Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.

W środę w warszawskiej siedzibie Poczty Polskiej odbyło się ósme spotkaniu zarządu spółki z przedstawicielami pracowników zrzeszonych w NSZZ „Solidarność”. Zakończyło się ono zupełnie inaczej niż poprzednie negocjacje, ponieważ związkowcy poinformowali o rozpoczęciu protestu okupacyjnego.

Więcej o powodach protestu mówią strajkujący pracownicy Poczty Polskiej:

Ogłosili, że nie opuszczą sali posiedzeń dopóki nie osiągną porozumienia. Pracownicy zapewnili, że od dzisiaj będą działać w trybie ciągłym, co ma wymusić na władzach spółki „rzeczywiste negocjacje” oraz „poszanowanie praw tysięcy pracowników Poczty Polskiej”.

Nieudane negocjacje

Protestujący przypomnieli, że od miesięcy próbują negocjować w sprawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, ale zarząd „konsekwentnie manipuluje i lekceważy stronę społeczną”.

- Pomimo trwających rozmów, w sposób skandaliczny i jednostronny Zarząd PP na ostatnim spotkaniu 29 stycznia br. przedstawił, kolejny nowy projekt ZUZP, całkowicie ignorując nasze postulaty i wcześniejsze ustalenia z poprzednich spotkań. To jawna kpina z pracowników, którzy od lat zapewniają ciągłość i jakość usług Poczty Polskiej – informują pracownicy.

W komunikacie oskarżono zarząd firmy o „celowe osłabianie Poczty Polskiej i tworzenie warunków do jej marginalizacji”. Zdaniem protestujących decyzje władz spółki prowadzą do zwalniania doświadczonych pracowników oraz „przekazywania rynku zagranicznym konkurentom”.

Obawy pracowników

Związkowcy obawiają się m.in. braku transparentności w informowaniu o rzeczywistej sytuacji finansowej spółki oraz drastycznej redukcji wynagrodzeń poprzez eliminację kluczowych składników płacowych. Zauważono również, że pojawiają się rozbieżne informacje o ilości redukowanych etatów. Zdaniem protestujących jest to „jawnym dowodem chaosu i braku realnej strategii zarządzania”.

Co proponują władze spółki?

Informacje o propozycjach dla pracowników Poczty Polskiej, którzy stracą zatrudnienie, wywołały kontrowersje. Niedawno wiceprezes spółki ds. zasobów ludzkich, Joanna Drozd ujawniła jaką ofertę otrzymali pracownicy. Jedną z nich jest kompleksowa trzymiesięczna odprawa wraz z dziewięcioma pensjami w ratach miesięcznych. Drugie rozwiązanie to trzymiesięczna odprawa oraz jednorazowa rekompensata w wysokości pięciu wynagrodzeń.

Poczta Polska poinformowała również, że odchodzące osoby mogą założyć franczyzę w sieci Żabka. Zdaniem Roberta Czyża ze Związku Zawodowego Pracowników Poczty Polskiej ta propozycja jest „dość dziwna” i była dla wszystkich dużym zaskoczeniem.

źr. wPolsce24 za tysol.pl

Gospodarka

Mieszkańców polskich miast po nowym roku czekają podwyżki

opublikowano:
eksprespolityczny.webp
Mieszkańców wielu miast Polski czekają podwyżki (fot. wPolsce24)
Opłaty za wywóz śmieci, podatki od nieruchomości, opłaty parkingowe i ceny biletów komunikacji miejskiej. Po nowym roku mieszkańcy wielu polskich miast muszą liczyć się z podwyżkami planowanymi przez ich włodarzy. Z największymi wzrostami cen będą musieli mierzyć się mieszkańcy takich miast jak Szczecin, Poznań, Gdańsk, Kołobrzeg czy Lublin. Mianownik jest jeden - wszędzie tam rządzi Platforma Obywatelska.
Gospodarka

Karol Nawrocki: Transport i logistyka są nerwem polskiej gospodarki. Dziś chce się tę branżę zniszczyć

opublikowano:
1806788_3.webp
Karol Nawrocki stanął w obronie polskiej branży transportowej (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki na swoim prekampanijnym szlaku gościł w siedleckiej firmie transportowej Stok-Pol, która odpowiada za przewóz produktów szybkopsujących. Kandydat na prezydenta mówił o zagrożeniach, na jakie narażone są polskie firmy ze względu na politykę polskiego rządu, który bezrefleksyjnie przyjął unijne ograniczenia.
Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej