Polska

Nie tak silny atak zimy, a prądu nie mają tysiące osób. Czy dziś jesteśmy mniej odporni na kaprysy aury niż kiedyś?

opublikowano:
mid-25108357.webp
W Polsce utrzymują się trudne warunki drogowe, ale śniegu nie spadło wcale zbyt dużo. W końcu to styczeń (Fot. PAP/Wojciech Jargiło)
Wystarczy kilka centymetrów śniegu, lekki mróz i mocniejsze porywy wiatru, by dotykały nas awarie i paraliż na drogach. Zimowe warunki sparaliżowały część województwa zachodniopomorskiego. Ponad 20 tysięcy odbiorców pozostało bez prądu w wyniku intensywnych opadów śniegu, a energetycy walczą z uszkodzeniami infrastruktury.
 

Jak informuje Energa Operator, awarie koncentrują się głównie we wschodniej części regionu. Prądu brakuje około 22 tysiącom gospodarstw domowych. Na miejscu działa ponad 80 brygad pogotowia energetycznego, jednak ich praca jest utrudniona przez nieprzejezdne drogi i linie przebiegające przez lasy.

„Cały czas występują opady śniegu, co prowadzi do kolejnych uszkodzeń infrastruktury. Pogoda zdecydowanie nam nie sprzyja” – przyznał Grzegorz Baran z Energa Operator.

Strażacy w akcji i trudności na drogach

Od sobotniego poranka straż pożarna w województwie interweniowała 74 razy, głównie usuwając powalone drzewa i gałęzie. Najwięcej zdarzeń odnotowano w rejonach Koszalina i Szczecinka. Na szczęście, nie zgłoszono poszkodowanych.

Utrudnienia występują także na głównych drogach regionu, gdzie zalega błoto pośniegowe. GDDKiA poinformowała, że od nocy drogi są posypywane solą, jednak śnieg może padać do niedzielnego poranka.

Stan alarmowy w Świnoujściu

W porcie w Świnoujściu stan wody przekroczył o 40 cm poziom alarmowy, osiągając 620 cm. Jak przekazał Wojciech Basałygo z Urzędu Miasta, to efekt silnego wiatru wiejącego z prędkością do 85 km/h, który spycha wodę z Bałtyku.

Państwowa Straż Pożarna zabezpiecza slipy workami z piaskiem, by zapobiec przelaniu się wody na chodniki. „Nie ma zagrożenia dla budynków mieszkalnych, a działania mają charakter prewencyjny” – poinformował asp. Dariusz Schacht z Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie.

Czy jesteśmy gotowi na zimowe wyzwania?

Każdy kolejny atak zimy, nawet lekki, przypomina, jak kruche są nowoczesne systemy wobec sił natury. Choć dysponujemy lepszym sprzętem i technologiami, awarie, utrudnienia drogowe i problemy logistyczne wciąż pokazują, że natura potrafi nas zaskoczyć. Czy to kwestia mniejszej odporności na zimowe kaprysy, czy po prostu coraz większego uzależnienia od technologii? Odpowiedź na to pytanie pozostaje otwarta.

źr. wPolsce24 za PAP

Polska

Jarosław Kaczyński pod pomnikiem smoleńskim: Wysłannicy Putina w Polsce poniosą konsekwencje, także ci z najwyższych szczebli

opublikowano:
1806690_6.webp
Jarosław Kaczyński podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej (fot. wPolsce24)
Kolejna miesięcznica smoleńska i kolejna awantura wywołana przez prowokatorów, którzy znowu próbowali złożyć wieniec z haniebną tabliczką obrażającą pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podczas uroczystości zabrał głos prezes PiS i brat zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński, który wprost powiedział, kto stoi za tymi prowokacjami.
Polska

Przemoc pod pomnikiem smoleńskim. Komosa uderzył mężczyznę pięścią w twarz

opublikowano:
videoframe_51988.webp
Zbigniew Komosa, słynący z obsesyjnej chęci obrażania pamięci tragicznie zmarłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i równie silnej niechęci wobec prezesa Jarosława Kaczyńskiego uderzył dziś pięścią w twarz starszego człowieka w okularach, który próbował nie dopuścić do złożenia wieńca z rosyjską narracją o przyczynach tragedii w Smoleńsku. To tym bardziej bulwersujące, że Komosa wcześniej oskarżył prezesa PiS o popchnięcie, co poskutkowało odebraniem immunitetu poselskiego politykowi.
Polska

Piotr Müller w Polska Wybiera: pan minister Andrzej Domański zapłaci odsetki z własnej kieszeni. To nie są małe pieniądze

opublikowano:
videoframe_46114668.webp
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości i były rzecznik rządu Zjednoczonej Prawicy, Piotr Müller był gościem red. Marty Kielczyk i Marcina Wikły w programie "Polska Wybiera".
Polska

Zapaść ochrony zdrowia w Polsce. Skąd się wzięła i jak można skrócić kolejki do lekarzy? Tłumaczy była minister Katarzyna Sójka

opublikowano:
videoframe_45859228.webp
Miała być "czarodziejska różdżka" Izabeli Leszczyny, która w magiczny sposób skróci kolejki do lekarzy specjalistów, mieli być lekarze wydzwaniający do swoich pacjentów by pytać ich o zdrowie - to według obietnic wyborczych Szymona Hołowni, a jest... postępująca zapaść w służbie zdrowia. Dlaczego tak się dzieje? Tłumaczyła to była minister zdrowia Katarzyna Sójka, lekarka, który była gościem w programie "Ostra Szpila".
Polska

Ostra Szpila: Gospodarka i służba zdrowia na skraju upadku, władza działa na szkodę obywateli

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-01-11 112618.webp
Program "Ostra Szpila" to przegląd bieżących wydarzeń politycznych z kobiecej perspektywy. Prowadzące nie unikają kontrowersyjnych tematów i swoimi komentarzami starają się zachęcić widzów do krytycznej refleksji nad polityką.
Polska

Trzaskowski prezydentem wszystkich Polaków? Na pewno nie tych, którzy zadają mu trudne pytania

opublikowano:
videoframe_47494.webp
Miliony Polaków zastanawiają się czy znany z uległości wobec wszelkich nakazów Unii Europejskiej rząd Donalda Tuska i kandydat tego obozu na prezydenta Rafał Trzaskowski będą realizowali założenia przyjętego Paktu Imigracyjnego. Tymczasem kandydat na prezydenta Trzaskowski i sam Tusk prześcigają się w deklaracjach o zapewnieniu szczelności polskich granic i blokowania migracji. Można im wierzyć?