Gospodarka

Zakupy na chińskich platformach nie będą już takie tanie. UE chce dołożyć gigantom

opublikowano:
warehouse-9006780_1280.webp
(fot.ilustracyjna/ pixabay)
Unia Europejska chce wprowadzić nowe cła, które uderzą w chińskich gigantów handlu internetowego. Działania Brukseli mają być metodą na nieuczciwą konkurencję na rynku e-handlu, która niekorzystnie wpływa na europejskich sprzedawców. Jeśli UE zrealizuje swój plan, możliwe, że konsumenci będą musieli zmierzyć się ze wzrostem cen produktów na takich platformach, jak Shein oraz Temu.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, Komisja Europejska proponuje „pakiet działań, których celem jest ograniczenie nieuczciwej konkurencji w handlu elektronicznym”. Jedną z opcji jest nałożenie ceł na małe przesyłki i wzmożona kontrola ich zawartości.

- Naszym obowiązkiem jest zapewnienie, aby towary wprowadzane na nasz rynek były bezpieczne, a wszyscy przedsiębiorcy przestrzegali praw konsumentów – oświadczył Michael McGrath, komisarz do spraw demokracji, wymiaru sprawiedliwości, praworządności i ochrony konsumentów, którego cytuje gazeta.

Koniec taryfy ulgowej

Według „Rzeczpospolitej” nowe przepisy mają być wymierzone w produkty sprzedawane przez chińskie platformy takie, jak Temu i Shein. Aktualnie wykorzystują one wyłączenia ceł na przesyłki o wartości do 150 euro. Zasada de minimis została wprowadzona w przeszłości, by służyć konsumentom oraz miała ułatwić pracę celnikom, którzy dzięki niej nie musieli sprawdzać każdej małej przesyłki.

- Jednak teraz ta zasada de minimis jest wykorzystywana na masową skalę w handlu elektronicznym – zauważa dziennik.

Komisja Europejska proponowała wspomnianą reformę już blisko rok temu, a teraz zaapelowała do państw członkowskich o jej przyjęcie.

- Reforma unii celnej, w tym kwestie usunięcia progu de minimis 150 euro, będzie przedmiotem prac Rady Unii Europejskiej w trakcie prezydencji Polski. Celem jest przyjęcie wspólnego stanowiska Rady na posiedzeniu Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych w czerwcu 2025 roku, co umożliwi rozpoczęcie negocjacji z Parlamentem Europejskim – poinformował Ignacy Niemczycki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dodatkowo KE proponuje wprowadzenie niedyskryminacyjną opłatę manipulacyjną za produkty handlu elektronicznego przywożone do UE bezpośrednio do konsumentów.

Co zrobią popularne sklepy internetowe?

- Nasze zespoły ds. regulacji i zgodności w całej UE będą współpracować z partnerami na szczeblu rządów unijnych i krajowych, aby przeanalizować te rekomendacje oraz ustalić, w jaki sposób Shein może pomóc wzmocnić branżę i poprawić doświadczenia europejskich konsumentów korzystających z zakupów online – zapewnia Shein w komunikacie, który cytuje portal Interia.

W ubiegłym roku na unijny rynek trafiło spoza UE aż 4,6 mld przesyłek o wartości do 150 euro. Było to dwa razy więcej niż w 2023 roku oraz trzy razy więcej niż w 2022 roku.

źr. wPolsce24 za "Rzeczpospolita"/ Interia

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.