Gospodarka

Chińczycy nie chcą już produkować elektryków w Tychach

opublikowano:
T03-Externals ok.webp
W Tychach miały być produkowane takie auta (fot. materiały prasowe Stellantis)
Chińska firma motoryzacyjna Leapmotor wstrzymuje inwestycję w Polsce. Auta miały być produkowane w fabryce Stellantis w Tychach. To odwet Pekinu na tych krajach europejskich, których rządy poparły nałożenie dodatkowych ceł na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach. Wśród tych krajów była Polska.

Fabryka w Tychach miała produkować chińskie elektryki Leapmotor T03. W początkowym okresie miał być to głównie montaż elementów i podzespołów sprowadzanych z Chin, ale docelowo do Polski miała trafić także część produkcji. Pozwoliłoby to ominąć problem wysokich ceł na auta importowane.

Może w Maroku?

Tymczasem dziennikarze portalu money.pl twierdzą, że Chińczycy wstrzymali inwestycję. Potwierdza to korespondencja przedstawiciela jednej z chińskich firm z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH), do której dotarł portal. O decyzji chińskiej firmy PAIH została poinformowana w drugiej połowie października.

W planach szefa międzynarodowego koncernu Stellantis Carlosa Tavaresa, współpraca z Leapmotor miała być sposobem na osiągnięcie odpowiedniego procentu sprzedaży aut elektrycznych w stosunku do spalinowych, czego wymaga Unia Europejska. Zablokowanie produkcji w Polsce może pokrzyżować te plany.

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal francuskie.pl, koncern rozważa produkcję aut Leapmotor w Maroku. Kraj ten ma umowę o wolnym handlu z Unią Europejską, a nie jest objęty chińskim zakazem inwestycji.

Chiński odwet

Decyzja o wstrzymaniu inwestycji w Polsce to konsekwencja nałożenia przez UE ceł na chińskie pojazdy elektryczne. Jak kilka dni temu pisał Reuters, 10 października chińskie ministerstwo handlu zorganizowało spotkanie z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Zostali oni poinstruowani, aby "ostrożnie podchodzić do inwestycji w krajach, które wstrzymały się od głosu, i czuć się >zachęconymi< do inwestowania w tych krajach, które głosowały przeciwko taryfom" – ujawnił Reuters. 

W głosowaniu, które odbyło się 4 października, przeciwko wprowadzeniu dodatkowych ceł było pięć państw: Niemcy, Węgry, Malta, Słowenia i Słowacja

Od głosu wstrzymały się: Belgia, Czechy, Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Cypr, Luksemburg, Austria, Portugalia, Rumunia, Szwecja i Finlandia.

Natomiast za były: Polska, Włochy, Francja, Holandia, Estonia, Litwa, Łotwa, Dania, Bułgaria i Irlandia.

źr. wPolsce24 za money.pl/francuskie.pl

 

Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Gospodarka

Rekordowy dług naszego budżetu. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

opublikowano:
1941164_4.webp
Dług szybuje coraz wyżej, Tusk zrobi z nas Argentynę? (fot. wPolsce24)
Te dane gospodarcze powinny niepokoić każdego. Zadłużenie państwa wzrasta w zatrważającym tempie. Zadłużenie skarbu państwa wynosi już 1 bilion 750 miliardów złotych. Dług krajowy na koniec kwietnia wynosił 1 bilion 370 miliardów, a zagraniczny 380 miliardów. Oznacza to nowy niechlubny rekord.
Gospodarka

Karol Nawrocki o CPK: Dzisiejszą deklarację podpisuję z pełną odpowiedzialnością

opublikowano:
1943916_6.webp
Karol Nawrocki zobowiązał się do budowy CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako prezydent będzie działał na rzecz budowy CPK w jego pierwotnym kształcie. Dziś w Warszawie obywatelski kandydat na najwyższy urząd w państwie spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Tak dla CPK i podpisał postulaty dotyczące przyszłej budowy Portu.