Gospodarka

Czemu szef Facebooka tak szybko dogadał się z Trumpem? Chodzi o pieniądze, europejskie

opublikowano:
MK7_mtfcb_2023_DSC09421.webp
Po wyborze Trumpa szybko potwierdziła się teza, że ideologiczne zaangażowanie koncernów to tylko zwykły biznes (Fot. Fratria)
Szef Meta, Mark Zuckerberg, zaapelował, aby rząd USA pod przewodnictwem prezydenta Donalda Trumpa interweniował w sprawie kar nakładanych przez Unię Europejską na amerykańskie firmy technologiczne za naruszanie przepisów antymonopolowych i inne wykroczenia. Zuckerberg wygłosił swoje uwagi w piątkowy wieczór podczas występu w podcaście "The Joe Rogan Experience".

"Uważam, że to strategiczna przewaga Stanów Zjednoczonych, że mamy wiele najsilniejszych firm na świecie, i myślę, że powinno to być częścią strategii USA na przyszłość, aby jej bronić," powiedział Zuckerberg podczas rozmowy. "I to jeden z powodów, dla których jestem optymistycznie nastawiony do prezydenta Trumpa" – dodał.

Prezydent-elekt Trump pojawił się w tym samym programie w przeddzień listopadowych wyborów prezydenckich w USA i przyznał, że poparcie Rogana wpłynęło na jego popularność wśród wyborców. "Myślę, że po prostu chce, aby Ameryka wygrywała," powiedział Zuckerberg o Trumpie.

Europejskie kary jak cło

Zuckerberg skarżył się, że UE zmusiła amerykańskie firmy technologiczne działające w Europie do zapłacenia "ponad 30 miliardów dolarów" w karach za naruszenia prawa w ciągu ostatnich dwóch dekad. W listopadzie ubiegłego roku konglomerat Meta, który zarządza Facebookiem, Instagramem, WhatsAppem i innymi platformami, został ukarany grzywną w wysokości 797 milionów euro za naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych poprzez narzucanie nieuczciwych warunków handlowych dostawcom usług reklamowych.

Zuckerberg stwierdził, że stosowanie przepisów konkurencji przez Komisję Europejską to "niemal jak cło" na amerykańskie firmy technologiczne i zarzucił ustępującej administracji prezydenta Joe Bidena, że nie potrafiła rozwiązać tej sytuacji.

"Jeśli jakiś inny kraj manipulowałby inną branżą, która nas obchodzi, rząd USA prawdopodobnie znalazłby sposób, aby wywrzeć na nich presję, ale myślę, że w tym przypadku stało się wręcz przeciwnie" - powiedział. "Rząd USA poprowadził rodzaj ataku na firmy, co potem po prostu sprawiło, że UE i inne miejsca mogły swobodnie działać przeciwko amerykańskim firmom i robić, co chciały."

Kończą z cenzurą i "polityką różnorodności"

Wystąpienie Zuckerberga w podcaście Rogana nastąpiło zaledwie kilka dni po ogłoszeniu przez Meta zakończenia programu sprawdzania faktów przez strony trzecie i przejścia na tzw. model "notatek społecznościowych". Ruch ten został szeroko zinterpretowany jako próba przypodobania się nadchodzącej administracji Trumpa, która od dawna krytykowała politykę moderacji treści jako cenzurę z lewicowym nastawieniem.

Uznając zmieniający się "krajobraz prawny i polityczny", Meta ogłosiła w piątek również zakończenie swoich programów dotyczących różnorodności, równości i integracji (DEI)!

źr. wPolsce24 za politico.eu

Gospodarka

Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen, skomentował wyniki finansowe koncernu. Padły słowa o "zaorywaniu"

opublikowano:
AWIK_Obajtek_30012024_34 (1).webp
Daniel Obajtek przygląda się ze smutkiem jak firma, którą rozwijał jest dziś zwijana (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Były prezes Grupy Orlen, a obecnie europoseł Daniel Obajtek skomentował wyniki finansowe jakie koncern opublikował w środę wieczorem. Fatalne dane, jakie przedstawił Orlen są drastycznie niższe od tych jakie notowała Grupa pod kierownictwem Obajtka. Szymon Hołownia mówi wprost: trzeba przekuć ten balon wielkich inwestycji związanych z marzeniami o wielkiej spółce.
Gospodarka

Daniel Obajtek dla wPolsce24: Aktualna kondycja Orlenu jest odzwierciedleniem całej Polskiej gospodarki

opublikowano:
obajtek.webp
Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen komentował na antenie wPolsce24 konferencję wynikową spółki Skarbu Państwa pod obecnym zarządem. Europoseł PiS nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do aktualnie zarządzających spółką.
Gospodarka

Gróbarczyk: Niemcy dyktują, co dla nas dobre

opublikowano:
gróbarczyk.webp
Gróbarczyk: Rząd ulega niemieckiemu dyktatowi, to niebezpieczne dla naszej gospodarki (fot. wPolsce24)
- Nowy człowiek, który będzie reprezentował zwykłych Polaków jest niezwykle potrzebny. Polsce potrzebna jest odmiana, w tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - mówił w Ekspresie Politycznym Marek Gróbarczyk, oceniając kandydaturę Karola Nawrockiego. Były minister zwrócił uwagę na gospodarcze propozycje kandydata na prezydenta.
Gospodarka

Polka załamana inflacją: Pójdziemy do piachu już niedługo. Jest coraz drożej i musimy coraz bardziej zaciskać pasa

opublikowano:
drozyzna_polska.webp
Polacy są załamani sytuacją finansową. Drożeje wszystko (wPolsce24)
Dramatyczna sytuacja coraz większej liczby polskich rodzin. Ceny w sklepach wciąż rosną, a przed nami kolejne podwyżki. Żeby przetrwać musimy coraz bardziej oszczędzać. Jak wynika z nowego raportu Krajowego Rejestru Długów, co drugi Polak zapowiada, że będzie oszczędzał na ubraniach, wakacjach czy rozrywkach byle tylko opłacić bieżące rachunki.
Gospodarka

Mieszkańców polskich miast po nowym roku czekają podwyżki

opublikowano:
eksprespolityczny.webp
Mieszkańców wielu miast Polski czekają podwyżki (fot. wPolsce24)
Opłaty za wywóz śmieci, podatki od nieruchomości, opłaty parkingowe i ceny biletów komunikacji miejskiej. Po nowym roku mieszkańcy wielu polskich miast muszą liczyć się z podwyżkami planowanymi przez ich włodarzy. Z największymi wzrostami cen będą musieli mierzyć się mieszkańcy takich miast jak Szczecin, Poznań, Gdańsk, Kołobrzeg czy Lublin. Mianownik jest jeden - wszędzie tam rządzi Platforma Obywatelska.
Gospodarka

Karol Nawrocki: Transport i logistyka są nerwem polskiej gospodarki. Dziś chce się tę branżę zniszczyć

opublikowano:
1806788_3.webp
Karol Nawrocki stanął w obronie polskiej branży transportowej (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki na swoim prekampanijnym szlaku gościł w siedleckiej firmie transportowej Stok-Pol, która odpowiada za przewóz produktów szybkopsujących. Kandydat na prezydenta mówił o zagrożeniach, na jakie narażone są polskie firmy ze względu na politykę polskiego rządu, który bezrefleksyjnie przyjął unijne ograniczenia.