Rolnicy wyjdą na ulice. Obawiają się dramatycznych skutków umowy z Ameryką Południową
Jedna z głównych francuskich federacji rolniczych FNSEA wezwała swych członków do mobilizacji, by "przyciągnąć uwagę władz i prosić o pomoc". Protesty zapowiedziały też m.in. Cooridination Rurale i Confederation Paysanne.
- Będziemy we wszystkich departamentach. Chcemy, żeby usłyszano głos Francji – powiedział szef FNSEA Arnaud Rousseau w wywiadzie dla radia France Inter.
- Wasi słuchacze nie mają świadomości, że umowa handlowa, która powiąże kraje Ameryki Południowej z Europą może mieć dramatyczne konsekwencje dla Francji – dodał.
Absolutny sprzeciw ponad podziałami
Grupa ponad 600 deputowanych do obu izb francuskiego parlamentu oraz do Parlamentu Europejskiego, reprezentujących różne środowiska polityczne, wystosowała we wtorek apel do przewodniczącej Komisji Europejskiej. W dokumencie, który opublikował dziennik "Le Monde", jego sygnatariusze zwrócili uwagę Ursuli von der Leyen na to, że umowa z Mercosur w obecnym kształcie nie spełnia "kryteriów demokratycznych, gospodarczych, środowiskowych i społecznych" Republiki Francuskiej. Ich zdaniem będzie ona zagrożeniem dla demokracji.
Premier Francji ma rozmawiać na ten temat w Brukseli z szefową KE. Ma wyrazić "swój absolutny sprzeciw wobec porozumienia".
Krowy za auta
Mercosur to organizacja polityczno-gospodarcza zrzeszająca Argentynę, Brazylię, Paragwaj, Urugwaj i Boliwię. UE od przeszło 20 lat negocjuje warunki umowy o wolnym handlu, która zyskała w mediach nazwę "krowy za auta".
Rokowania przeciągają się m. in. z powodu sprzeciwu Francji, która obawia się skutków porozumienia dla konkurencyjności europejskiego rolnictwa. Chodzi m. in. o dużo niższe wymagania środowiskowe w krajach Mercosur oraz odmienne standardy produkcji żywności.
Francja, a także kilka innych krajów UE, w tym Polska, podkreślają, że produkty spożywcze z państw Mercosur w większości nie spełniają unijnych standardów.
Za przyjęciem umowy są m. in. Hiszpania, Niemcy i Włochy. Do przyjęcia porozumienia potrzeba zgody 15 z 27 krajów UE.
Według portalu Politico UE może podpisać umowę z Mercosur na początku grudnia podczas szczytu w stolicy Urugwaju – Montevideo.
źr. wPolsce24 za PAP