Polska

Ludmiła Kozłowska stanęła w obronie Ewy Wrzosek. Napisała o "mafii PiS"

opublikowano:
lyuda.webp
(fot. Fratria/screen za X)
Prokurator Ewa Wrzosek ma kolejnego obrońcę. Tym razem w jej obronie stanęła Ludmiła Kozłowska, szefowa fundacji Otwarty Dialog, która w 2018 roku została uznana za osobę niepożądaną w Strefie Schengen.

Przypomnijmy, że o prokurator zrobiło się głośno po przesłuchaniu śp. Barbary Skrzypek, słynnej „pani Basi”, wieloletniej współpracownicy Jarosława Kaczyńskiego. Wrzosek nie wyraziła zgody na to, by w przesłuchaniu, w którym brał także udział mec. Jacek Dubois i mec. Krysytian Lasik, dobry znajomy Romana Giertycha, towarzyszył jej pełnomocnik prawny. Trzy dni po tym przesłuchaniu Skrzypek zmarła z powodu zawału serca. 

Tusk stanął w jej obronie 

Wielu komentatorów zwróciło uwagę, że aktywność polityczna Wrzosek, chociażby w formie atakujący PiS wpisów w mediach społecznościowych, budzi wątpliwości co do jej niezależności. W obronie Wrzosek stanął w końcu premier D. Tusk. 

- Komentatorzy, którzy uważają, że walka w obronie niezależności prokuratury dyskwalifikuje panią Wrzosek jako “politycznie zaangażowaną”, imponowali powściągliwością, kiedy na prezesów sądów, trybunałów, banków, mediów i prokuratury PiS mianował radykalnie neutralnych fachowców – napisał na portalu X.

Odpowiedziała mu poseł Lewicy Anna Maria Żukowska. Pod jego wpisem udostępniła artykuł z OKOPress, pod tytułem „Wojownicza Wrzosek nie powinna być twarzą rozliczeń. Prokuratura nie potrzebuje szeryfa, ale spokoju”.

To z kolei oburzyło Kozłowską – mimo tego, że ton tego artykułu był bardzo pozytywny dla samej prokurator.

Ostra reakcja Kozłowskiej 

- To jest jakiś absurd, z całym szacunkiem do OKOpress, ale jak ktoś może definiować jako przeszkodę do bycia Wrzosek twarzą rozliczeń? O jakim spokoju można marzyć kiedy mafia PiS w prokuraturze ma się dalej na dobre? Rozliczenia się albo robi, albo nie – napisała - W Polsce 6 tys. prokuratorów. Jest chęć do zmian ze strony kierowników prokuratury. Więc nic nie stoi na przeszkodzie każdemu z tych 6 tys prokuratorów stać bardziej profesjonalnym i aktywnym, transparentnym w swoich poglądach dla takiej aktywności. Tylko dalej takich osób coś wiele nie ma. Dlatego też nie zauważają ich media, ale widzą kwalifikacje, odwagę, konsekwencję i aktywność Ewy. Są potrzebne jak kwalifikacje, tak i ambicje, czyli charakter, by właśnie stawiać czoła i przeprowadzić rozliczenia z mafia PiS w prokuraturze - napisała na portalu X.

Do tego wpisu odniosła się poseł Żukowska:

- Pani wpis na pewno pomoże, gratuluję.

Krytykowała Polskę w niemieckim parlamencie 

Przypomnijmy, że w 2018 roku Kozłowska została wpisana do Systemu Informacyjnego Schengen jako persona non grata.

Stało się tak z powodu wątpliwości dotyczących źródła finansowania jej fundacji. O Otwartym Dialogu zrobiło się głośno, gdy jego współzałożyciel, mąż Kozłowskiej Bartosz Kramek opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym tłumaczył w jaki sposób ówczesna opozycja może sparaliżować państwo. Sama Kozłowska twierdziła, że wpisanie jej do SIS było zemstą rządu PiS za krytykę. W połowie zeszłego roku ABW zdecydowała, że nie ma już przesłanek, że Kozłowska stanowi zagrożenie dla Polski.

