Polska

Ministerstwo proponuje rower jako remedium na wykluczenie komunikacyjne

opublikowano:
dutch-4660106_1280.webp
Kto będzie w stanie robić rowerem zakupy, jeździć do pracy czy lekarza lub odwozić dzieci do szkoły ten pokona wykluczenie komunikacyjne Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Miliony Polaków muszą sobie radzić z załatwianiem codziennych spraw bez dostępu do pociągów czy autobusów. Ale uwaga - powstaje właśnie "nowa polityka rowerowa kraju" i ona ma być remedium na bolączki osób dotkniętych dotąd tzw. wykluczeniem komunikacyjnym.

Szacuje się, że aż 14 milionów mieszkańców Polski żyje na terenach zagrożonych tzw. wykluczeniem komunikacyjnym. Według danych Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe, problem dotyka aż 20 proc. mieszkańców małych miejscowości, do których już dawno nie docierają ani pociągi, ani autobusy. Ale z Ministerstwa Infrastruktury właśnie zaświecono do tych osób światełkiem nadziei. Nie, nie jest to światło powracającego na tory pociągu, a propozycja korzystania z rowerów!

Polska będzie miała wreszcie skoordynowaną na szczeblu krajowym „politykę rowerową”. W tym celu odbyło się specjalne spotkanie na szczeblu ministerialnym.

Wspólna strategia rowerowa dla Polski – wokół tego zagadnienia koncentrowały się rozmowy w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury 7 października 2024 r. Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Stanisław Bukowiec oraz pełnomocnik Ministra Infrastruktury do spraw rozwoju ruchu rowerowego Piotr Kalisz spotkali się z przedstawicielami samorządów wojewódzkich, odpowiedzialnymi za infrastrukturę rowerową. Wśród nich znaleźli się reprezentanci Zespołu do spraw mobilności rowerowej działającego przy Konwencie Marszałków Województw RP.” - czytamy w komunikacie zamieszczonym na rządowej stronie gov.pl.

Jak podkreślił wiceminister Bukowiec: „Polacy przesiadają się na rowery. Nie tylko w małych miejscowościach, ale i w dużych, również w aglomeracjach. Rowery mogą być elementem walki z wykluczeniem komunikacyjnym, czekamy na propozycje strony samorządowej w tym zakresie. Jesteśmy otwarci na współpracę.”

W podobnym tonie wypowiedział się Piotr Kalisz, który stwierdził: „Chciałbym naszą politykę rowerową prezentować na arenie międzynarodowej, promować polskie trasy rowerowe w Europie”.

Podczas dyskusji poruszono wiele ważnych tematów związanych z rozwojem infrastruktury rowerowej, takich jak budowa dróg rowerowych na wałach przeciwpowodziowych, w lasach oraz współpraca z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Przedstawiciele samorządów zwrócili również uwagę na potrzebę uchwalenia specustawy, która ułatwiłaby budowę tej infrastruktury.

Z perspektywy miłośników jazdy na rowerze podejmowane przez Ministerstwo Infrastruktury wysiłki wydają się zapewne istotne, jednak idea, że rower ma być narzędziem walki z wykluczeniem komunikacyjnym, budzi pewne kontrowersje i rodzi pytania o realną skuteczność takiej polityki w praktyce.

Należy zastanowić się, czy rzeczywiście rower może być uznany za rozwiązanie problemów transportowych, szczególnie na terenach wiejskich i w małych miasteczkach, które już teraz borykają się z ograniczonym dostępem do transportu publicznego. Czy mieszkańcy terenów, gdzie likwiduje się połączenia autobusowe i kolejowe, mają rzeczywiście realną możliwość pokonywania kilkudziesięciu kilometrów dziennie na rowerze, aby dostać się do pracy, szkoły czy na zakupy? Czy ta oferta jest atrakcyjna dla osób starszych i schorowanych? Na powyższe pytania póki co twórcy „nowej polityki rowerowej kraju” nie odpowiedzieli.

Źródło: mi.gov.pl

Polska

Internet pęka ze śmiechu po histerycznym alarmie Tuska. O co chodziło premierowi?

opublikowano:
AWIK_Tusk_26022024_29.webp
Internet śmieje się z Donalda Tuska (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Komedia. Wielki cyberatak na Platformę Obywatelską okazał się przejęciem konta jednego z lokalnych działaczy partii Donalda Tuska. Histeryczny ton premiera, który ogłosił już „ingerencję w wybory” rozśmieszył do łez połowę internetu.
Polska

Kryminalny wieczór: Opiekunka grozy

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-04-01 144450.webp
Program "Kryminalny wieczór" stacji wPolsce24 omawia bieżące wstrząsające wydarzenia kryminalne w Polsce.
Polska

Byliśmy u sąsiadów Cyby. „Czekają, żeby znowu kogoś zamordował?”

opublikowano:
cyba wPolsce24.webp
Telewizja wPolsce24 rozmawiała z sąsiadami Ryszarda Cyby (Fot. screen wPolsce24)
Reporter Telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski był w Częstochowie, gdzie rozmawiał z sąsiadami Ryszarda Cyby i mieszkańcami miasta zszokowanymi wypuszczeniem tego bezwzględnego mordercy z więzienia.
Polska

Wielka awantura w Sejmie. „Mamy tu głównego sadystę, niejakiego Giertycha”

opublikowano:
mid-25402095 OK.webp
Mamy znęcanie się nad kobietami w sposób wyjątkowo wręcz ohydny, można powiedzieć „Urbanowski”, znęcanie się nad panią Wójcik i jej bardzo chorym synem, z doprowadzeniem do śmierci Barbary Skrzypek poprzez haniebne przesłuchanie – argumentował w Sejmie prezes PiS, apelując o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia, aby porozmawiać o "humanitaryzmie w demokracji walczącej".
Polska

"Hipokryzja, przebieranka, próba oszustwa". Rafał Trzaskowski przebiera się za dobrego katolika?

opublikowano:
1892824_2.webp
Rafał Trzaskowski, który hołduje lewicowym poglądom, choć teraz w kampanii próbuje to ukrywać, i który hełpił się tym, że Warszawa będzie pierwszym miastem w Polsce z zakazem wieszania krzyży w urzędach, teraz, zapewne z uwagi na zbliżające się wybory, postanowił ocieplić swój wizerunek wspominając o świętym Janie Pawle II.
Polska

Nasz reporter rozmawiał z migrantami, których przerzucili Niemcy

opublikowano:
1892839_4.webp
Gorący temat, który TVN, TVP w likwidacji i inne usłużne władze media próbują przemilczeć. Nie pomogły apele, nie pomogły ostrzeżenia. Rząd nie prowadzi kontroli na granicy, tak jak robią to Niemcy, którzy bez przeszkód mogą przerzucać i przerzucają do Polski nielegalnych imigrantów. Trafiają oni w różne miejsca w Polsce, m.in. do otwartego ośrodka Urzędu ds. Cudzoziemców w Czerwonym Borze pod Zambrowem.