Gospodarka

Prezes NBP ratuje powagę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej

opublikowano:
AWIK_Glapinski_16112021_07 2025-04-09_09.39.26.webp
Prof. Adam Glapiński (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
W dniach 11–12 kwietnia Warszawa stanie się gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego roku w UE. Odbędzie się tu nieformalne posiedzenie Rady UE ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), z udziałem szefowej Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde oraz prezesów banków centralnych państw członkowskich. Co istotne – przyjadą oni do Polski na zaproszenie prezesa Narodowego Banku Polskiego, prof. Adama Glapińskiego.

Choć nieformalne posiedzenia ECOFIN organizowane są cyklicznie, polska edycja nabiera szczególnego znaczenia. To jedno z nielicznych wydarzeń wysokiego szczebla organizowanych w Polsce w ramach prezydencji naszego kraju w Radzie UE w 2025 roku. Inaczej mogłoby być, gdyby nie decyzja premiera Donalda Tuska, który – jak ujawniają kuluarowe źródła – zrezygnował z organizacji unijnych szczytów w Polsce, obawiając się konieczności występowania u boku prezydenta Andrzeja Dudy. Polityczna kalkulacja, a być może i osobista zawiść, okazały się ważniejsze niż interes państwa.

Na tym tle decyzja prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego wyróżnia się jako przejaw odpowiedzialności i dalekowzroczności. To dzięki jego zaproszeniu do Polski przyjeżdżają najważniejsze osoby europejskiej polityki finansowej. Spotkanie ECOFIN to nie tylko prestiż, ale i realna szansa na wzmocnienie głosu Polski w kształtowaniu kierunku europejskiej polityki gospodarczej.

Rada ECOFIN odpowiada za koordynację polityki gospodarczej, kwestie podatkowe i finansowe, przygotowuje unijny budżet oraz wspólne stanowiska UE na arenie międzynarodowej – m.in. podczas szczytów G20 i spotkań Banku Światowego. Tym bardziej istotne, że Warszawa w tym czasie stanie się miejscem kluczowych rozmów dla przyszłości europejskiej gospodarki.

źr. wPolsce24

Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.