Nagroda Nobla z fizyki za przełomowe odkrycie w rozwoju sztucznej inteligencji
Nobliści zostali docenieni za „fundamentalne odkrycia i wynalazki umożliwiające uczenie się maszyn za pomocą sztucznych sieci neuronowych”. Uczeni rozwinęli metody, które dziś stanowią podstawę uczenia się sztucznych sieci neuronowych. Dzięki temu możliwe jest m.in. opracowywanie materiałów o specyficznych właściwościach.
John Hopfield skonstruował pamięć skojarzeniową (asocjacyjną), która jest w stanie przechowywać i rekonstruować obrazy oraz inne rodzaje wzorców. Urodził się w 1933 r. jako jeden z szóstki dzieci fizyka polskiego pochodzenia Johna Josepha Hopfielda, który urodził się jako Jan Józef Chmielewski. Matka noblisty Helen Hopfield również była fizyczką.
Geoffrey Hinton, który jest nazywany „ojcem chrzestnym sztucznej inteligencji”, ponieważ opracował metodę uczenia się sztucznych sieci neuronowych, polegającą na rozpoznawaniu wzorców w konkretnym zbiorze danych. W 2023 r. odszedł z pracy w Google, aby ostrzegać przed zagrożeniami związanymi z niekontrolowanym rozwojem i stosowaniem AI.
Źródło: PAP