin Obara)
Afera w Szpitalu Południowym trzęsie polską sceną polityczną. W rozmowie w Kanale Zero pojawiły się arcypoważne oskarżenia o błędy medyczne, które skutkowały śmiercią pacjentów, fałszowanie dokumentacji „wstecznie” po zgonach pacjentów i polityczny parasol ochronny. Głos w sprawie zabrali najważniejsi politycy w kraju, znani dziennikarze oraz szef resortu sprawiedliwości.

Sprawa, która od kilku dni elektryzuje opinię publiczną, weszła w nową fazę po dramatycznym wystąpieniu dr. Emila Jędrzejewskiego w programie „Godzina Zero” Krzysztofa Stanowskiego. Były ordynator chirurgii i sygnalista rzucił oskarżenia najwyższego kalibru pod adresem 28-letniego lekarza i działacza Koalicji Obywatelskiej, Dawida Kacprzyka. Oskarżał jednak nie tylko młodego lekarza, ale całe środowisko polityczne, które wokół niego funkcjonowało.

Według relacji chirurga, na zarządzanym przez Kacprzyka oddziale ratunkowym dochodziło do tragicznych w skutkach błędów, a po zgonach pacjentów zlecana miała być m.in. wsteczna tomografia komputerowa, aby ukryć zaniedbania i sfałszować dokumentację medyczną. Co więcej, Jędrzejewski twierdzi, że alarmował o wszystkim prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego już w lipcu 2025 roku, po czym sam został dyscyplinarnie zwolniony.

Prokurator Generalny Żurek reaguje: Śledztwo w toku

Do sprawy odniósł się minister sprawiedliwości i prokurator generalny Żurek. Szef resortu zapewnił, że organy ścigania podchodzą do doniesień sygnalisty z pełną powagą. Prokuratura prowadzi już intensywne, wielowątkowe działania wyjaśniające, które mają zbadać zarówno wątek błędów medycznych i potencjalnego narażenia życia pacjentów, jak i kwestię fałszowania dokumentacji oraz politycznych nacisków.

Zapewnił przy tym, że status sygnalisty dr. Jędrzejewskiego oraz podnoszone przez niego zarzuty zostaną prześwietlone bez względu na barwy polityczne osób zaangażowanych w zarządzanie placówką.

Burza w sieci. Jak komentują to politycy?

Jednocześnie, ujawnienie szokujących kulisów funkcjonowania warszawskiej placówki momentalnie spolaryzowało i rozgrzało scenę polityczną. Wypowiedzi prominentnych działaczy pokazują, że sprawa ma ogromny kaliber gatunkowy.

 

Po wywiadzie w @OficjalneZero oczekujemy natychmiastowych wyjaśnień i stanowiska osób odpowiedzialnych. Prokuratura powinna jak najszybciej ustalić i rzetelnie zbadać wszystkie okoliczności tej sprawy. Milczenie w tej sprawie byłoby skandalem - pisze na portalu X Przemysław Czarnek.

Także Mateusz Morawiecki ostro skrytykował standardy panujące w warszawskim samorządzie, wskazując, że ochrona zdrowia i ludzkie życie stały się zakładnikami układów politycznych. Były premier domaga się pełnej transparentności i natychmiastowych dymisji osób odpowiedzialnych za nadzór nad szpitalem.

Natomiast Rafał Trzaskowski odpiera zarzuty o zamiatanie sprawy pod dywan. Prezydent Warszawy podkreśla, że miasto nie bagatelizuje żadnych sygnałów, jednak stoi na stanowisku, że do urzędu nie wpłynęło wcześniej oficjalne, formalne zgłoszenie w takiej formie, jak przedstawia to opozycja.

Dodaje też, że "Warszawski Szpital Południowy ma nową Radę Nadzorczą" i zapewnia o pełnej współpracy z prokuraturą w celu wyjaśnienia sytuacji.

Oczywiście pojawiają się pytania o to, jak mogło dojść do tej sytuacji i dlaczego reakcja następuje dopiero teraz. 

W swoich wpisach politycy Zjednoczonej Prawicy punktują mechanizm tzw. „salonu VIP” i astronomicznych zarobków młodego lekarza-polityka KO. Wskazują, że podczas gdy zwykli pacjenci czekają w gigantycznych kolejkach, prominentni działacze mieli stworzone luksusowe warunki poza procedurami.

Piotr Müller oraz Michał Wójcik zwracają uwagę na los samego dr. Jędrzejewskiego. Pytają o to, gdzie jest minister zdrowia, która nie komentuje sprawy i sprawia wrażenie "schowanej" na czas afery. Jednocześnie politycy podkreślają, że państwo powinno chronić sygnalistów, tymczasem odwetowe zwolnienie dyscyplinarne lekarza, który odważył się mówić prawdę, to sygnał rodem z najgorszych standardów autorytarnych.

Dziennikarze: "To nie jest zwykła afera"

Także przedstawiciele mediów nie mają wątpliwości, że wywiady i materiały ujawnione przez Kanał Zero zmienią postrzeganie odpowiedzialności politycznej w ochronie zdrowia.

Arleta Bojke zauważa, że wstrząsające wyznanie lekarza w studiu u Krzysztofa Stanowskiego kompletnie burzy dotychczasową narrację obronną władz Warszawy. Dziennikarka podkreśla, że szczegółowość zarzutów dotyczących fałszowania dokumentacji zmarłych pacjentów nie pozwala na przejście obok tego tematu obojętnie.

