Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.

Drastycznie spadły dochody o 28 miliardów złotych i wzrosły wydatki o prawie 24 miliardy. Te zawrotne kwoty już po trzech miesiącach mogą spowodować, że planowany rekordowy deficyt będzie jeszcze większy. Za rządu w Zjednoczonej Prawicy roczny deficyt był relatywnie niski. Wystarczyła jednak zmiana władzy, by wystrzelił. Rząd Donalda Tuska funduje Polsce niespotykaną wcześniej dziurę budżetową. Jej skutki z pewnością odczujemy po wyborach.

To wszystko zwiastuje powrót do znanej już formuły pieniędzy nie ma i nie będzie. Trzy pierwsze miesiące tego roku minęły, a wraz z upływem czasu pryskają marzenia o mniejszym niż spodziewany deficycie. Do końca marca wyniósł on ponad 76 miliardów złotych, a na koniec tego roku według prognoz może on wynieść ponad 288 miliardów złotych. Metodę na niego teoretycznie ma Sławomir Ćwik, z tworzącej rząd Polski 2050.

- Jedynym sposobem, aby zmniejszyć deficyt, jest albo szybko rozwijać gospodarkę, zwiększać nasze PKB i tym samym zwiększać wpływy do budżetu, albo też nakładać nowe, większe podatki na obywateli. Ponieważ nowych podatków nikt nie chce, czy też zwiększenia istniejących, to pozostaje nam naprawdę skupić się na rozwoju gospodarki - mówił Ćwik.

To tyle teorii, bo w praktyce jest gorzej państwowe giganty notują straty 7,6 miliarda złotych straty netto to łączny wynik ostatniego kwartału zeszłego roku jaki odnotowały cztery państwowe giganty energetyczne PGE, Enea, Energa i Tauron to bardzo duża strata samo PGE w czwartym kwartale miało straty sięgającą prawie 6 miliardów złotych.

źr. wPolsce24 

Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.