Polska

Sonda Hera wyruszyła na orbitę. Polacy mają swój udział w przełomowej misji NASA

opublikowano:
earth-1365995_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
NASA i Europejska Agencja Kosmiczna prowadzą przełomową misję obrony planetarnej. W poniedziałek na orbitę wyruszyła sonda Hera. W jej wnętrzu ukryto system automatycznej nawigacji, stworzony m.in. przez polskich inżynierów.

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej start sondy Hera jest częścią „pionierskiego projektu w dziedzinie obrony planetarnej”. Testowana jest technologia, która w przyszłości miałaby ochronić Ziemię przed zagrożeniem ze strony „kosmicznych obiektów”. Eksperci chcą sprawdzić, czy możliwe jest przekierowanie asteroidy z kursu kolizyjnego z naszą planetą.

Misja Hera może nie tylko zrewolucjonizować ochronę Ziemi przed asteroidami, lecz także otworzyć nowe perspektywy w dziedzinie eksploracji kosmosu. Dzięki zaawansowanym technologiom autonomicznej nawigacji i systemom radarowym, Europa ma szansę stać się liderem w dziedzinie obrony planetarnej, kontynuując sukcesy zapoczątkowane przez misję Rosetta – zapewnia Europejska Agencja Kosmiczna.

Polska cegiełka w pionierskim projekcie

Przy projekcie, który kosztował około 290 milionów euro, pracowali naukowcy z Holandii, Hiszpanii, Francji, Rumunii, Portugalii oraz Niemiec. Swój udział mieli także polscy inżynierowie, którzy brali udział w tworzeniu ukrytego we wnętrzu sondy Hera systemu autonomicznej nawigacji.

Zdaniem Pawła Wojtkiewicza, Director for Space in Poland w GMV, firmy odpowiadającej za system, „umożliwienie sondzie samodzielnego manewrowania w przestrzeni kosmicznej, szczególnie w tak trudnych warunkach, jak bliskie otoczenie asteroidy, to ogromne wyzwanie technologiczne”.

Nasze rozwiązania to efekt lat pracy i światowej klasy inżynierii, które stawiają nas na czele globalnych liderów w branży kosmicznej. Ten projekt nie tylko podkreśla kompetencje naszych inżynierów, ale również ukazuje potencjał Polski w kształtowaniu przyszłości branży kosmicznej – podkreśla Wojtkiewicz.

źr.:wPolsce24/RMF FM

źr.fot:pixabay

Polska

Jacek Sasin schudł 35 kilogramów! Polityk zdradził tajemnicę swojego nowego wyglądu

opublikowano:
screenshot-www_youtube_com-2024_11_22-11_01_40.webp
Jacek Sasin (fot. screen za wPolsce24)
Jacek Sasin był gościem Michała Karnowskiego w Poranku telewizji wPolsce24.
Polska

Czy Maciej Lasek odważy się na debatę w telewizji wPolsce24 na temat CPK? Czy jest tchórzem?

opublikowano:
AWIK_Lasek_5082022_01.webp
Czy Maciej Lasek znajdzie w sobie dość odwagi, by stanąć do uczciwej debaty o CPK? (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Maciej Lasek, dziś pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. CPK, a wcześniej zdeklarowany przeciwnik tego projektu opowiadał o swoich działaniach w Sejmie. Nie omieszkał zaatakować przy tym swojego poprzednika z PiS posła Marcina Horały. Rzecz w tym, że stosunek czasu, jaki obaj panowie mieli do dyspozycji wynosił 15 do 1 na korzyść Laska. Jak naprawić tę niesprawiedliwość zasugerował na naszej antenie poseł Andrzej Śliwka.
Polska

Dr Karol Nawrocki obywatelskim kandydatem na prezydenta. PiS ma dopiero w niedzielę ogłosić decyzję czy poprze prezesa IPN

opublikowano:
videoframe_45174276.webp
Telewizja wPolsce24 jako pierwsza podała, że prezes IPN dr Karol Nawrocki nie będzie kandydatem partyjnym na prezydenta, a wystartuje z komitetu obywatelskiego. W niedzielę PiS najpewniej udzieli mu oficjalnie swojego poparcia, co oznacza, że największa partia opozycyjna nie wystawi partyjnego kandydata w wyścigu o Pałac Prezydencki w 2025 roku. Karol Nawrocki nie jest członkiem żadnej partii politycznej.
Polska

Paulina Matysiak w porannej rozmowie: Trudno mówić Polakom - halo, nie chorujcie w październiku, przyjdźcie może w styczniu

opublikowano:
paulina_matysiak.webp
Paulina Matysiak nie szczędziła cierpkich słów pod adresem Izabeli Leszczyny (fot. wPolsce24)
Paulina Matysiak była gościem Bartosza Łyżwińskiego w Porannej Rozmowie Politycznej telewizji wPolsce24. Posłanka mówiła m.in. o konieczności odwołania Izabeli Leszczyny ze stanowiska ministra zdrowia, wolnych niedzielach i wigilii oraz o CPK i sytuacji polskiej kolei.
Polska

Bodnar chce siłą doprowadzić Ziobrę przed nielegalną komisję

opublikowano:
AWIK_Ziobro_3042024_61.webp
Adam Bodnar chce siłą doprowadzić Zbigniewa Ziobrę przed komisję śledczą (fot. fratria/ Andrzej Wiktor)
Choć Trybunał Konstytucyjny podważył legalność sejmowej komisji ds. Pegasusa, uznając ją za niekonstytucyjną, minister sprawiedliwości i prokurator generalny właśnie skierował do Sejmu wniosek, by siłą postawić przed komisją swojego poprzednika na tym stanowisku Zbigniewa Ziobrę. Czy to złamanie konstytucyjnej zasady nietykalności posła?
Polska

Bruksela ślepa na łamanie prawa w Polsce? Pokrętne tłumaczenia unijnego komisarza

opublikowano:
mid-24b22331.webp
Minister sprawiedliwości RP Adam Bodnar (P) i komisarz UE do spraw sprawiedliwości Didier Reynders (L) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie (fot. PAP/Rafał Guz)
Komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didier Reynders kolejny raz przebywa z wizytą w Polsce. Polityk został zapytany o komentarz do rozstrzygnięcia, które zapadło w Trybunale Konstytucyjnym. TK uznał, iż usunięcie Dariusza Barskiego, legalnego Prokuratora Krajowego odbyło się z naruszeniem konstytucji.