Gospodarka

Złość rolników. Francja stawia opór umowie z Mercosur

opublikowano:
mid-epa11726368.webp
Javier Milei (z prawej) i Emmanuel Macron spotkali się w Buenos Aires (fot. JUAN IGNACIO RONCORONI/EPA/PAP)
Francja nie podpisze umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Mercosur w proponowanym dziś kształcie zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w czasie spotkania w Buenos Aires ze swoim argentyńskim odpowiednikiem Javierem Mileiem. Tymczasem we Francji rolnicy rozpoczęli protesty przeciwko umowie.

Macron przybył do Buenos Aires w sobotę wieczorem. Tego samego dnia zjadł kolację z Mileiem w oficjalnej rezydencji prezydenckiej w miejscowości Olivos. W niedzielę prezydent Francji i jego małżonka Brigitte zostali przyjęci w pałacu prezydenckim w Buenos Aires.

Emmanuel Macron potwierdził w czasie rozmowy, że jego celem jest „obrona” francuskich rolników. 

Powiedziałem bardzo szczerze i bardzo wyraźnie prezydentowi Argentyny, że Francja nie podpisze dziś traktatu Mercosur w jego obecnej postaci – relacjonował dziennikarzom francuski prezydent przed wylotem do Brazylii, gdzie w poniedziałek i wtorek weźmie udział w szczycie przywódców państw grupy G20. Jak dodał Macron, Javier Milei „sam mi powiedział, że nie jest usatysfakcjonowany” tekstem umowy.

Tymczasem Francja czeka na gigantyczne demonstracje rolnicze, które zostały zapowiedziane na dziś. 

Niecały rok po fali gniewu, która przeszła przez francuskie wsie i w styczniu 2024 r. doprowadziła do wielkich blokad dróg, rolnicy znowu protestują. Od poniedziałkowego poranka mobilizują się w różnych rejonach Francji. Francuzi obawiają się paraliżu komunikacyjnego. Telewizja BFMTV informuje o 85 punktach, gdzie kierowcy mają lub mogą mieć problemy.

UE i Mercosur – organizacja gospodarcza zrzeszająca Argentynę, Boliwię, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj - od ponad 20 lat negocjują warunki umowy o wolnym handlu. Rokowania przeciągają się m.in. z powodu sprzeciwu Francji, która obawia się skutków porozumienia dla konkurencyjności europejskiego rolnictwa. Francja, a także kilka innych krajów UE, w tym Polska, podkreślają, że produkty spożywcze z państw Mercosur w większości nie spełniają unijnych standardów. 

Za porozumieniem opowiadają się m.in. Hiszpania, Niemcy i Włochy, a do jego przyjęcia potrzeba zgody 15 z 27 krajów UE. Według portalu Politico Wspólnota może podpisać umowę na początku grudnia, podczas szczytu w stolicy Urugwaju, Montevideo.

źr. wPolsce za BFMTV/"Le Figaro"/PAP

 

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.