Gospodarka

Zakupy na chińskich platformach nie będą już takie tanie. UE chce dołożyć gigantom

opublikowano:
warehouse-9006780_1280.webp
(fot.ilustracyjna/ pixabay)
Unia Europejska chce wprowadzić nowe cła, które uderzą w chińskich gigantów handlu internetowego. Działania Brukseli mają być metodą na nieuczciwą konkurencję na rynku e-handlu, która niekorzystnie wpływa na europejskich sprzedawców. Jeśli UE zrealizuje swój plan, możliwe, że konsumenci będą musieli zmierzyć się ze wzrostem cen produktów na takich platformach, jak Shein oraz Temu.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, Komisja Europejska proponuje „pakiet działań, których celem jest ograniczenie nieuczciwej konkurencji w handlu elektronicznym”. Jedną z opcji jest nałożenie ceł na małe przesyłki i wzmożona kontrola ich zawartości.

- Naszym obowiązkiem jest zapewnienie, aby towary wprowadzane na nasz rynek były bezpieczne, a wszyscy przedsiębiorcy przestrzegali praw konsumentów – oświadczył Michael McGrath, komisarz do spraw demokracji, wymiaru sprawiedliwości, praworządności i ochrony konsumentów, którego cytuje gazeta.

Koniec taryfy ulgowej

Według „Rzeczpospolitej” nowe przepisy mają być wymierzone w produkty sprzedawane przez chińskie platformy takie, jak Temu i Shein. Aktualnie wykorzystują one wyłączenia ceł na przesyłki o wartości do 150 euro. Zasada de minimis została wprowadzona w przeszłości, by służyć konsumentom oraz miała ułatwić pracę celnikom, którzy dzięki niej nie musieli sprawdzać każdej małej przesyłki.

- Jednak teraz ta zasada de minimis jest wykorzystywana na masową skalę w handlu elektronicznym – zauważa dziennik.

Komisja Europejska proponowała wspomnianą reformę już blisko rok temu, a teraz zaapelowała do państw członkowskich o jej przyjęcie.

- Reforma unii celnej, w tym kwestie usunięcia progu de minimis 150 euro, będzie przedmiotem prac Rady Unii Europejskiej w trakcie prezydencji Polski. Celem jest przyjęcie wspólnego stanowiska Rady na posiedzeniu Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych w czerwcu 2025 roku, co umożliwi rozpoczęcie negocjacji z Parlamentem Europejskim – poinformował Ignacy Niemczycki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dodatkowo KE proponuje wprowadzenie niedyskryminacyjną opłatę manipulacyjną za produkty handlu elektronicznego przywożone do UE bezpośrednio do konsumentów.

Co zrobią popularne sklepy internetowe?

- Nasze zespoły ds. regulacji i zgodności w całej UE będą współpracować z partnerami na szczeblu rządów unijnych i krajowych, aby przeanalizować te rekomendacje oraz ustalić, w jaki sposób Shein może pomóc wzmocnić branżę i poprawić doświadczenia europejskich konsumentów korzystających z zakupów online – zapewnia Shein w komunikacie, który cytuje portal Interia.

W ubiegłym roku na unijny rynek trafiło spoza UE aż 4,6 mld przesyłek o wartości do 150 euro. Było to dwa razy więcej niż w 2023 roku oraz trzy razy więcej niż w 2022 roku.

źr. wPolsce24 za "Rzeczpospolita"/ Interia

Gospodarka

Karol Nawrocki: Transport i logistyka są nerwem polskiej gospodarki. Dziś chce się tę branżę zniszczyć

opublikowano:
1806788_3.webp
Karol Nawrocki stanął w obronie polskiej branży transportowej (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki na swoim prekampanijnym szlaku gościł w siedleckiej firmie transportowej Stok-Pol, która odpowiada za przewóz produktów szybkopsujących. Kandydat na prezydenta mówił o zagrożeniach, na jakie narażone są polskie firmy ze względu na politykę polskiego rządu, który bezrefleksyjnie przyjął unijne ograniczenia.
Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej