Polska

Oto pełna treść listu prezydenta Andrzeja Dudy do premiera Donalda Tuska. Prezydent żąda odpowiedzi na 7 pytań

opublikowano:
mid-25318375.webp
Prezydent Andrzej Duda ma wyraźnie dość skrajnego upolitycznienia prokuratury (Fot. PAP/Leszek Szymański)
Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej upubliczniła pismo, jakie Andrzej Duda skierował do Donalda Tuska w związku ze sprawą śmierci pani Barbary Skrzypek. Publikujemy pełną treść listu.

Szanowny Panie Premierze,

Wielokrotnie publicznie, w tym w orędziu wygłoszonym w Sejmie w dniu 16 października 2024 r., przestrzegałem przed skutkami przeprowadzanych przez Pana Premiera i Ministra Sprawiedliwości — Prokuratora Generalnego Adama Bodnara nielegalnych zmian personalnych w prokuraturze. Nie budzi dziś żadnych wątpliwości fakt, że działania te skorelowane z kwestionowaniem składu i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i sądów powszechnych godzą w interesy Rzeczypospolitej Polskiej i zagrażają bezpieczeństwu prawnemu Obywateli oraz poszanowaniu ich praw i wolności.

Złamanie prawa poprzez próbę powołania na stanowisko Prokuratora Krajowego Pana Dariusza Korneluka, w miejsce prawidłowo powołanego Pana prokuratora Dariusza Barskiego (Stanowisko powyższe potwierdza m.in. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 27 września 2024 r. sygn. I KZP 3/24), zapoczątkowało szereg wadliwych, motywowanych politycznie, zmian w Prokuraturze Krajowej i na niższych szczeblach organizacyjnych prokuratury.

W te działania wpisuje się powierzanie istotnych funkcji pierwotnie w Ministerstwie Sprawiedliwości, a obecnie poprzez delegację do Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Ewie Wrzosek, która wielokrotnie publicznie w mediach czy wpisach na platformie X wypowiadała się w sposób jednoznacznie wskazujący jej zaangażowanie polityczne, co budzi bardzo poważne wątpliwości w kontekście obowiązków prokuratora wynikających z art. 96 § 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze (Dz. U. z 2024 r. poz. 390), zgodnie z którym prokurator powinien w służbie i poza służbą strzec powagi sprawowanego urzędu i unikać wszystkiego, co mogłoby przynieść ujmę godności prokuratora lub osłabiać zaufanie do jego bezstronności oraz z art. 97 § 1, stanowiącym, że w okresie zajmowania stanowiska prokurator nie może należeć do partii politycznej ani brać udziału w żadnej działalności politycznej. Ponadto, w świetle art. 6 ww. ustawy, prokurator jest obowiązany do podejmowania działań określonych w ustawach, kierując się zasadą bezstronności i równego traktowania wszystkich obywateli. Za szczególnie bulwersującą, nie licującą z pełnioną funkcją, trzeba w szczególności uznać jej wypowiedź: Niestety to nie jest ten czas, aby ściśle, w sposób pozytywistyczny trzymać się litery prawa. ( Wypowiedź w programie „Trójkąt polityczny” w TVP Info z dnia 10 grudnia 2024 r.).

Wobec powyższego, już sam fakt wyznaczenia tej prokurator do prowadzenia śledztwa w tzw. sprawie „dwóch wież” budzi fundamentalne wątpliwości i może świadczyć o woli upolitycznienia sprawy przez „kierownictwo” prokuratury. Zgodnie bowiem z art. 41 § 1 w zw. z art. 47 Kodeksu postępowania karnego prokurator ulega wyłączeniu, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie. Na marginesie należy przypomnieć, że w 2019 r. prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w omawianej sprawie, a decyzja została podtrzymana orzeczeniem sądowym.

Decyzją prokurator Ewy Wrzosek w przesłuchaniu śp. Pani Barbary Skrzypek — wezwanej w charakterze świadka w śledztwie w tzw. sprawie „dwóch wież” - nie wziął udziału ustanowiony przez nią pełnomocnik. Przebieg przesłuchania świadka opinia publiczna poznała wyłącznie z relacji Pani prokurator oraz uczestniczącego w nim mec. Jacka Dubois. Z uwagi na dotychczasową postawę i publiczne wypowiedzi o charakterze politycznym obu wskazanych osób, a także zasadę, że nikt nie może być sędzią we własnej sprawie, ich twierdzenia o prawidłowym przebiegu przesłuchania nie mogą być uznane za wystarczające. Okoliczności towarzyszące przesłuchaniu Pani Barbary Skrzypek wymagają rzetelnego sprawdzenia pod kątem prawnym i faktycznym przez prokuraturę. Trudno bowiem nie podzielać formułowanego przez prawników komentujących warunki przesłuchania poglądu, że de facto w przesłuchaniu Pani Barbary Skrzypek wzięły udział trzy osoby (prokurator i dwóch pełnomocników zawiadamiającego), które z perspektyw świadka musiały być postrzegane jako jej przeciwnicy.

Niezwłocznie po podaniu do publicznej informacji wiadomości o śmierci Pani Barbary Skrzypek, pojawiło się oświadczenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, w którym wskazano m.in.: Prokuratora Okręgowa w Warszawie informuje, że łączenie śmierci świadka z faktem jego przesłuchania i podnoszenie bezpośredniego związku pomiędzy tymi zdarzeniami skutkować będzie wystąpieniem przez Prokuraturę Okręgową na drogę cywilnoprawną celem ochrony dobrego imienia instytucji i referenta sprawy. Analogiczne działania zapowiedziała także osobiście prokurator Ewa Wrzosek.

