Gospodarka

Ta umowa może być końcem europejskiego rolnictwa. Zakończono negocjacje z Mercosur

opublikowano:
mid-epa11760337.webp
Niemcom najbardziej zależy na jej podpisaniu (fot. PAP/EPA/SOFIA TORRES)
UE zakończyła negocjacje z państwami Mercosur. Jeżeli umowa o wolnym handlu wejdzie w życie, to ucierpi na tym europejskie rolnictwo.

Mercosur to unia gospodarcza, w skład której wchodzą Argentyna, Boliwia, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuela (zawieszona w 2016). UE od dawna zastanawia się nad podpisaniem z nimi umowy o wolnym handlu. Naciskają na to głównie Niemcy.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkała się na szczycie z liderami państw Mercosur. Poinformowała, że negocjacje w sprawie tej umowy, które trwały blisko ćwierć wieku, w końcu się zakończyły. Dodała, że to historyczny dzień, a umowa jest ambitna i zbilansowana.

Wyrok śmierci dla rolników? 

UE uważa, że ta umowa pozwoli na zwiększenie eksportu do Mercosur produktów przemysłowych i zwiększenie importu ważnych surowców, np. do budowy baterii do samochodów elektrycznych. Rolników martwi jednak perspektywa zwiększenia importu żywności z Ameryki Południowej. Alarmują, że nie będą mogli z nią konkurować cenami, bowiem tamtejsi rolnicy nie muszą przestrzegać restrykcyjnych europejskich przepisów, np. dotyczących użycia pestycydów. Ta umowa była jednym z głównych powodów fali rolniczych protestów, która przetoczyła się niedawno przez Europę.

Pytaniem pozostaje nadal to, czy ta umowa faktycznie wejdzie w życie. Może być ratyfikowana albo przez wszystkie 27 państw członkowskich, albo zostanie przegłosowana przez Parlament Europejski oraz, większością kwalifikowaną, przez państwa członkowskie Rady Europy. O tym, który sposób ratyfikacji zostanie użyty, zdecyduje KE.

Jak informują media, umowy tej najbardziej chcą Niemcy, a najgłośniej sprzeciwia się jej Francja. Włochy są gotowe ją poprzeć, ale domagają się osłon dla własnych rolników. Polska oficjalnie jest przeciw. Niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung ujawnił jednak, że w rozmowie z von der Leyen Tusk obiecał, że zgodzi się na nią – po wyborach prezydenckich.

źr. wPolsce24 za Euronews, PAP

Gospodarka

Daniel Obajtek dla wPolsce24: Aktualna kondycja Orlenu jest odzwierciedleniem całej Polskiej gospodarki

opublikowano:
obajtek.webp
Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen komentował na antenie wPolsce24 konferencję wynikową spółki Skarbu Państwa pod obecnym zarządem. Europoseł PiS nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do aktualnie zarządzających spółką.
Gospodarka

Gróbarczyk: Niemcy dyktują, co dla nas dobre

opublikowano:
gróbarczyk.webp
Gróbarczyk: Rząd ulega niemieckiemu dyktatowi, to niebezpieczne dla naszej gospodarki (fot. wPolsce24)
- Nowy człowiek, który będzie reprezentował zwykłych Polaków jest niezwykle potrzebny. Polsce potrzebna jest odmiana, w tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - mówił w Ekspresie Politycznym Marek Gróbarczyk, oceniając kandydaturę Karola Nawrockiego. Były minister zwrócił uwagę na gospodarcze propozycje kandydata na prezydenta.
Gospodarka

Polka załamana inflacją: Pójdziemy do piachu już niedługo. Jest coraz drożej i musimy coraz bardziej zaciskać pasa

opublikowano:
drozyzna_polska.webp
Polacy są załamani sytuacją finansową. Drożeje wszystko (wPolsce24)
Dramatyczna sytuacja coraz większej liczby polskich rodzin. Ceny w sklepach wciąż rosną, a przed nami kolejne podwyżki. Żeby przetrwać musimy coraz bardziej oszczędzać. Jak wynika z nowego raportu Krajowego Rejestru Długów, co drugi Polak zapowiada, że będzie oszczędzał na ubraniach, wakacjach czy rozrywkach byle tylko opłacić bieżące rachunki.
Gospodarka

Mieszkańców polskich miast po nowym roku czekają podwyżki

opublikowano:
eksprespolityczny.webp
Mieszkańców wielu miast Polski czekają podwyżki (fot. wPolsce24)
Opłaty za wywóz śmieci, podatki od nieruchomości, opłaty parkingowe i ceny biletów komunikacji miejskiej. Po nowym roku mieszkańcy wielu polskich miast muszą liczyć się z podwyżkami planowanymi przez ich włodarzy. Z największymi wzrostami cen będą musieli mierzyć się mieszkańcy takich miast jak Szczecin, Poznań, Gdańsk, Kołobrzeg czy Lublin. Mianownik jest jeden - wszędzie tam rządzi Platforma Obywatelska.
Gospodarka

Karol Nawrocki: Transport i logistyka są nerwem polskiej gospodarki. Dziś chce się tę branżę zniszczyć

opublikowano:
1806788_3.webp
Karol Nawrocki stanął w obronie polskiej branży transportowej (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki na swoim prekampanijnym szlaku gościł w siedleckiej firmie transportowej Stok-Pol, która odpowiada za przewóz produktów szybkopsujących. Kandydat na prezydenta mówił o zagrożeniach, na jakie narażone są polskie firmy ze względu na politykę polskiego rządu, który bezrefleksyjnie przyjął unijne ograniczenia.
Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?