Z kolei Joanna Miziołek wprost wskazuje na kryzys wizerunkowy formacji rządzącej. Zdaniem publicystki, próby dyskredytacji sygnalisty przez niektórych polityków, zamiast merytorycznego odniesienia się do zarobków rzędu 1,6 mln zł i 96-godzinnych dyżurów młodego lekarza, działają na opinię publiczną jak płachta na byka.

Afera w Szpitalu Południowym bez wątpienia będzie miała swój ciąg dalszy w sądach i prokuraturze. Oczekiwania społeczne na bezkompromisowe wyjaśnienie zarzutów o „umieranie ludzi, bo ktoś się uczył” stawiają pod ogromną presją zarówno stołeczny ratusz, jak i cały wymiar sprawiedliwości.

źr. wPolsce24 

Polska

Afera w szpitalu Żywcu. Posłanka KO dla wPolsce24: Powinni mi podziękować, że przyszłam w terminie

opublikowano:
Pępek ok
Ja nie wiem, z czego tu jest problem – dziwi się w rozmowie z telewizją wPolsce24 posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Pępek, która – jak ujawniły media - miała skorzystać z badań w szpitalu w Żywcu poza kolejką. Na świadczenie czekała trzy tygodnie, choć standardowy czas oczekiwania wynosi ponad dwa lata.
Polska

Niemiecka sprawiedliwość: Polak skazany na dożywocie bez DNA i bez śladów. Prawdziwy zabójca dawno na wolności

opublikowano:
Piotr Pytel wyszedł z więzienia. Został skazany na dożywocie
Piotr Pytel wyszedł z więzienia. Został skazany na dożywocie (fot. wPolsce24)
W 2006 roku niemiecki sąd skazał Polaka na dożywocie za zabójstwo prostytutki w Monachium. Kilka lat później do zbrodni przyznał się inny mężczyzna i odsiedział już swój wyrok. Pytel wciąż był za kratkami. Niemiecki wymiar sprawiedliwości odmawiał wznowienia postępowania, a kolejni prezydenci RP odrzucali jego prośby o ułaskawienie. W końcu wyszedł – ale jego wolność jest tylko tymczasowa.
Polska

ROZMOWA WIKŁY. Buda: boję się o lekarza, który poinformował o aferze w szpitalu. Powinien mieć ochronę!

opublikowano:
Waldemar Buda w rozmowie z Marcinem Wikłą
Waldemar Buda w rozmowie z Marcinem Wikłą (fot. wPolsce24)
Poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Buda w rozmowie z Marcinem Wikłą na antenie telewizji wPolsce24 w mocnych słowach skomentował sytuację w Szpitalu Południowym w Warszawie. Polityk PiS wprost powiedział, kto jego zdaniem odpowiada za całą aferę i powinien ponieść odpowiedzialność.
Polska

Znalazł się! Premier przemówił w sprawie lekarza. Tusk miał wyraźny problem z doborem słów!

opublikowano:
Premier Tusk chciał chwalić się drogą, którą zaczął budować PIS musiał tłumaczyć dziennikarzom
Premier Tusk chciał chwalić się drogą, a musiał tłumaczyć dziennikarzom (fot. wPolsce24)
Premier Donald Tusk w końcu postanowił odnieść się do głośnej sprawy śmierci pacjentów w warszawskim Szpitalu Południowym, o których mówił dr Emil Jędrzejewski. Szef rządu chciał pochwalić się budowaną dzięki PiS drogą ekspresową na Pomorzu, ale musiał zmienić plany. Widać, że nie było mu to w smak, bo w swojej wypowiedzi kluczył i jąkał się bardziej niż zwykle.
Polska

Skończyło się przesłuchanie dr. Emila Jędrzejewskiego. Prokuratura nie chciała czekać na adwokata. Świadek milczał

opublikowano:
Prokurator Piotr Skiba po przesłuchaniu dr. Emila Jędrzejewskiego
Prokurator Piotr Skiba po przesłuchaniu dr. Emila Jędrzejewskiego (fot. wPolsce24)
Prokuratura Okręgowa w Warszawie zakończyła przesłuchanie dr Emila Jędrzejewskiego w charakterze świadka w sprawie nieprawidłowości w warszawskim Szpitalu Południowym. Prokurator Piotr Skiba, rzecznik PO w Warszawie poinformował, że śledczy nie zgodzili się na na przesunięcie terminu przesłuchania, do czasu, kiedy świadek będzie miał pełnomocnika.
Polska

Tusk otwarcie zapowiada atak na prezydenta Nawrockiego. "W obecności pani premier Ukrainy"

opublikowano:
Donald Tusk sam sobie składa życzenia urodzinowe na X-ie
(Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Donald Tusk nie ukrywa już nawet, po czyjej stronie stoi w konflikcie polsko-ukraińskim. Premier zapowiedział, że jutro podczas konferencji w Gdańsku zamierza powiedzieć kilka bardzo mocnych słów o politykach, którzy reagują "nieadekwatnie". Nie ma wątpliwości, że chodzi o decyzję prezydenta Karola Nawrockiego o odebraniu Orderu Orła Białego Wołodymyrowi Zełeńskiemu.