Polska

Rolnicy wrócili na ulice! Główne żądania: zablokowanie umowy Mercosur i Zielonego Ładu

opublikowano:
mid-24c03038.webp
(Fot. PAP/Adam Warżawa)
We wtorek w wielu miastach Polski rozpoczęły się protesty ostrzegawcze rolników, którzy domagają się m.in. zablokowania umowy handlowej Mercosur, wstrzymania Zielonego Ładu oraz rezygnacji z prac nad nową wersją tzw. piątki dla zwierząt. Największe zgromadzenie odbywa się w Elblągu, gdzie rolnicy znacząco utrudniają poruszanie się po mieście, blokując jeden pas jezdni.

Do Kazimierzowa pod Elblągiem przybyło ponad 50 ciągników rolniczych, wiele z nich udekorowanych biało-czerwonymi flagami oraz transparentami z hasłami, takimi jak: „Mercosur to śmierć polskiego rolnictwa” czy „Polityka komisarza wykończy gospodarza”. Protestujący poruszają się w kolumnie, przemierzając ulice miasta do godziny 14, aby zwrócić uwagę mieszkańców na swoje postulaty.

– Nie chcemy utrudniać ludziom życia, chodzi nam o uświadomienie, że żywność spoza Unii Europejskiej jest nafaszerowana środkami chemicznymi. Walczymy o dobro wszystkich – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Damian Murawiec, przewodniczący protestu w Elblągu.

Główne żądania

Rolnicy wyrażają sprzeciw wobec umowy Mercosur, która według nich zagrozi polskiemu rolnictwu poprzez zalew rynku tańszymi produktami spoza Unii Europejskiej, niespełniającymi unijnych norm sanitarnych i środowiskowych. Kolejnym postulatem jest blokada Zielonego Ładu, którego wymogi – ich zdaniem – dodatkowo obciążą polskich rolników. Protestujący sprzeciwiają się również jakimkolwiek pracom nad nową wersją tzw. piątki dla zwierząt.

– Jeśli rząd realnie nie będzie działał, by zablokować Mercosur, to zorganizujemy ogólnopolski protest na ogromną skalę – zapowiedział Murawiec.

Ogólnopolski wymiar akcji

Protesty odbywają się także w innych regionach Polski, m.in. w województwach śląskim, zachodniopomorskim i lubelskim. W Elblągu pojawili się rolnicy z całego kraju, w tym z odległych miejscowości, takich jak Nowy Dwór Gdański, Sztum, Braniewo czy nawet Podlasie.

mid-24c03035
Prostest rolników w Kazimierzowie pod Elblągiem (Fot. PAP/Adam Warżawa)

Kontekst umowy Mercosur

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami Mercosur (Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwia i Urugwaj) została uzgodniona w 2019 roku po 20 latach negocjacji, lecz wciąż nie została ratyfikowana. Komisja Europejska promuje porozumienie jako korzystne dla przemysłu i transportu morskiego, a także niektórych segmentów sektora rolno-spożywczego. Jednak polscy rolnicy obawiają się, że sprowadzanie tańszych produktów rolnych z Ameryki Południowej może zaszkodzić krajowemu rolnictwu. Podobne zdanie mają rolnicy francuscy, a najbardziej zainteresowani podpisaniem umowy są Niemcy.

Dialog z rządem

Choć hasła krytykujące rząd nie były widoczne na transparentach, rolnicy wyrażają sceptycyzm wobec działań władz. – Nie wierzymy, że ten rząd skutecznie zablokuje Mercosur – mówił jeden z uczestników. Mimo to Damian Murawiec zapewnił, że protestujący są w dialogu z rządem i mają nadzieję na realne działania, które ochronią polskich rolników przed skutkami kontrowersyjnych regulacji.

źr. wPolsce24 za PAP

Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Polska

Morawiecki nie przebiera w słowach: To jest coś, co wymaga komisji śledczej

opublikowano:
1934933_3.webp
Mateusz Morawiecki odniósł się do informacji w sprawie finansowania kampanii Rafała Trzaskowskiego przez zagraniczne fundacje (fot. wPolsce24)
Polityczne trzęsienie ziemi trwa. Jak ustalili dziennikarze Wirtualnej Polski polityczne reklamy na Facebooku wymierzone w Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena mogły być finansowane przez zagraniczne podmioty powiązane ze środowiskiem Rafała Trzaskowskiego. W specjalnej rozmowie na antenie telewizji wPolsce24 postanowił odnieść się do tych rewelacji były premier Mateusz Morawiecki.
Polska

Karol Nawrocki dla wPolsce24: Projekt pt. Rafał Trzaskowski reanimują wszystkie instytucje państwa Tuska. A i tak sobie nie radzi

opublikowano:
żaklina z KN.webp
Afera NASK jest oburzająca, ale nie powinniśmy nią być chyba zdziwieni – mówi w rozmowie z telewizją wPolsce24 Karol Nawrocki, komentując informacje dotyczące możliwego nielegalnego finansowania kampanii wyborczej jego głównego rywala w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego.
Polska

Dariusz Matecki wpadł na nowy ślad wskazujący na nielegalne finansowanie kampanii kandydata KO

opublikowano:
Matecki.webp
Mnożą się – przede wszystkim na platformach społecznościowych - informacje wskazujące na to, że ludzie związani albo sympatyzujący Rafałem Trzaskowskim prowadzą nieczystą grę z rywalami kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Na nowe tropy wpadł poseł PiS Dariusz Matecki.
Polska

Kto nie wytrzymał napięcia ciszy wyborczej oprócz Myrchy? Materiał Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_135735.webp
Wiadomości wPolsce24 podsumowują przypadki łamania ciszy wyborczej. Jakoś tak się złożyło, że prawa nie umieją przestrzegać członkowie partii Donalda Tuska. Oprócz skandalu jaki wywołał - o zgrozo - wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, także inni członkowie PO nie dali radę wytrzymać w ciszy nawet kilku godzin.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.