Policja ujawnia szczegóły akcji, w której zatrzymano dziennikarza TVN i innych celebrytów. Zabezpieczono miliony

Policja poinformowała, że grupa ta miała zajmować się wyłudzaniem podatku VAT oraz organizowaniem nielegalnych gier hazardowych w postaci internetowych loterii.
Zatrzymania w całej Polsce, zabezpieczone miliony
Śledczy od dłuższego czasu analizowali działalność podejrzanych, zbierając dowody na ich przestępczą aktywność. W końcu służby zdecydowały się na skoordynowaną akcję, która objęła Warszawę, Poznań, Łódź oraz województwa świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie i dolnośląskie. Policjanci oraz funkcjonariusze KAS weszli do mieszkań i lokali użytkowanych przez podejrzanych, przeszukując je pod kątem dowodów i nielegalnych środków finansowych.
Efekty tej operacji są imponujące – zabezpieczono mienie warte prawie 5,5 miliona złotych. Wśród skonfiskowanych przedmiotów znalazły się gotówka, biżuteria, luksusowe zegarki oraz drogie samochody. Dodatkowo, na wniosek śledczych, zablokowano konta bankowe osób fizycznych i firm związanych ze sprawą, na których znajdowało się 7,5 miliona złotych.
Nielegalny biznes wart miliony
Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła zarobić na swojej działalności przestępczej nawet ponad 20 milionów złotych. Oszuści wykorzystywali skomplikowane mechanizmy finansowe, aby unikać wykrycia przez organy ścigania. Kluczowym źródłem ich dochodu było wyłudzanie podatku VAT poprzez wystawianie nierzetelnych faktur oraz organizowanie nielegalnych gier hazardowych w sieci, które przyciągały nieświadomych graczy obietnicą łatwego zarobku.
Zarzuty i konsekwencje
Zatrzymani zostali doprowadzeni do zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej, gdzie przedstawiono im poważne zarzuty, w tym: udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa podatkowe związane z wyłudzeniem VAT, pranie brudnych pieniędzy.
Niektórzy z podejrzanych mogą również usłyszeć zarzuty związane z prowadzeniem nielegalnego hazardu. Śledztwo nadal trwa, a funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.
CBŚP nie odpuszcza przestępcom finansowym
To kolejna w ostatnich miesiącach akcja CBŚP wymierzona w przestępczość ekonomiczną. Funkcjonariusze podkreślają, że tego typu grupy są trudne do rozpracowania, ponieważ ich działalność często odbywa się w cieniu legalnych firm i skomplikowanych transakcji finansowych. Jednak dzięki współpracy różnych służb, w tym GIIF, udaje się skutecznie namierzać i eliminować tego typu proceder.
Czy to koniec sprawy? Niekoniecznie. Śledczy analizują teraz zgromadzone dokumenty oraz zabezpieczoną elektronikę, co może doprowadzić do kolejnych ustaleń i potencjalnych nowych zatrzymań.
źr. wPolsce24 za Policja.pl