Gospodarka

Ta umowa może być końcem europejskiego rolnictwa. Zakończono negocjacje z Mercosur

opublikowano:
mid-epa11760337.webp
Niemcom najbardziej zależy na jej podpisaniu (fot. PAP/EPA/SOFIA TORRES)
UE zakończyła negocjacje z państwami Mercosur. Jeżeli umowa o wolnym handlu wejdzie w życie, to ucierpi na tym europejskie rolnictwo.

Mercosur to unia gospodarcza, w skład której wchodzą Argentyna, Boliwia, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuela (zawieszona w 2016). UE od dawna zastanawia się nad podpisaniem z nimi umowy o wolnym handlu. Naciskają na to głównie Niemcy.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkała się na szczycie z liderami państw Mercosur. Poinformowała, że negocjacje w sprawie tej umowy, które trwały blisko ćwierć wieku, w końcu się zakończyły. Dodała, że to historyczny dzień, a umowa jest ambitna i zbilansowana.

Wyrok śmierci dla rolników? 

UE uważa, że ta umowa pozwoli na zwiększenie eksportu do Mercosur produktów przemysłowych i zwiększenie importu ważnych surowców, np. do budowy baterii do samochodów elektrycznych. Rolników martwi jednak perspektywa zwiększenia importu żywności z Ameryki Południowej. Alarmują, że nie będą mogli z nią konkurować cenami, bowiem tamtejsi rolnicy nie muszą przestrzegać restrykcyjnych europejskich przepisów, np. dotyczących użycia pestycydów. Ta umowa była jednym z głównych powodów fali rolniczych protestów, która przetoczyła się niedawno przez Europę.

Pytaniem pozostaje nadal to, czy ta umowa faktycznie wejdzie w życie. Może być ratyfikowana albo przez wszystkie 27 państw członkowskich, albo zostanie przegłosowana przez Parlament Europejski oraz, większością kwalifikowaną, przez państwa członkowskie Rady Europy. O tym, który sposób ratyfikacji zostanie użyty, zdecyduje KE.

Jak informują media, umowy tej najbardziej chcą Niemcy, a najgłośniej sprzeciwia się jej Francja. Włochy są gotowe ją poprzeć, ale domagają się osłon dla własnych rolników. Polska oficjalnie jest przeciw. Niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung ujawnił jednak, że w rozmowie z von der Leyen Tusk obiecał, że zgodzi się na nią – po wyborach prezydenckich.

źr. wPolsce24 za Euronews, PAP

Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Gospodarka

Rekordowy dług naszego budżetu. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

opublikowano:
1941164_4.webp
Dług szybuje coraz wyżej, Tusk zrobi z nas Argentynę? (fot. wPolsce24)
Te dane gospodarcze powinny niepokoić każdego. Zadłużenie państwa wzrasta w zatrważającym tempie. Zadłużenie skarbu państwa wynosi już 1 bilion 750 miliardów złotych. Dług krajowy na koniec kwietnia wynosił 1 bilion 370 miliardów, a zagraniczny 380 miliardów. Oznacza to nowy niechlubny rekord.
Gospodarka

Karol Nawrocki o CPK: Dzisiejszą deklarację podpisuję z pełną odpowiedzialnością

opublikowano:
1943916_6.webp
Karol Nawrocki zobowiązał się do budowy CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako prezydent będzie działał na rzecz budowy CPK w jego pierwotnym kształcie. Dziś w Warszawie obywatelski kandydat na najwyższy urząd w państwie spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Tak dla CPK i podpisał postulaty dotyczące przyszłej budowy Portu.