Czy w piątek po świętach Bożego Narodzenia można jeść mięso?
Oktawa Bożego Narodzenia postów nie znosi, więc teoretycznie w pierwszy piątek po Bożym Narodzeniu ( o ile nie wypada w dzień świąt) obowiązuje nakaz wstrzymania się od produktów mięsnych. Wielu biskupów jednak decyduje się udzielić w tym czasie specjalnej dyspensy.
W tym roku takie dekrety dotyczące dyspensy od wstrzemięźliwości spożywania pokarmów mięsnych w piątek po Bożym Narodzeniu wydało kilkunastu biskupów. Zasada ta jednak ma charakter terytorialny i obowiązuje na terenie konkretnej diecezji, gdzie taka dyspensa została udzielona. Nie jest ona jednak bezwarunkowa. Wiernych zobowiązano w zamian np. do modlitwy, uczynków miłosierdzia bądź jałmużny.
W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wspomina się mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W związku z tym wierzący wezwani są do praktykowania czynów pokutnych, takich jak modlitwa, post i jałmużna.
"Mając na względzie, że piątek 27 grudnia br., przypada na czas Oktawy Bożego Narodzenia, radosnego przeżywania Tajemnicy Wcielenia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych" - napisał metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC.
W zamian za skorzystanie z dyspensy zobowiązał wiernych do ofiarowania dowolnej modlitwy zgodnie z intencją papieża Franciszka oraz podjęcia zgodnie z osobistym wyborem jakieś formy "zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości, bądź ofiarowanie jałmużny".
Identycznie wskazał metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel, metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC, ordynariusz płocki bp Szymon Stułkowski, biskup gliwicki Sławomir Oder, ordynariusz elbląski Jacek Jezierski, biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński, ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel.
Metropolita białostocki abp Józef Guzek korzystający z dyspensy zobowiązał do "modlitwy w intencji o pokój na świecie (dziesiątek różańca) lub dowolnej jałmużny na rzecz potrzebujących lub ubogich". Z kolei metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC zobowiązał "do odmówienia +Ojcze nasz+ w intencji powołań kapłańskich i życia konsekrowanego", zaś ordynariusz ełcki bp Jerzy Mazur w "w intencji ochrony życia poczętego".
Na terenie diecezji warszawsko-praskiej wierni są zobowiązani tylko do ofiarowania dowolnej "modlitwy według intencji Ojca Świętego" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej diecezji.
Bp Marek Szkudło korzystających z dyspensy na terenie archidiecezji katowickiej poprosił "o modlitwę w intencji cierpiących i o przekazanie - w miarę możliwości - jałmużny dla biednych".
Metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś udzielił dyspensy bez wskazywania jakiejkolwiek formy zadośćuczynienia. Oznacza to, że wierni przebywający na terenie archidiecezji łódzkiej 27 grudnia otrzymali zwolnienie od pokutnego charakteru piątku oraz obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Identycznie zrobił administrator diecezji toruńskiej bp Józef Szamocki.
Kiedy nie można jeść mięsa?
"Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa" - wskazuje Kodeks Prawa Kanonicznego.
Według dokumentu do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zobowiązani są wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14. r. życia. Natomiast post mają obowiązek zachowywać wszystkie osoby między 18. a 60. rokiem życia.
"Jeśli więc w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę" – napisali biskupi w komunikacie po 362. Zebraniu Plenarnym, które odbyło się w Wieliczce w czerwcu 2013 roku.
Od 2004 r. strukturę administracyjną Kościoła katolickiego w Polsce tworzą 44 jednostki kanoniczne: 41 diecezji terytorialnych wchodzących w skład 14 metropolii łacińskich i jednej greckokatolickiej oraz ordynariat polowy Wojska Polskiego obejmujący cały kraj oraz tereny polskich kontyngentów wojskowych.(PAP)
źr. wPolsce24 za PAP (Magdalena Gronek)