Warto odnotować, że już po wpisaniu jej na tę listę, dostała specjalną wizę od rządu Niemiec. Dzięki niej we wrześniu 2018 roku mogła spotkać się z niemieckimi politykami w Bundestagu. Opowiedziała im o „łamaniu praworządności” w Polsce i Węgrzech. W reakcji na jej wystąpienie MSZ wezwało ambasadora Niemiec.

źr. wPolsce24 za X/@LyudaKozlovska, Wprost

Polska

Migranci rozbili obozowisko w katowickim parku. Sceny jak z Paryża

opublikowano:
1998793_6.webp
Migranci organizują się w Katowicach (fot. wPolsce24)
Okolice katowickiej Doliny Trzech Stawów w zeszłym roku znalazły się na ustach całej Polski za sprawą Senegalczyka, który, kompletnie nagi, załatwiał do jednego z tych stawków swoje potrzeby fizjologiczne. Teraz znowu jest o nich głośno i również za sprawą migrantów, którzy rozbili tam sobie obozowisko.
Polska

Porażka bodnarowskiej prokuratury. Sąd nie przedłużył aresztu Pawłowi K. ze sprawy RARS

opublikowano:
paweł K ok.webp
Sąd Okręgowy w Warszawie nie zgodził się na przedłużenie na kolejne trzy miesiące aresztu Pawła K., jednego z podejrzanych w śledztwie dotyczącym domniemanych nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. „Kolejna porażka prokuratury” – komentował jego pełnomocnik Adam Gomoła.
Polska

Politycy komentują plotki o Tusku i Nowackiej. „Miała być rekonstrukcja, a jest melodramat

opublikowano:
2001328_1.webp
Internauci przypomnieli dziwne nagranie z udziałem pary (fot. wPolsce24)
Nie milkną echa wczorajszej wypowiedzi posła Polski 2050 Sławomira Ćwika, który w dość niefrasobliwy sposób pozwolił sobie skomentować pozostanie na stanowisku minister edukacji Barbary Nowackiej.
Polska

Ważna deklaracja Jarosława Kaczyńskiego o sojuszu z Konfederacją

opublikowano:
mid-25725199.webp
Jarosław Kaczyński zaprezentował Deklarację polską i wyciągnął rękę do Konfederacji (fot. PAP/Marcin Obara)
"W obliczu dewastacji państwa polskiego, bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, niebezpieczeństwa utraty suwerenności i niepodległości, niszczenia fundamentów polskiej wspólnoty narodowej, świadomi konieczności natychmiastowego i jednoznacznego przeciwdziałania tym tragicznym dla Polski decyzjom, szczególnie w trosce o młode i przyszłe pokolenia Polaków, przyjmujemy niniejszą deklarację polską" - to preambuła ogłoszonej przez PiS tzw. deklaracji polskiej.
Polska

Sprawa plotek o Nowackiej i Tusku nabiera rumieńców. Minister żąda, żeby przeprosić jej rodzinę. „Chcą go wysłać na obóz reedukacyjny!”

opublikowano:
mid-25723049.webp
Barbara Nowacka chce przeprosin dla rodziny swojej i premiera Donalda Tuska (Fot. PAP/Paweł Supernak)
Poseł Sławomir Ćwik z Polski 2050 pokajał się za wypowiedź o Barbarze Nowackiej, „łączeniu kropek” w kontekście jej pozostania w rządzie i Donalda Tuska. Ale dla niej to za mało. Znajdująca się w plotkarskim oku cyklonu Nowacka chce, żeby Ćwik przeprosił jej rodzinę i poszedł na szkolenie antydyskryminacyjne.
Polska

W sprawie zamachu stanu Hołownia nie może „zachować nazwisk dla siebie”. Śledztwo z urzędu, kara 20 lat więzienia

opublikowano:
mid-25725313.webp
Marszałek Szymon Hołownia powinien zawiadomić prokuraturę o próbie zamachu stanu (Fot. PAP/Radek Pietruszka)
Dlaczego Szymon Hołownia akurat teraz potwierdził, że namawiano go do udziału w zamachu stanu? Czy w sprawie jego słów zostanie wszczęte śledztwo z urzędu? Kto może odpowiedzieć za to przestępstwo? Nie milknie burza po oświadczeniu marszałka Sejmu, który przyznał w piątek, że był nakłaniany do popełnienia najcięższego przestępstwa przeciwko ustrojowi państwa.