W demokratycznym państwie prawnym, Obywatele mają prawo zadawać pytania o legalność i zasadność działań organów państwa, także prokuratury. Zgodnie z art. 2 ustawy - Prawo o prokuraturze, prokuratora wykonuje zadania w zakresie ścigania przestępstw oraz stoi na straży praworządności. Szczególnie to drugie zadanie obliguje prokuraturę do działania zgodnego z prawem, w myśl wyrażonej w art. 7 Konstytucji zasady legalizmu.

Z uwagi na wagę tej sprawy dla opinii publicznej, zaufanie Obywateli do instytucji państwa, w szczególności do szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości, wzywam Pana Premiera do przedstawienia przez Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego następujących wyjaśnień:

1. Jakie przyczyny stanęły za wyznaczeniem prokurator Ewy Wrzosek jako referenta tzw. sprawy „dwóch wież” i kto ją podjął? Czy Prokuratura Krajowa objęła przedmiotowe postępowanie nadzorem?

2. Jakie było uzasadnienie decyzji o odmowie udziału w przesłuchaniu Pani Barbary Skrzypek w charakterze świadka jej pełnomocnika?

3. Czy w tym postępowaniu innym świadkom także odmówiono możliwości udziału pełnomocnika w przesłuchaniach?

4. Ile trwało przesłuchanie Pani Barbary Skrzypek? Czy w czasie jego trwania zarządzone zostały przerwy? Czy miała miejsce sytuacja odmowy zarządzenia przerwy, o którą wnioskowała świadek?

5. Czy przesłuchanie było nagrywane?

6. Kto sporządzał protokół z przesłuchania?

7. Czy Pani Barbara Skrzypek samodzielnie odczytała protokół?

Oczekując na przedstawienie powyższych wyjaśnień, ponownie apeluję do Pana Premiera o przywrócenie ładu prawnego w organizacji i działaniu prokuratury.

z poważaniem
Andrzej Duda

Niniejszy list do wiadomości otrzymali także marszałkowie Sejmu i Senatu, a także prezesi Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Pismo Prezydenta do Prezesa Rady Ministrów (pdf)

źr. Prezydent.pl

(podkreślenie wagi pytań pogrubioną czcionką pochodzi od redakcji wPolsce24) 

Polska

To nieprawda, że w Polsce nie ma wysokich drzew w szkółkach, czyli "patriotyzm" i "prawdomówność" Rafała

opublikowano:
videoframe_121471.webp
​W ramach rewitalizacji Placu Trzech Krzyży w Warszawie posadzono 24 duże drzewa – lipy i głogi – sprowadzone z Niemiec. Tymczasem w czasie kampanii prezydenckiej włodarz Warszawy Rafał Trzaskowski prezentuje siebie jako wielkiego patriotę, który namawia do kupowania polskich produktów. Hipokryzja czy niewiedza?
Polska

Powodzianie pozostawieni sami sobie. Lądek Zdrój wciąż wygląda jak pobojowisko

opublikowano:
Lądek.webp
Choć powódź przeszła przez Lądek Zdrój już kilka miesięcy temu, miasto wciąż wygląda tak jak po feralnym 15 września ubiegłego roku. - Nikt tu nie ma dobrej opinii na temat tego, w jaki sposób państwo polskie pomogło potrzebującym – mówią rozgoryczeni mieszkańcy.
Polska

Czy w kampanię przeciwko Karolowi Nawrockiemu zaangażowano służby?

opublikowano:
AWIK9936 ok.webp
- Wiele na to wskazuje, że do gry przeciwko Karolowi Nawrockiemu wykorzystywane są służby specjalne – mówił na antenie telewizji wPolsce24 Radosław Fogiel z PiS, pytany o głośną sprawę kawalerki Karola Nawrockiego.
Polska

Ciężkie chwile w sztabie Rafała Trzaskowskiego

opublikowano:
trzask.webp
W obawie przed gniewem wyborców kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta przez całą kampanię próbował odciąć się od Donalda Tuska, od porażek obozu rządzacego. I nie udało się. Podczas gdy gdy Karol Nawrocki spotykał się z w Białym Domu z Donaldem Trumpem, Rafał Trzaskowski ściskał rękę Donaldowi Tuskowi w jego rodzinnym Sopocie.
Polska

Nawrocki wprost: Nie możemy pozwolić na jednowładztwo Donalda Tuska

opublikowano:
1924617_6.webp
Karol Nawrocki odpowiada Tuskowi (fot. wPolsce24)
Na finiszu kampanii wyborczej politycy koalicji rządzącej i media głównego nurtu dwoją się i troją, by zaszkodzić obywatelskiemu kandydatowi na prezydenta. Od dłuższego czasu słyszymy, że w działania wymierzone w Nawrockiego zaangażowane zostały służby, a premier Donald Tusk, zamiast zająć się rządzeniem krajem pozwala sobie na złośliwe komentarze odnośnie wspieranego przez PiS kandydata, że "coś mu brzydko pachnie". Nawrocki jednak dalej robi swoje i spotyka się z mieszkańcami Polski.
Polska

Specjalnie dla telewizji wPolsce24. Rzeczniczka Karola Nawrockiego wyjaśnia sprawę kawalerki

opublikowano:
1924693_3.webp
Emilia Wierzbicki zdradza kulisy ataku na Karola Nawrockiego (fot. wPolsce24)
To operacja służb specjalnych wymierzona w obywatelskiego kandydata na prezydenta tak sprawę pana Jerzego, którym opiekował się doktor Karol Nawrocki - tak komentują członkowie sztabu Karola Nawrockiego doniesienia, które zostały opublikowane dziś przez Onet. Żaklina Skowrońska rozmawiała na ten temat z Emilią Wierzbicki, rzeczniczką Karola Nawrockiego.