Gospodarka

Ta umowa może być końcem europejskiego rolnictwa. Zakończono negocjacje z Mercosur

opublikowano:
mid-epa11760337.webp
Niemcom najbardziej zależy na jej podpisaniu (fot. PAP/EPA/SOFIA TORRES)
UE zakończyła negocjacje z państwami Mercosur. Jeżeli umowa o wolnym handlu wejdzie w życie, to ucierpi na tym europejskie rolnictwo.

Mercosur to unia gospodarcza, w skład której wchodzą Argentyna, Boliwia, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuela (zawieszona w 2016). UE od dawna zastanawia się nad podpisaniem z nimi umowy o wolnym handlu. Naciskają na to głównie Niemcy.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkała się na szczycie z liderami państw Mercosur. Poinformowała, że negocjacje w sprawie tej umowy, które trwały blisko ćwierć wieku, w końcu się zakończyły. Dodała, że to historyczny dzień, a umowa jest ambitna i zbilansowana.

Wyrok śmierci dla rolników? 

UE uważa, że ta umowa pozwoli na zwiększenie eksportu do Mercosur produktów przemysłowych i zwiększenie importu ważnych surowców, np. do budowy baterii do samochodów elektrycznych. Rolników martwi jednak perspektywa zwiększenia importu żywności z Ameryki Południowej. Alarmują, że nie będą mogli z nią konkurować cenami, bowiem tamtejsi rolnicy nie muszą przestrzegać restrykcyjnych europejskich przepisów, np. dotyczących użycia pestycydów. Ta umowa była jednym z głównych powodów fali rolniczych protestów, która przetoczyła się niedawno przez Europę.

Pytaniem pozostaje nadal to, czy ta umowa faktycznie wejdzie w życie. Może być ratyfikowana albo przez wszystkie 27 państw członkowskich, albo zostanie przegłosowana przez Parlament Europejski oraz, większością kwalifikowaną, przez państwa członkowskie Rady Europy. O tym, który sposób ratyfikacji zostanie użyty, zdecyduje KE.

Jak informują media, umowy tej najbardziej chcą Niemcy, a najgłośniej sprzeciwia się jej Francja. Włochy są gotowe ją poprzeć, ale domagają się osłon dla własnych rolników. Polska oficjalnie jest przeciw. Niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung ujawnił jednak, że w rozmowie z von der Leyen Tusk obiecał, że zgodzi się na nią – po wyborach prezydenckich.

źr. wPolsce24 za Euronews, PAP

Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.