Polska

Infekcje szaleją, a w aptekach brakuje popularnego antybiotyku. Ile muszą czekać pacjenci?

opublikowano:
doctor-8733826_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
W Polsce rosną przypadki infekcji m.in krztuścem. Konsekwencją tych zachorowań są braki popularnego antybiotyku w aptekach. Jak długo chorzy muszą czekać na potrzebny lek?

W aptekach brakuje klarytromycyny – popularnego antybiotyku stosowanego m.in. w przypadku zapalenia oskrzeli oraz płuc. Sytuacja spowodowana jest okresem infekcyjnym i co za tym idzie zwiększającym się zainteresowaniem tym lekiem. Informacje na temat braku antybiotyku w aptekach potwierdza Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

- Obserwujemy utrudnioną dostępność do produktów leczniczych z substancją czynną clarithromycinum w dawkach 250 mg oraz 500 mg w postaci tabletek powlekanych oraz granulatu do sporządzania zaw. doustnej w dawce 250 mg/ml. Na rynku dostępne są postaci o przedłużonym oraz o zmodyfikowanym uwalnianiu. Utrudnienia w dostępności do tych leków wynikają ze zwiększonego zapotrzebowania na antybiotyki, w związku z trwającym sezonem infekcyjnym, a także z faktu, że większość zgromadzonego zapasu znajduje się na stanach aptek ogólnodostępnych. Decyzją podmiotów odpowiedzialnych, część produktów została objęta czasowym wstrzymaniem wprowadzania do obrotu – przekazało GIF w komunikacie, który cytuje RMF FM.

Co mogą zrobić pacjenci?

Na razie pacjenci muszą szukać zamienników. Producenci wspomnianego antybiotyku planują zwiększyć jego produkcję, ale lek może pojawić się w aptekach najszybciej w lutym.

- Na efekt trzeba poczekać około miesiąca, półtora miesiąca. Taki jest czas reakcji. Najważniejszy przekaz jest taki, że innych antybiotyków nie brakuje. Mamy do czynienia z sytuacją jednostkową dotyczącą jednego antybiotyku, która może być odczuwalna. Na szczęście mamy dostęp do szeregu substancji z całej grupy antybiotyków – informuje w rozmowie z RMF FM Główny Inspektor Farmaceutyczny doktor Łukasz Pietrzak.

Według danych Naczelnej Rady Lekarskiej braki popularnego leku na zapalenia oskrzeli i płuc są widoczne w większości województw. W niektórych regionach poziom realizacji recept na klarytromycynę wynosi około 75 proc.

W obliczu braku dostępności leku został on wpisany przez Ministerstwo Zdrowia na listę antywywozową. Znajdujące się na niej produkty lecznicze nie mogą być wywożone z Polski w ilościach hurtowych. Aktualna lista obowiązuje do najbliższego wtorku.

źr. wPolsce24 za RMF FM

Polska

Kiedy mandat boli mniej? Powstał wyjątkowy kalendarz z pięknymi policjantkami z Legnicy. Sami zobaczcie!

opublikowano:
Styczeń 2025-01-21_11.10.07.webp
Pani Komendat Policji w Legnicy mł. insp. Anna Farmas - Czerwińska zdobi kartę ze styczniem (Fot. Policja.pl)
Ten niezwykły kalendarz został stworzony z okazji 100-lecia kobiet w Policji. Jak podkreślają panie uwiecznione na jego kartach, „jest hołdem dla pokoleń funkcjonariuszek, które przez sto lat nieustannie łączyły siłę, odwagę i kobiecość w tej niezwykle wymagającej służbie”. Każde zdjęcie to nie tylko pokaz piękna i siły, ale również opowieść o roli kobiet w zapewnianiu porządku publicznego i bezpieczeństwa, a także w ich codziennym życiu prywatnym.
Polska

Jacek Sasin: Tusk miał rację, jeden Donald wystarczy

opublikowano:
videoframe_245189.webp
Pierwsze decyzje Donalda Trumpa wyraźnie pokazują, że będzie on realizował politykę tożsamą z tym, co robiła w czasie swoich rządów w Polsce Zjednoczona Prawica - przekonywał były wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w porannej rozmowie z red. Dorotą Łosiewicz na antenie wPolsce24.
Polska

Czwarty dzień szukają mężczyzny, który szalał terenówką po chodniku w Głogowie. Będzie list gończy?

opublikowano:
videoframe_20490.webp
W Głogowie doszło do bardzo groźnego incydentu, w którym 31-letni Dawid Z. wjechał Land Roverem na chodnik, próbując rozjechać grupę przechodniów. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Prokuratura postawiła mu zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, za co grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Mimo że zdarzenie miało miejsce zaledwie dwa kilometry od komendy policji w Głogowie, Dawid Z. jest od czterech dni bezskutecznie poszukiwany.
Polska

Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie pieniędzy dla PiS

opublikowano:
1818996_4.webp
Prof. Aleksander Stępkowski, sędzia Sądu Najwyższego (fot. wPolsce24)
Sąd Najwyższy uznał za zasadną skargę PiS na odrzucenie rocznego sprawozdania finansowego przez Państwową Komisję Wyborczą. Oznacza to, że teraz PKW musi przyjąć uchwałę zobowiązującą ministra finansów do wypłaty partii pieniędzy.
Polska

W Parlamencie Europejskim zaprezentowano film "Przejęcie". Zagraniczni deputowani byli w szoku skalą bezprawia w Polsce

opublikowano:
1819152_3.webp
W Europie dyskutowano o bezprawiu w Polsce (fot. wPolsce24)
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbył się pokaz filmu "Przejęcie" i debata na jego temat. Ekipa naszej telewizji wPolsce24 została zaproszona przez partię Europejskich Konserwatystów, by pokazała, jak naprawdę wyglądają rządy Donalda Tuska.
Polska

Daniel Obajtek o prezentacji filmu „Przejęcie” w PE: Ja nie widziałem jeszcze tak pełnej sali

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-01-21 204030.webp
- Tu brakuje słów, jak można to określić. To jest rozkład całkowicie państwa polskiego, praworządności. To jest rozkład struktur ważnych dla funkcjonowania polskiej państwowości. Dzisiaj my nawet nie wiemy, jakich słów użyć, żeby to skomentować – stwierdził w programie Polska Wybiera europoseł PiS Daniel Obajtek, komentując podważanie przez rządzących decyzji Sądu Najwyższego.