Polska

Niemcy chcą odsyłać migrantów nawet bez zgody sąsiadów. Austria już stawia opór. A Polska?

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-02-19 194723.webp
Niemiecki ośrodek przy granicy z Polską już działa. Czy będziemy masowo przyjmować z niego migrantów? Wszystko na to wskazuje (fot. stopklatka z wPolsce24)
Niemcy zapowiadają radykalne zaostrzenie polityki migracyjnej. Według doniesień niemieckiego dziennika "Bild", chadecka CDU planuje zawracanie migrantów z granicy, nawet bez zgody krajów sąsiednich. Decyzja ta budzi sprzeciw Austrii, która zapowiada, że nie przyjmie z powrotem osób odesłanych przez Niemców. Tymczasem polski rząd milczy w tej sprawie.

Zgodnie z planami przyszłej niemieckiej koalicji rządzącej CDU/CSU oraz SPD, od pierwszego dnia nowych rządów ma nastąpić znaczne wzmocnienie ochrony granic oraz intensyfikacja odsyłania migrantów. Lider chadeków Friedrich Merz podkreśla, że Niemcy będą działać w porozumieniu z sąsiadami, jednak według dziennika "Bild", w praktyce migranci mogą być zawracani bez uprzedniej zgody innych państw.

Sekretarz klubu parlamentarnego CDU/CSU, Thorsten Frei, w rozmowie z "Bildem" wyjaśnił, że procedura odsyłania będzie dotyczyć również osób składających wnioski o azyl. "Nie uzależniamy się od zgody innych krajów" – podkreślił z kolei wiceprzewodniczący CDU Jens Spahn. Jego zdaniem istnieje podstawa prawna do działań jednostronnych.

Austria się sprzeciwia

Na stanowisko Niemiec natychmiast zareagowała Austria. Ministerstwo spraw wewnętrznych w Wiedniu wydało oświadczenie, w którym zapowiedziało, że kraj nie zamierza przyjmować migrantów odsyłanych przez niemieckie władze. Austriacka policja otrzymała już wytyczne, by nie akceptować decyzji o odmowie wjazdu wydawanych przez Niemców, jeśli te naruszają prawo unijne.

Zdaniem Wiednia, propozycja CDU/CSU i SPD jest niezgodna z regulacjami UE, a nowe niemieckie przepisy mogą doprowadzić do konfliktów dyplomatycznych w Europie. Tymczasem austriacki rząd sam planuje zaostrzenie polityki migracyjnej, m.in. ograniczenie łączenia rodzin migrantów.

Polski rząd śpi?

W kontekście niemieckich planów szczególnie istotne jest stanowisko Polski, przez którą prowadzi tzw. białoruski szlak migracyjny. W ostatnich miesiącach liczba migrantów przedostających się do Niemiec przez Polskę znacznie spadła, głównie dzięki wzmocnieniu granicy polsko-białoruskiej i niemieckim kontrolom na granicy z Polską. Jednak propozycja CDU oznacza, że Niemcy mogą zacząć masowo odsyłać migrantów na wschód, a to może uderzyć przede wszystkim w nasz kraj.

Mimo tak poważnego zagrożenia rząd Donalda Tuska w tej sprawie milczy. Nie ma żadnej oficjalnej reakcji ze strony polskich władz ani zapowiedzi działań dyplomatycznych w celu uniknięcia sytuacji, w której Polska stanie się "migrantowym buforem" dla Niemiec.

Jednostronne decyzje Niemiec oraz stanowczy sprzeciw Austrii mogą doprowadzić do poważnego kryzysu migracyjnego w Europie Środkowej. Polska, jako kluczowy kraj tranzytowy, powinna jak najszybciej określić swoje stanowisko i podjąć działania na forum europejskim. Czy rząd Tuska będzie w stanie zabezpieczyć polskie interesy, czy też pozostanie bierny wobec decyzji Berlina?

źr. wPolsce24 za dw.com/PAP

Polska

Atak nożownika w krakowskim szpitalu. Nie żyje lekarz

opublikowano:
img_0002-2 ok.webp
(materiały prasowe/fot. Karolina Fok / Archiwum SU)
Nie żyje lekarz ranny w ataku nożownika w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Jakubowskiego w Krakowie.
Polska

Jak Polacy ocenili ostatnią debatę? Trzaskowski zawiódł nawet mieszkańców Warszawy

opublikowano:
1919958_6.webp
Mieszkańcy Warszawy ocenili debatę prezydencką (fot. wPolsce24)
Nie milkną echa po wczorajszej debacie prezydenckiej. Choć sztabowcy i polityczni koledzy Rafała Trzaskowskiego na czele z premierem Tuskiem jeszcze w trakcie jej trwania ogłaszali zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego, to mieszkańcy Warszawy, nawet ci którzy nie ukrywają swojej sympatii do prezydenta miasta, mieli na ten temat zupełnie odmienne zdanie
Polska

Polki boją się migrantów, a Tusk chce się mścić na samorządach, które nie chcą ich przyjmować

opublikowano:
migranci_polskaa.webp
Polki boją się migrantów (fot. wPolsce24)
Rafał Trzaskowski odpoczywa po debacie, natomiast Karol Nawrocki znów na kampanijnej trasie. Dziś rozmawiał m.in. z samorządowcami. W Rzeszowie ostrzegał przed kolejnymi aktami politycznej zemsty rządu Donalda Tuska, które mogą być wymierzone także w samorządy. A w wielu miejscach w Polsce narastają obawy, że brak zgody na przyjmowanie imigrantów będzie skutkować zamrożeniem pieniędzy.
Polska

Świętym Mikołajem raczej nie zostanie. Gruziński włamywacz utknął w szybie wentylacyjnym warsztatu

opublikowano:
168-123650.webp
Fot. Policja.pl
Złodziejskie ambicje, kominiarska porażka i cztery godziny bezsensownego przeciskania się w ciemności. 44-letni obywatel Gruzji próbował dostać się do warsztatu samochodowego przy ulicy Jaktorowskiej w Warszawie przez szyb wentylacyjny. Plan rodem z kina klasy B skończył się głośnym wołaniem o pomoc i interwencją strażaków.
Polska

Koalicja Tuska bez szans na zachowanie władzy. PiS na prowadzeniu w najnowszym sondażu

opublikowano:
AW_Czlowiek Wolnosci_12022018_014.webp
Partia Jarosława Kaczyńskiego znowu na prowadzeniu w sondażu preferencji partyjnych (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Jest mijanka w sondażu preferencji partyjnych. Badanie Ogólnopolskiej Grupy Badawczej wskazuje, że na prowadzeniu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość. Według sondażu, gdyby wybory odbywały się dzisiaj, do Sejmu nie weszłaby Trzecia Droga.
Polska

Nie żyje syn Lecha Wałęsy. W tle smutna historia walki z uzależnieniem

opublikowano:
candle-3056195_1280.webp
(fot. Pixabay)
Nie żyje Sławomir Wałęsa, syn byłego prezydenta Polski. Jako pierwszy o śmierci 52-latka poinformował "Super Express". Syn Lecha Wałęsy od lat walczył z "demonami", zmagając się z uzależnieniem od alkoholu. W ostatnich latach życia otwarcie opowiadał o swoich problemach w mediach.